1. Začneš den s čistou hlavou

Ať už jsi předešlou noc prohýřil/a na party, nebo jsi mířil/a do pelechu vzorně hned po Večerníčku a zprávách, pár minut čerstvého vzduchu po ránu ti spolehlivě vyčistí hlavu. Vyměníš tak ranní rozčilování za volantem a chvíle v přecpané hromadné dopravě za jarní vítr ve vlasech a čas pro sebe, kdy se můžeš pořádně nadechnout. K takové malé ranní meditaci přispěje i to, že na těch několik minut odložíš telefon do kapsy.  

2. Poznáš své město z jiného úhlu

„Koukám na ty baráky. Supr baráky, ty jo. Co je to za město?“ Určitě to znáš, trochu si upravíš svou oblíbenou a dobře známou trasu z bodu A do bodu B a hned si víc všímáš okolí kolem sebe. Cesta do práce je skvělá příležitost prozkoumat své okolí a také potrénovat mozek, který už naučené trasy tolik nevnímá. A jestli máš pocit, že cesta z tvého domova do kanceláře není žádná sláva, nevzdávej to a stahuj aplikaci  UrbanCyclers, která ti poradí nejen tu nejrychlejší trasu, ale i tu, která je o trochu delší, zato však bezpečnější, pohodlnější a celkově krásnější. 

3. Mise: nižší emise

Pokud si ušetříš cestu autem, přispěješ k tomu, aby svěží vítr ve vlasech a čerstvý vzduch v plicích měli i ostatní. Životní prostředí je teď velké téma a aniž bychom zabíhali do detailů, víme, že není radno to přehlížet. Osedlej bicykl a nech za sebou rozmazanou (nikoliv uhlíkovou) stopu.

4. Ty a tvé zdraví na prvním místě

Možná už si nějakou dobu říkáš, že by ti trocha pohybu navíc neuškodila. Ale kde najít čas a motivaci? Netřeba hned lámat rekordy a podávat dechberoucí sportovní výkony. Už 30 minut pohybu denně snižuje riziko chorob i deprese, a takovou půlhodinku pro sebe si můžeš najít právě cestou do práce a z ní.

5. Dostaneš se do formy a ušetříš čas i peníze

Blíží se léto. A léto znamená chvíle u vody. A chvíle u vody znamenají plavky. Ať už tě to nechává v klidu, nebo je to pro tebe spíš zdrojem stresu, aktivní cesty do práce jsou perfektním způsobem, jak se dostat do formy. Navíc odpadají výmluvy o nedostatku času a peněz. Cesty na kole uleví tvé peněžence a stojí tě jen možná trochu víc času oproti ostatním způsobům dopravy.

6. Zpestříš si den a srovnáš si myšlenky

V Proudly nám záleží na tom, aby tě tvá práce bavila a nebyla pro tebe monotónní. Dopravování na kole ti zpestří nejen začátek, ale i konec pracovního dne. Cestou domů budeš mít prostor si vše, co se dělo, zrekapitulovat a v klidu si srovnat myšlenky. A jestli jsi jedním z těch, koho ty nejlepší myšlenky napadají ve sprše, věz, že prostor mezi řídítky a sedačkou může být dalším takovým místem.

7. Dáš najevo, že ti záleží na tvém okolí a budeš hrdina

Nejenže svým dílem přispěješ k tomu, aby se ve tvém městě lépe žilo, dáš taky najevo svému okolí, že ti na něm záleží. Kdo by nestál o méně aut v ulicích tvého krásného města? A ty budeš ten, kdo neváhá obléct přilbu a začít s tím něco dělat … no prostě hrdina.

Možná do práce na kole jezdíš, možná o tom uvažuješ. V květnu bude probíhat už 9. ročník výzvy „Do práce na kole“, kterou pořádá AutoMat, a my si myslíme, že účast rozhodně stojí za to. Proč?

1. Pobavíš se s kolegy a poměříš síly

Společně se svými kolegy utvoříš tým a v květnu budete každý svou cestu do práce podnikat jakoukoliv bezmotorovou formou. I chůze a běh se počítají! Svou cestu pak zaznamenáš do aplikace, kde uvidíš, jak jsou na tom ostatní. Plni endorfinů pak můžete sdílet zážitky z cest. A co si budeme povídat, soutěživější nátury určitě nemine nějaké to hecování. A je tu i něco pro ty méně soutěživé, ti můžou (úplně bez heců) benefitovat z toho, že se jako součást týmu lépe namotivují na kolo nasednout a vyrazit.

2. Odměníš se s kolegy na doprovodných akcích a lépe se navzájem poznáte

Za výkon si zasloužíš pořádnou odměnu. Kromě toho, že na kole s kolegy můžete zajet na osvěžující točené pivko, je tu i spousta doprovodných akcí v rámci výzvy. Co říkáš třeba na snídani zdarma? Do akce je zapojena spousta kaváren, kde v určený den dostaneš kafe za to, že přijdeš v soutěžním tričku. Dobrý, co? A aby toho nebylo málo, zapaříš si na závěrečné party, která se koná v každém zúčastněném městě.

3. Odneseš si tričko a máš šanci vyhrát super ceny

Letos si pro tebe v AutoMatu připravili fešné tričko z biobavlny. Navíc můžeš vyhrát hodnotné ceny: zájezdy, městská kola a koloběžky, vstupenky do divadla, knihy.  Mrkni, co je ve hře!

4. Dáš zpětnou vazbu svému zaměstnavateli o tom, jaké poskytuje podmínky pro udržitelnou dopravu

Máš si v práci kde zaparkovat kolo? Máš po svém úctyhodném výkonu možnost se osprchovat? I na tom záleží! Jedna ze soutěžních kategorií je „Cyklozaměstavatel roku“. Výzva je tak skvělou příležitostí, kdy dát svému zaměstnavateli zpětnou vazbu na to, jaké poskytuje podmínky pro bezmotorové cesty do práce.

5. Ukážeš, že počet lidí, které zajímá udržitelná doprava i zdravý životní styl, roste

Výzva „Do práce na kole“ je na očích. Rok od roku se jí účastní více zaměstnavatelů, zaměstnanců i měst. Jen pro představu, vloni se výzvy účastnilo 16 347 zaměstnanců z 1838 firem, společně šetrným způsobem ujeli 3 545 323 kilometrů a ušetřili tak 457 tun CO2. A to už je znát. Vidí to firmy i města. I ty, které se zatím neúčastní, ale příště by třeba mohly. A ty můžeš být dalším střípkem v téhle mozaice změny.

*

Tak co, jdeš do toho? Všechny potřebné informace najdeš na stránkách výzvy. Uvažuješ nad účastí, ale máš ze silničního provozu na kole trochu strach? Doporučujeme si projet cestu o víkendu, kdy je provoz klidnější, nebo jet poprvé třeba se zkušeným a větrem ošlehaným kamarádem. Na některé otázky o cyklistické infrastrukuře ti odpoví hravé infografiky a městskou džunglí na kole tě skvěle provede i příručka, kterou můžeš vyhrát u nás na proudlím Instagramu.