Opatrně s levnými letenkami

Levné letenky zní lákavě. Je pochopitelné, že chceš ušetřit co nejvíc, začátky v zahraničí jsou mimořádně těžké. Ale hledání těch nejlevnějších letenek by se ti mohlo snadno vymstít, zvlášť pokud se rozhodneš pro nízkonákladové („low-cost“) aerolinky.

Ty často v ceně nezahrnují odbavené zavazadlo (to, které je pod palubou). A pozor! Horkou novinkou je, že některé low-costové aerolinie už dokonce v ceně nezahrnují ani kabinové zavazadlo a ty tak smíš jít do letadla jen s malým batůžkem nebo kabelkou, pokud si nepřiplatíš. A příplatky mohou být drahé.

Nízkonákladovky navíc využívají letiště, která nejsou tak frekventovaná a bývají daleko od města; připočítej si navíc další peníze za dálkovou přepravu. S kufry se potom můžeš trmácet i přes půlku země a cenově se vyšplháš vysoko. Raději si vše dobře zjisti, než koupíš tu nejlevnější možnou letenku.

Kabinové zavazadlo a rozměry kufrů

Do kabinového zavazadla si zabal veškerou svou elektroniku, důležité dokumenty a léky. Odbavené zavazadlo se bohužel může ztratit (a stává se to celkem často) a objeví se až po několika dnech. Pokud bys neměl/a důležité věci u sebe, mohl by nastat problém. A nezapomeň si přibalit i pas. Možná cestuješ jen po Evropě, kde není vízum nutné, přesto je lepší mít u sebe víc dokladů pro případ nouze.

Často se na cestovatelských skupinách setkávám s dotazy, zdali přeměřují rozměry kabinových zavazadel. Ano, přeměřují. Někdy můžeš projít bez problému, ale jindy tě zastaví a budeš muset ukázat, že tvé zavazadlo splňuje požadované podmínky. Mně jej kontrolovali pokaždé, proto je lepší nic neriskovat, jelikož doplatky za přešvihnutí rozměrů jsou vysoké. A naprosto zbytečné.

Co si sbalit?

Sbal si především věci, bez kterých se neobejdeš a/nebo by bylo drahé je dokupovat v cílové zemi. Zatímco tričko na spaní za pár korun seženeš úplně všude, koupě nového zimního kabátu se může prodražit. Je dobré dopředu počítat s tím, že budeš muset zezačátku investovat a dokupovat spoustu věcí. Samozřejmě si je můžeš nechat poslat z ČR, zvaž ale, jestli je to cenově výhodné. Mě například odeslání pouze kilového balíčku do Británie stálo sedm stovek.

Pojištění

Pokud odcházíš do zahraničí pracovat, musíš se odhlásit z českého pojištění. Ale jak to funguje, pakliže odjíždíš jen na krátkou dobu, případně pouze za studiem a odhlásit se nechceš? Situace je až absurdně složitá, je proto důležité si začít v dostatečném předstihu zjišťovat aktualizované informace, protože se mohou rok od roku měnit, zvlášť v době blížícího se Brexitu a uprchlické krize.

Dokumenty

Nezapomeň si všechny důležité dokumenty nechat úředně přeložit. Určitě není na škodu si nechat od doktora vydat zprávu, že léky, které bereš, jsou skutečně nutné a tu si následně nechat ověřit. Pokud si v nové zemi nebudeš shánět obvodního lékaře, pak si nezapomeň vzít dostatečné množství nutných léků do doby, než jej seženeš. A pokud si jich povezeš hodně, nezapomeň si ověřit, že není nutné vyplnit pro celníky další formuláře.

Zjisti si informace

Je nutné mít v cílové zemi adaptér? Jaké tam bývá běžné počasí? Mám poblíž letiště a české ambasády? Jaké jsou tam náklady na život? Vyplatí se radši jít do levnějšího bydlení, ale platit za MHD, anebo naopak? Mají v lékárně podobné přípravky proti bolesti a nachlazení, které mi pomáhají? Na takové otázky je dobré se připravit předem a nenechat se zaskočit až na místě.