Na jednoho ajťáka připadá v ČR tisíc a jedna příležitost. Jak si vybrat tu, která tě dostane mezi špičky? Kluci z EXPANDO nám dali 5 tipů, které tě připraví na globální kariéru!

1. Vyvíjej nové systémy a vyhni se dělničině

Možností je pro ajťáky hodně. A je fakticky jedno, zda se jedná o člověka zkušeného nebo nadšeného juniora. Člověk na startu kariéry musí ale přemýšlet, v jaké firmě odstartuje kvalitně a vyzkouší si hodně věcí. „Existují skvěle zaplacené pozice ve velkých firmách, ale náplní práce je jen dělničina a programování stále téhož,“ vysvětluje šéf vývoje EXPANDO Libor Souček.

„Zejména v technologických startupech je vývoj hodně kreativní. Za svou kariéru jsem zažil už hodně výzev při stavění nových systémů, ať už v Americe ve Fordu nebo v Českém Telecomu. Ale v korporátu musíte mít hodně dobré načasování, přijít v tu pravou chvíli, jinak na rozjezd něčeho zajímavějšího čekáte často roky,“ prozrazuje Libor, který by doporučil odstartovat v zajetém startupu, kde práce není rutinní.

2. Rozhoduj se projektově

Nevybírej jen podle firmy a jejích klientů, ale i podle konkrétních projektů a platforem. Stav před sebe výzvy. „V jedné firmě jsem se musel od píky naučit jejich systém. Asi mi už k ničemu nebude, ale proces pronikání do tvorby systému od základu je nedocenitelný – což se ukazuje i nyní v EXPANDO, které jsem si našel na Proudly,“ popisuje Argentinec José, který se při studiu v Praze rozhodl prohloubit svou praxi i v jedné z českých firem.

José radí projít si nejen klasickými platformami, jakými jsou Android, iOS, Java a .NET, ale vyzkoušet i malé a úplně neznámé. Sám momentálně v EXPANDO pracuje na platformě SaaS a kóduje v jazycích #C a .NET.

3. Uč se jen od špiček v oboru

Mentorování je vůbec jeden z důvodů, proč bys měl být při výběru nové práce pečlivá/ý. Své vzory a učitele však hledej i mimo office. Abys přiživil/a globální mindset, sleduj influencery ve své branži. Studuj jejich přemýšlení a to, jak se odráží v jejich krocích. Čti zahraniční zdroje, připojuj se na online konference a pokud se chystáš na dva tři měsíce do zahraničí, využij jako José místní startupové podhoubí k profesnímu růstu. Pro Josého a jeho tým je takovým teamlídrem právě Libor, který ani po 20 letech v e-commerce nestojí na místě a posouvá své vývojáře stále dál.

4. Vyber firmu s globálním působením

Nemusíš jezdit do zahraničí, abys vykročil směrem ke globální kariéře! Praha, ale i Brno nabízí v technologických oborech spoustu možností. A nemusí to být zrovna korporát (viz bod1). Globální podmínky umí nabídnout i menší firmy, jejichž produkt má přesah do zahraničí.

„Díky našemu produktu se všichni ve firmě nutně vzděláváte o světovém dění jak v IT, tak v e-cmommerce a obchodě. Jelikož pomáháme e-shopům na západní trhy, zejména skrz prodej na Amazonu, vyžaduje to od nás vidět trendy ještě dřív, než přijdou do módy,“ říká spoluzakladatel a COO Jiří Černý o firmě, která má klienty už v pěti zemích.

5. Chybí kosmopolitní kultura? Je čas změnit židli!

Vystavit se výzvám, globálnímu know-how i mentorům jsou tři esenciální pilíře budování úspěšného mindsetu. Tím posledním je každodenní praxe v kosmopolitním prostředí, kde se neustále učíš už jen tím, že tam jsi a mluvíš s lidmi. Jazyk na komunikativní pracovní úrovni je spolu s odborností naprostý základ, pokud pomýšlíš na globální kariéru.

„Pro výběr práce jsem měl dvě kritéria. Jedním byl profesní růst, druhým pozitivní prostředí. To je pro mě obzvlášť důležité, neboť se svými kolegy prostě trávíte těch 8 hodin denně a chcete mít kolem sebe lidi s otevřenou myslí, kteří jsou zvyklí a rádi komunikují v angličtině, protože mají v práci zkušenost s cizinci a firemní kultura je tomu uzpůsobená,“ říká José. Pokud cítíš, že ti takové prostředí chybí, věz, že i na trhu jako je ten český příležitosti jsou.

Zvažuješ, že změníš židli a budeš pracovat na své globální kariéře? Máme skvělou zprávu – v EXPANDO právě nabírají a možná hledají přímo tebe!