České školství neustále čelí kritice, že není tak docela zaměřené na rozvoj kritického myšlení. Samozřejmě záleží nejen na konkrétní škole, ale i na konkrétní fakultě či oboru. Nicméně smutným faktem zůstává, že se stále klade důraz zejména na memorování, zatímco v zahraničí bývá hlavním kritériem pro splnění semestru aktivita v hodině při diskuzích a napsání esejí. U nás se prezentace se dělají spíš výjimečně – není na ně čas a studentské skupiny jsou příliš velké. Eseje se prakticky nepíší – není to přece tak úplně odborný text, a někde jsou už na přijímačkách kladeny otázky, které se student má zodpovědět teprve na škole naučit.

Erasmus – zkušenost či nekonečná party?

I z tohoto důvodu jsou programy typu Erasmus čím dál populárnější. S tím má i zkušenosti Sabina Feldmanová z agentury Czech-us, kterou Erasmus namotivoval, aby svoje navazující magisterské studium zkusila v zahraničí. V Londýně následně získala titul Master of Science.

„Viděla jsem ten propastný rozdíl mezi tím, co firmy chtějí, co čeští absolventi nabízí a čeho se jim nedostává, protože je to nikdo na škole neučí,“ říká Sabina. „V zahraničí se klade důraz hlavně na prezentační dovednosti, komunikační schopnosti, práci v týmu, schopnost obhájit si vlastní názor, nebo přijít s něčím novým. To českým studentům zpravidla chybělo, nehledě na mnohdy příšernou angličtinu. U firem jako je Microsoft bylo pro absolventské programy studium v zahraničí nepsanou podmínkou. Pokud ji uchazeč nesplňoval, jeho CV se vyřadilo,“ vzpomínána svou zkušenost Sabina, která pro Microsoft dříve pracovala jako Talent Sourcer. Dnes sama studium na vysokých školách v zahraničí pomáhá mladým lidem zprostředkovat.

Leckdo sice dnes zpochybňuje právě relevanci Erasmu jako zajímavé zkušenosti a upozorňuje na to, že se jedná spíše o společenskou a kulturní zkušenost, než tu vzdělávací a pracovní. Pravdou ale je, že v řadě firem nezbytný zářez v CV tím získáte a pár přátel z různých koutů Evropy také.

Bez zahraniční zkušenosti to nejde

Sabinu při studiu v Londýně oslovil Microsoft. Dostala nabídku stát se součástí náborového týmu pro střední a východní Evropu, kterou přijala. Získala tak zkušenosti i z té druhé strany. Při studiu v zahraničí také zjistila, že velké společnosti loví mladé talenty ještě během studií. Tak jako Microsoft tehdy oslovil ji.

V ČR se některé soukromé vysoké školy snaží přebírat zahraniční způsob výuky a lákají tak nejen studenty, kterým styl výuky veřejných škol nevyhovuje, ale lákají i zajímavé učitele. Sama jsem vystudovala bakalářský program na soukromé VŠ. Bohužel je soukromých vysokých škol v ČR opravdu hodně a veřejnost je vnímá automaticky jako vzdělání pochybné kvality. Často přitom poskytují více praxe, než je běžné na státní škole. Mně škola pomohla k přijetí na magisterské studium v Londýně.

#

Prošvihl jsi šanci studovat v zahraničí a bojíš se, že tě to může v budoucnu výrazně diskriminovat z některých pracovních nabídek? Neboj se, některé velké společnosti nabízejí pro své zaměstnance stáže v zahraničí. Mrkni třeba, co nabízí v zahraničí Česká pojišťovna nebo GSK! Tam to můžeš dohnat!