V roce 2019 najdu tu pravou

Více než polovina z vás vchází do nového roku s předsevzetím, které se týká kariéry. Nejčastěji si chcete najít novou, tu pravou, práci. Tu, která vám bude dávat smysl, bude vás bavit, naplňovat, nebude vás vyčerpávat a nebudete v ní trávit hromadu času na úkor osobního života. Důležité je pro vás i to, abyste naplno využili svůj potenciál a rozvíjeli se. Chcete se učit něco nového. Část z vás je unavená a chce v tomto roce zpomalit, nestresovat se, umět si lépe rozvrhnout čas, utřídit priority. No a jsou tu i tací, kteří chtějí dotáhnout to, co v předešlých letech načali, ať už jde o pracovní projekt nebo o studium.


Jak spokojeni jste byli loni se svým zaměstnavatelem? 

Dvě třetiny z vás někde aktuálně dlouhodobě pracují. Svému současnému zaměstnavateli dáváte v průměru 3 z 5 hvězdiček. V práci je spokojeno jen 40 % z vás, 36 % hodnotí svého zaměstnavatele neutrálně třemi hvězdičkami a celých 24 % je nespokojených – a to tedy z našeho proudlího pohledu není nic moc!


Co vás v práci vloni potěšilo? Ceníte si hlavně prostoru pro osobní rozvoj, dobrý pocit máte, pokud jste dostali příležitost k nové zkušenosti. Milý je vám i váš kolektiv nebo přístup zaměstnavatele. Pětině z vás zvedlo náladu navýšení platu.

A co vás naopak potrápilo? Náplň práce, to je oč tu běží. Monotónnost, příliš mnoho administrativy, nebo práce postrádající smysl, to všechno vás dokáže pěkně otrávit. Pro některé to ve firmě prostě není ono: nesedí vám atmosféra, nefunguje komunikace... Prostě nesouzníte. A možná právě proto jste zabrousili na Proudly.

Nová práce – proč a jaká?

Skoro dvě třetiny z aktuálně pracujících se letos chystají najít si novou práci. Důvod? 7 z 10 proto, že v té současné nemá vidinu kariérního růstu, 57 % nevyhovují platové podmínky a celé polovině respondentů chybí pocit uznání.


Není to ale černobílé, najdou se i důvody, proč zůstat. Nejvíce vám v odchodu brání dobrý kolektiv, který by vám chyběl, a 40 % z vás v tom kolegy prostě nechce nechat.

Pětina respondentů má své první zaměstnání, ale většinou už jste poměrně ostřílení a kariérní džungle pro vás není žádnou novinkou, máte v průměru třetí práci. Většina (59 %) má už více než dva roky praxe. Vedou u vás pracovní pozice v ekonomických a technických oborech. Preferujete práci na plný úvazek a chcete se nechat zaměstnat. Nejčastěji byste si představovali odměnu 32 000 – 40 000 Kč hrubého, ale když na pohovoru přijde na tu zákeřnou otázku, více než třetina z vás si řekne méně! Tendenci jít „pod cenu“ mají spíše ženy než muži.

Až budu velký/velká

O čem jste snili, když jste byli malí? Umělecké sklony se u vás nezapřou: zpěváci a zpěvačky, herci a herečky, houslisti a spisovatelky. Chtěli jste také pečovat o vzdělání a zdraví, mezi vašimi vysněnými profesemi byli učitelé, zubaři, lékaři a veterináři. Lhostejná vám nebyla ani spravedlnost, našli se mezi vámi i právníci, soudci, policisti detektivové a agenti. No a někdo mířil opravdu vysoko: milionáři, princezny a prezidenti.


Líbí se vám, že si díky průzkumu můžete udělat obrázek o tom, jak to mají ostatní? I my máme radost, že s námi sdílíte své zkušenosti a budeme moc rádi, když se zapojíte do příštího výzkumu. 

Rozbal si celou infografiku nebo si ji otevři v novém okně.