Vypni si notifikace

Pokud to s ovládnutím telefonu a jeho "redukcí" myslíš vážně, tak se zbav všeho, co tě láká k tomu ho neustále kontrolovat a upozorňuje tě na každou novinku. Vzdej se pověstného FOMO (Fear of missing out – strach z toho, že ti něco uteče) a proměň to na JOMO (Joy of missing out – radost z toho, že ti něco nepodstatného uteče).

Začni s vypnutím všech zvukových notifikací, a to navždy. Potom si u jednotlivých aplikací vypni i všechny notifikace, které se ti zobrazují přímo u nich (čísla s počtem nepřečtených zpráv nebo jen barevná kolečka) a taky se zbav push notifikací, objevujících se na tvém zamčeném displeji.

Nenech telefonu říkat, kdy ho máš kontrolovat, kontroluj ho jen občas, když chceš ty, a přitom vyřiď vše podstatné. Ono se s velkou pravděpodobností nikomu nic nestane, když bude muset počkat 20 minut na to, než mu odpovíš, že jsi chleba koupil. A už vůbec se nic nestane tomu videu s roztomilými koťátky, které ti někdo poslal.

Kontroluj ho záměrně

Když už teda teď nemáš notifikace, které ti říkají, že se něco nového událo, tak si urči čas, kdy budeš telefon kontrolovat. Na e-maily mrkni třeba 3x denně, na zprávy třeba 6x a jinak nech telefon ležet.

Ze začátku ti to bude připadat špatné, že někdo bude čekat, než odpovíš, ale ono se nic nestane a lidi kolem tebe si za chvíli zvyknou. Určitě jsi nikdy neodpověděl/a na všechny e-maily do hodiny a svět se pořád točí.

Zbav se zbytečností na ploše 

Appka na počasí, Instagram, Facebook, Waze, internetové bankovnictví, a to je jen začátek výčtu, jak vypadá plocha většiny lidí na telefonech.

Nech si na ploše jen to, co opravdu nutně potřebuješ. Ostatní nech v menu, nebo to dej do složek. Když ti přibudou další kroky k tomu, abys otevřel/a aplikaci, na které mrháš časem, tak si to spíš stihneš uvědomit. Navíc tě nebude hned lákat na ploše. Prostě si to trochu zkomplikuj. 

Zbav ho barev

Smartphony s Androidem i s iOS můžeš přepnout do černobílého režimu. Co ti to přinese? To, že tě to nebude tak lákat. Vývojáři a designeři aplikací si dávají práci s tím, aby si jasně jejich aplikaci rozpoznal a abys věděl, co se stane po kliknutí na ni. Když bude vypadat jako ostatní, tak ztratí na atraktivitě.

Když si barvy z telefonu odstraníš, tak některé aplikace ztratí na jejich lákavosti úplně – fotky z dovolených na Instagramu v černobílém provedení najednou ztratí svůj lesk. Projet si černobílý Instagram je o hodně méně zabavné, než všechny ty krásně barevné fotky. 

Neusínej s telefonem

Ideálně si pořiď budík, který nebude na telefonu a telefon odlož třeba v jiné místnosti. Modré světlo, které telefon (ale i jiné displeje) vyzařuje, ti kazí spánek. Neodpočineš si tak kvalitně, jak bys potřeboval/a a z dlouhodobého hlediska ti to může přinést i vážné zdravotní problémy.

Jeden autor říká: „Postel slouží pouze ke dvěma věcem a ani jedna nezahrnuje žádný displej.“ Drž se toho a telefon si do postele nepouštěj.

Pokud se v noci budíš, abys zkontroloval Instagram nebo počet komentářů na Facebooku, tak je ideální čas, abys už vyhledal odbornou pomoc. Podle studie Delloite až 50 % lidí ve věku 18-24 se během noci vzbudí, aby telefon zkontrolovali. Ale dělá to i 14 % lidí nad 65 let.

Nech ho občas doma

Telefon můžeš všemožně omezovat aplikacemi (o tom za chvíli). Nejjednodušší však je nebrat si ho sebou, obzvlášť tam, kde ho nepotřebuješ. Vyrazíš z bytu se spolubydlícím nebo s kamarády jen za roh na pivo? Nech telefon doma. A když už ho musíš mít, nastav si ho do režimu Nerušit a zkontroluj ho, až na to budeš mít čas a nenech si tak rušit party, oslavu nebo prostě jen posezení nad kávou či pivem.

Blokuj, blokuj, blokuj, a ještě jednou blokuj

Je to těžké, nikdo z nás není dokonalý, aby se ovládl natolik, že už vezme odteď telefon do ruky jen na to, aby si zavolal, nebo jednou denně zkontroloval e-maily. Proto tu máme aplikace, které nám s tím můžou pomoci. Aplikace, ve kterých si vytvoříš vlastní seznamy, třeba pro různé příležitosti – Do práce, Na doma a jakmile se do daného prostředí dostaneš, zablokuješ si stránky, které chceš a máš klid, telefon to pohlídá za tebe.

Pokud máš Android, tak si můžeš stáhnout i aplikaci s názvem AntiSocial, která ti bude ukazovat, jestli jsi nadprůměrný uživatel telefonu dle pohlaví, věku a dalších parametrů, nebo jestli zvládáš být na telefonu nejméně ze všech.

Seznam aplikací, které ti mohou pomoct blokovat stránky, a tak ovládat tvou přítomnost na telefonu, a ještě ke všemu jsou zdarma, máš zde:

Freedom (iOS,Android)

Offtime (iOS, Android)

AntiSocial (Android)

AppDetox (Android)

Moment(iOS, Android)

QualityTime (Android)

Forest(iOS,Android)

*

Zajímá tě více o tématu? Přečti si článek na Business Insideru a zjisti více o studii, jak lidé používají smartphony.