Vycestovat alespoň na jeden semestr. Mnoho vysokoškoláků to chápe jako univerzální klíč, který jim po návratu otevře dveře do jakéhokoli zaměstnání. Navíc je patrný jakýsi trend větších společností automaticky očekávat u absolventů zahraniční zkušenosti, případně u studentů rovnou počítat s tím, že někam vyjedou.


Nevyjet během studia „ven“ není žádná tragédie

Může se ale stát, že student během studijních let z nějakého důvodu neodcestuje. Důvodem může být velký nápor zájemců. U některých oborů se na každého totiž nedostane, rozhoduje i studijní průměr. Někteří váhají, zda kvůli pobytu prodlužovat řádné studium, jiní mají zase skvělou brigádu nebo stáž a nechtějí o ně přijít.

Nejeden student si s tímto rozhodováním dělá těžkou hlavu. Chtít v klidu a řádně školu dodělat, ale na druhou stranu nemít zahraniční zkušenost. Proč ale nezačít cestovat rovnou v rámci zaměstnání? Že se práce v zahraničí týká jen seniornějších pracovníků? Chyba lávky. Pro informace jsme si došli do České pojišťovny. 


Řešení se najde vždycky

Chcete vycestovat co nejdříve? Vyberte si firmu, která je součástí mezinárodní skupiny. Tam je to vždy snazší. „Vycestovat u nás mohou zaměstnanci napříč odděleními. Možností jsou krátkodobé zahraniční stáže do tří měsíců pobytu až po dlouhodobé v řádu několika let,“ popisuje možnosti Kateřina Márová, manažerka Týmu náboru a rozvoje z České pojišťovny.

Vlastní zkušeností to potvrzuje Anna Fraňková, která hned zkraje svého působení v České pojišťovně strávila půl roku v Budapešti. „Pracovala jsem ve firmě už při studiu v rámci stáže. Po dokončení školy jsem dostala nabídku nastoupit naplno. Svěřila jsem se, že bych chtěla ještě vycestovat. Nebyl to problém a moje šéfová mě ihned zařadila mezi uchazeče o výjezd. Do té doby by mě možnost vycestovat přímo pod hlavičkou firmy ani nenapadla,“ popisuje Anna, dnes už HR Business Partner v České pojišťovně.

Firma sama zajistí hladký průběh vaší cesty, ubytování a adaptaci v cílové destinaci. Tedy poskytne vám přesně to zázemí, které studentům poskytují univerzity a systém Erasmus. Česká pojišťovna zve také do svých českých poboček zahraniční kolegy. Může se tak lehce stát, že se znovu setkáte s kolegy, se kterými jste pracovali v rámci svého pobytu v zahraničí, a stanete se v roli hostitele tím, kdo jim bude představovat, jak to chodí u nás. Navíc takový expat přináší mnoho příležitostí do vašeho všedního dne. Od komunikace v cizím jazyce až po pochopení zvyklostí a myšlení země, ze které pochází.  


V čem je výhoda?

„Pro každou společnost je klíčové sdílení know-how, vzájemné odborné obohacování týmů a rozvoj networkingu napříč útvary. Mezinárodní mobilita tyto kvality dokonale naplňuje a zároveň tak podporuje talentované zaměstnance v jejich rozvoji a rozšiřuje možnosti jejich kariérního růstu. V České pojišťovně zaznamenáváme rostoucí zájem zaměstnanců o vyslání do zahraničí a vytváříme na mezinárodním poli adekvátní pracovní příležitosti. Zároveň identifikujeme každý rok nové pracovní pozice pro obsazení zahraničními kolegy z naší Skupiny. Podporujeme tím i diverzitu v našich týmech a otevřenost vůči novým myšlenkám. Příležitosti tedy u nás jsou velmi zajímavé,“ doplňuje Kateřina Márová. Zároveň dodává, že v našich končinách vedou v zájmu uchazečů především slunné destinace jako Itálie nebo Srbsko.

Důležité je být si vědom, co všechno nám může zaměstnavatel nabídnout. V tomto ohledu se nebojte korporací. Pokud patříte mezi ty bez cestovatelských zkušeností, tak se jim rozhodně nevyhýbejte. Právě korporace mají v této oblasti většinou dobře fungující systém a bohatou zkušenost s úspěšnou realizací.

Jaká je výhoda pracovní zkušenosti oproti té studentské? Zkušenosti v zahraničí můžete čerpat v daleko zralejší profesním věku, a ne pouze skrze studentské hospody. Jinak řečeno – odnesete si více než jen zajímavou položku do CV.

Chcete pracovat s příležitostí vycestovat? Mrkněte se, koho teď v České pojišťovně hledají