Minimalismus je životní styl, který preferuje jednoduchost, absenci přehršle věcí, stresu, rozptýlení a pomáhá otevřít cestu k hlubokému soustředění, pohodě, štěstí a času na tvé vášně. Není to o strádání a odříkání, ani o tom žít s jednou miskou a meditační podložkou. Naopak je to o tom mít všeho akorát a chtít míň dalších věcí, nákupů a zbytečností. 

Chtít míň

Je fajn, že si řekneš, že vyházíš věci ze svého šatníku a staneš se minimalistou. Pokud ale nepřijmeš to, že je lepší chtít méně, tak si ve výsledku nepomůžeš, protože ty věci zpátky zase nahromadíš. Stejně tak jsem to měl i já první rok svého minimalismu. Jedeš na vlně trendu, ale neuvědomuješ si, že to s tím stejným přístupem, který jsi měl doteď, už zkrátka dál nejde.

K tomu, že nepotřebuješ třeba tolik věcí v šatníku, tě může skvěle navést projekt 333, kdy si určíš, že budeš na 3 měsíce nosit jen 33 kusů oblečení a doplňků.

Lidé chtějí často více a více je to, že se věcmi snaží deklarovat svůj vlastní status, své postavení ve společnosti. A to včetně toho, když chtějí držet krok s Nováky. To je takový fenomén, který se nevyhýbá žádné společnosti lidí. Novákovi si koupí novou sekačku… Tak co uděláš jako vzorný soused? Koupíš si sekačku taky, lepší, a ještě k tomu přihodíš gril, aby teď oni mohli puknout závistí.

Zbav se těchto přístupů. (S Instagramem to není tak snadný, co?) Definuj svůj život svými činnostmi a tím, jaký jsi člověk, ne tím, co máš zaparkované v garáži nebo ve skříni. Stejně tak si zmenši okruh lidí, se kterými se porovnáváš, protože vždy bude někdo lepší a bohatší než ty. Kvůli tomu přece nemusíš v práci strávit 16 hodin, jen aby ses někomu vyrovnal a přeplnil svůj dům věcmi, které nepotřebuješ.

Stejně tak si věci nemusíš nutně kupovat, i když je potřebuješ. Nic tě nenutí k tomu je vlastnit. Můžeš si je pohodlně půjčit a vrátit, odpadne ti tak péče o ně a jejich skaldování. Ve velkých městech najdeš spousty půjčoven, auto si můžeš také půjčit, stejně tak kolo. Pokud něco někde neseženeš, zkus to půjčit od sousedů – pokud to teda nepotřebuješ každý den třeba dvakrát. To by tě pak v lásce asi moc neměli. Když je to ale výpůjčka jednou za čas (třeba vrtačka), tak ti to může naopak vztahy s nimi zlepšit.

Mít míň

No, když už ses teda rozhodl/a, že ti stačí míň, a nepotřebuješ svůj život strávit v závodě za tím, mít plný dům krámů, pojďme se podívat na to, jak ten počet současných věcí zmenšit.

Dám ti jeden jednoduchý návod, i když je určitě více způsobů, jak začít.

  • Vyber si místo, kde chceš začít, ať už je to tvůj šatník, kuchyň, koupelna. Zkrátka něco si zvol, ale nikdy nezačínej s nostalgickými předměty.
  • Sežeň si v nejbližším obchodě pár papírových krabic.
  • Vše, co máš v tom místě, do nich naskládej. Ale úplně vše, nic nevynechej.
  • Dalších 30-60 dní odolávej pokušení to uklidit zpět. Pokud něco z toho potřebuješ, tak si to vezmi, použij to, a pak to vrať na své místo do poličky, skříně nebo prostě tam, kam to patří.
  • Po uplynutí 30-60 dní už máš vše, co potřebuješ, na svých místech. To, co zůstalo v krabicích, může putovat dál. No a už to máš dokonce i v té krabici! Takže o to je to jednodušší.
  • Nepřebírej to, prostě to pošli dál.

Takhle jednoduše se můžeš v několika krocích dostat skrze celý svůj dům a zbavit se všeho nepotřebného ve svém životě. Má to jeden háček – dej si pozor na sezónní věci – nervi teď v zimě do krabice plavky a kraťasy, stejně jako v kuchyni si dej bokem formu na beránka, kterého pečeš o Velikonocích. Musel/a bys ho pak zbytečně znova dokupovat.

*

Minimalismus není ale jen o tom, mít míň věcí, ale i o tom chtít míň, jak už jsem zde zmínil. Ale ještě i o dalších věcech, jako je odolávání digitálnímu rozptýlení, redukování činností, které nechceme dělat, zbavení se dluhů, závazků a spoustu dalšího. Objevuj minimalismus, už i v ČR má slušné blogerské podhoubí!