Obecná pravidla

Už z názvu vyplývá, že se jedná o rychlý kontakt, proto se vyhni dlouhým tématům. Neřeš soukromé záležitosti. Stěžuj si maximálně na počasí, jinak buď pozitivní a v pohodě. Nepřeháněj to s kreativitou a nevytahuj témata jako „dějiny raného maďarského truhlářství“, o kterých nikdo nic neví, pokud se hodláš profilovat jako někdo hodně divnej, jinak klidně do toho. Nevedeš monolog ani neprovádíš výslech, konverzace musí být vyvážená. A teď o čem můžeš mluvit s někým, s kým nevíš, zda si máš co říct...

Jak na small talk

Lidé si o krátké společenské konverzaci zbytečně myslí, že to se slovy musí umět minimálně tak dobře jako Shakespeare, a že s obyčejným tématem o počasí si nevystačí nebo snad ano?

1. Jak se máš a jaký byl den?

Zdá se ti to málo nápadité, otřepané nebo příliš osobní? Nebuď na omylu. Jedny z nejvíce klasických frází nezávazné, formální konverzace dokonale fungují jako odrazový můstek pro několik dalších minut. Pochopitelně pokud nasloucháš a pružně zareaguješ na sdělené skutečnosti. Otázky jsou prosté: Jak se dnes máš/jak to jde? Cos celý den dělal/a? Bylo dneska něco zajímavého? Jaké máš dnes odpoledne plány? Co budeš dělat večer?

2. Doprava a provoz na silnicích

Co si pod tím představit? Od vybavení vozů městské hromadné, přes posprejované zastávky až po ceny benzínu. Jen do toho! Např.: „Nevíš, jak dlouho bude ještě trvat ta uzavírka na Husitský?“ nebo „Dneska v metru hlásili, že od pátého bude výluka na trase X a Y. Nejezdíš tudy?“ Možná dotyčný nebude vědět, ale dozvíš se, že bydlí třeba na Budějárně a už máš téma pro příště či následující minuty, kdy čekáš, až voda dovaří... 

3. Komplimenty

S tímto tématem opatrně, patolízalové jsou oblíbení jen výjimečně. Nicméně vhodně zvolenou nevtíravou lichotkou například ohledně oblečení, můžeš druhého potěšit a rozjet konverzaci příjemným způsobem: „Moc se mi líbí tvoje košile. Kde nakupuješ?“ Neříkej to v případě, že si to alespoň trochu nemyslíš. Pokud se oblékáš jako drsný raper a pochválíš někomu romantickou halenku, může to vypadat nevěrohodně. 

4. Domácí mazlíčci jsou zaručený úspěch

Drobet osobní, pravda, ale velmi bezpečné. Navíc můžeš snadno další vývoj rozhovoru přizpůsobit již řečenému a mluvit velmi entuziasticky. „Jak se má Puňta?“ nebo „Kolik že je té tvojí kočičce?“, "Neznáš dobrou veterinu v Praze?" a podobě. Ještě lepší je, pokud sám/sama nějaké zvíře vlastníš. 

5. Aktuální témata a zprávy

Pokud můžeš předpokládat, že tvůj kolega sleduje aktuální dění stejně jako ty, máte spolu o čem mluvit. Klidně začni větou: „Slyšel/a jsi o tom, že...“ a doplň libovolnou novinku - chystá se do ČR třeba spisovatel Jo Nesbo? Pokud bude následovat záporná odpověď, zkus se zeptat: „A co je jinak nového?“ Nemůžeš šlápnout vedle. Pozor, nepouštěj se do politiky, pokud nevíš, zda je kolega na podobné vlně jako ty.

6. Sport

Pokud zrovna nehrajeme hokej na zimní olympiádě, kdy fandí celý národ, jsou sportovní témata vhodná spíše pro opravdové nadšence. Pokud se do této škatulky vejdete oba nebo o svém kolegovi víš, že hraje volejbal, máš další vhodné téma. „Jaký byl včera trénink?“ nebo „Viděl si včera utkání Slávie?“ Víš, že ve firmě dotyčný patří do běžeckého klubu? Zeptej se ho, jestli byl ráno běhat, na jaký závod se chystá, nebo jaké má časy...

7. Filmové, knižní nebo technické novinky

Skvělá příležitost dozvědět se něco nového a současně se podělit o vlastní objevy. „Viděl/a si předávání Oskarů minulý týden?“ nebo „Teď jsem si koupil/a skvělou knihu XY. Znáš ji?“ Pokud ne, řekni ve dvou třech větách o čem kniha je a zeptej se, zda má tvoje kolegyně ráda podobný druh knih. A když nemá, tak se zajímej, co ráda má a projev otevřenost a zájem o její/jeho názor nebo doporučení. Pozor nabízení a půjčování knih je oboustranně závazné. Knihu bys pak měl/a skutečně přečíst, ideálně se do toho tedy nepouštěj, pokud váš vztah není opravdu dobrý. 

8. Jídlo, oblíbené restaurace

Téměř všichni rádi mluví o jídle. Jídlo nám dělá dobře nebo je prostředkem k lepšímu zdraví a postavě. Tady se chytíš vždycky. Začni o tom, co máš rád a zakonči svojí myšlenku otázkou – hotovo. Nová příjemná konverzace právě začala. Nech si doporučit restauraci, nebo doporuč tu, která tě o víkendu nadchla. Chodí kolega/kolegyně rád na brunch? Kam? Tohle je tak snadná disciplína. V minutě se můžeš kvalifikovat jako gastoznalec! 

9. Cestování, dovolená, koníčky

Sdílení zážitků z dovolených, víkendů a zábavy je super téma. Stačí se zeptat: „Co si dělal/a o víkendu?“ nebo „Chystáš se někam letos na dovolenou?“ A už to jede. Pozor na víkendové téma - někomu může připadat jako prototyp "small talku", pokud je tedy reakce: "Nic zvláštního." Zkus jiné téma. 

10. Navaž tam, kde jste minule skončili

„Tys minule říkal/a, že vyrazíte s přítelem do kina na noho novýho Allena… Jak se vám to líbilo?“ A je to! 

Všechna tato témata jsou vhodná pro svou nezávaznost, neformálnost a minimální konfliktní potenciál. Možná u toho sportu si dej trošku pozor, abys nenarazil/a na skalního fanouška jiného týmu. Pak ale existují témata, která jsou pro small talk tabu a patří jen mezi přátele. Jaká to jsou?

O čem nemluvit?

1. Rodina - Příliš osobní.

2. Náboženství - Příliš osobní.

3. Sex - Co myslíš? Příliš osobní.

4. Drby o komkoliv - Znáš to, před jedním řekneš, že ten druhý je vůl a třetí ti dá přes hubu, protože je to jeho švagr, o čemž jsi nevěděl, protože mluvit o rodině ti přišlo moc osobní.

5. Politika – Příliš osobní a konfliktní.

Smyslem small talku je ohřát nebo navázat vztah. Chceš-li vybrousit svoje umění komunikace k dokonalosti, pak spoustu inspirace a rad najdeš v mém e-booku Seznamování pro introverty v práci i soukromí.