Když se zadaří a firma dotáhne projekt do úspěšného konce, je to jako vstřelená branka, které předcházela souhra všech kolegů. 

To ovšem nenastane v případě, kdy hraje každý sám za sebe a ostatní vnímá maximálně jako kulisu. Proto je potřeba týmového ducha a společnou pohodu rozvíjet a podporovat.

K tomu slouží nepřeberné množství teambuildingových aktivit. Pomůžu ti vybrat z myriády nabídek ty, které zcelí tvůj zaměstnanecký manšaft a ještě mu umožní získat super zážitek. 

Luky, šípy a draci

Teambuilding s sebou nese nádech nucené a předstírané radosti. Proto se musí každý zaměstnavatel, který přemýšlí o teambuildingové akci, zamyslet nad tím, co zaměstnanci opravdu ocení. Univerzální recept neexistuje.

Cílem teambuilldingu je, aby se všichni pobavili, naučili spolupracovat a odnesli si nově nabytého (nebo posíleného) týmového ducha s sebou do další společné práce. Proto by zvolené aktivity měly být unikátní a zprostředkovat všem zúčastněným zážitek, na který budou dlouho vzpomínat.

Sport se nabízí jako první logická zastávka. Jedinečnost můžeme hledat třeba v tom, že sport, který zvolíme pro utužování kolektivu, bude využívat náčiní, s nímž se běžně příliš nesetkáme. Lukostřelba tento požadavek zajisté splňuje. Luk a šíp provází člověka od doby před vznikem velkých civilizací a po desítky tisíc let sloužily jako zdroj obživy i způsob řešení sporů. Snad tedy pomohou naplnit i jedno zábavné odpoledne pro partu kolegů. Společné učení a zlepšování se ve střelbě na cíl bude trefa do černého, pokud tvůj tým chce (nebo potřebuje) zlepšit schopnosti soustředění či trpělivosti.

Dotáhnout věci do konce znamená občas pořádně zabrat a hnát se k cíli s vypětím všech sil. Potřebná je vůle a schopnost udržet ten správný rytmus s ostatními. Kolektiv pak trochu připomíná posádku dračí lodě, se šéfem jako bubeníkem na přídi. Proč si to rovnou nevyzkoušet naostro? Všude okolo vás voda zpěněná součinností všech svalů na lodi, které pracují do tempa bubnů a všichni postupují blíž a blíž k cíli. Stihnout společně deadline pak musí být úplná hračka.

Umět si hrát

Zodpovědnost a stres jdou ruku v ruce s tím, co nazýváme dospělost. Děti v nás se ale nikdy doopravdy neztratí, a tak všichni rádi zažíváme dobrodružství, pokud se objeví příležitost. Pro případy, kdy chceme popustit uzdu našemu smyslu pro hravost, existují například nejrůznější únikové hry. Společně s kolegy si vyzkoušíte, jak ostré jsou vaše mozkové závity, a jak dobře dokážete společně podstoupit zkoušky připravené organizátory.

Dívat se na svět očima hráče nemusíme jen ve speciálně určených místnostech. Občas stačí vyjít ven, prohlédnout skrze nudnou šeď a hledat tajemství, která se ve světe kolem nás skrývají. Jak by se ti líbilo hledat poklad v prostředí starobylého města? Minimálně v Praze takovou šanci máš a možná by ji ocenili i tví kolegové.

Bavit se šířením dobra

Teambuilding by měla především vždy provázet dobrá nálada. Vynikajícím receptem na to, jak pohodu zajistit, může být třeba to, že se s kolegy postaráte o to, aby další lidé mohli zažít krásný den. Ať už chce tvůj tým pomáhat dětem nebo třeba sázet stromky, pokaždé lze najít společnou činnost, která okamžitě i dlouhodobě pomůže naplnit život nejen tvůj a tvých kolegů, ale i ostatních. S čím větším počtem lidí lidmi sdílíme náš dobrý pocit a snahu, tím déle v nás vytrvá a týmový duch se stane o to silnějším.

Dobro a odvaha má tendenci vysvitnout ve chvílích, kdy to nejmíň čekáme. A připravenost dláždí cestu všem hrdinským činům. Prostá výuka první pomoci skrze čtení a sledování ukázek nemusí být vždy dostačující, a tak dnes existují workshopy, díky nimž si první pomoc osvojíte jednou provždy. Škola hrou funguje již po staletí a tobě i ostatním účastníkům takového teambuilding přinese nezapomenutelnou zkušenost. Kromě toho tě naučí jak někomu zachránit život, což se ocenit ani nedá.

Možností, jak stmelit pracovní tým a zároveň si užít zábavný den s kolegy, existuje dnes už nepřeberné množství. Ať už se rozhodneš vzít skupinu zaměstnanců na vodu, do ulic nebo do lesa, pamatuj si, že v první řadě jde o to, aby se mohli lépe poznat. Neobvyklé situace nám poskytují okno do chování a myšlení druhých. Vyber proto aktivitu, která bude zábavná a nezapomenutelná.