Udržitelné bydlení

V rámci bydlení a vytápění je třeba myslet nejen na vlastní pohodlí, ale i na náš dlouhodobý dopad na životní prostředí. Udržet doma teplo a zároveň se postarat i o šetrnost celého procesu, dokážou například tepelná čerpadla. Svým dlouhodobým provozem nakonec umí snížit uhlíkovou stopu a ušetřit peníze za vytápění. Technologické novinky a inovace čím dál víc pomáhají bydlet udržitelně.

Zásadním tématem je digitalizace

Na naše dotazy týkající se obnovitelných zdrojů odpovídal Marek Bezouška, odborný referent a školitel společnosti Viessmann. Ta letos slaví již 25. výročí působení na českém trhu a patří k předním mezinárodním výrobcům topných, průmyslových a chladicích systémů.

Jak každý z nás může být víc ekologický a zároveň ušetřit i náklady?

Je dobré využít možnosti, které v sobě skrývá digitalizace a řídit tak vytápění efektivněji. V praxi to znamená například správné nastavení teploty v místnostech nebo celém domě. Nesmí se ale podceňovat ani správné nastavení a pravidelná údržba celého systému.

Jaké jsou aktuální trendy v obnovitelných zdrojích?

Aktuálně na trhu získávají převahu tepelná čerpadla v provedení vzduch/voda, která šetří prostor hlavně uvnitř budovy. Mají vysokou účinnost, většinou nízkou hlučnost a jejich instalace je jednoduchá. Navíc díky dotačním programům se zvyšuje poptávka po ideální kombinaci čerpadla se solárními fotovoltaickými panely. Věříme, že tento trend bude v budoucnu díky nové legislativě i nadále podporován. Zájem je také o řízené větrání obytných místností a budov, neboli rekuperaci.

Kam se obnovitelné zdroje podle vás během posledních několika let posouvají?

Obecně se zvyšuje podíl obnovitelných zdrojů energie především v oblasti modernizace a větších budov i v průmyslu. Už tolik neplatí obecný názor, že tepelné čerpadlo se hodí především pro novostavbu. Sledujeme také tlak evropské legislativy na používání ekologických chladiv a snížení hlučnosti tepelných čerpadel (akustického výkonu).

Jaké řešení je ze strany zákazníků nejvíce poptávané?

Jsou to zmíněná tepelná čerpadla typu vzduch/voda, jak v provedení split nebo monoblok, tak i jako kompaktní jednotky s integrovaným zásobníkem teplé vody. Pro zákazníky je důležitá digitalizace a dálkové ovládání – vyžadují okamžitý přehled a přístup ke svému zařízení. Poptávka je také po celkovém propojení systému vytápění, větrání a výroby energie a tepla v jeden chytrý celek.

*

Další rady a tipy týkající se efektivnějšího nakládání s energiemi najdeš na webu Viessmann. Zajímá tě, jak to ve firmě chodí? Zjisti víc na jejich firemním profilu!