Věnuj se jen jedné věci

Není těžké udělat si seznam všeho, co je ve tvém životě špatně. U některých lidí bude delší, u některých kratší ale vždy bude čítat více jak jednu věc. Jakmile se ale pustíš do více věcí naráz, rapidně ti stoupá šance, že žádnou nedotáhneš do konce.

Najdi si jednu věc, kterou chceš zlepšit, se kterou chceš začít a té se naplno věnuj. Aspoň 21 dní dej tomu, že se budeš soustředit třeba jen na to, že si ráno uděláš 5 kliků a 10 dřepů. Postupně to potom navyšuj a až získáš návyk a půjde to samo, tak se vrhni na něco dalšího, co tě trápí.

Pokud se chceš v nějaké věci zdokonalit a potřebuješ získat nějakou základní schopnost v dané oblasti, měl bys jí věnovat aspoň 20 hodin. Ne nutně v kuse. Nenech se odradit takovými čísly, že potřebuješ 10 000 hodin na to, aby ses stal mistrem v té dané problematice. Ne každý z nás má tolik času, a ne každý z nás musí vynikat ve všem co dělá. Pokud děláte například v bance, nemusíte k tomu být mistr v bojovém umění, skvěle hrát na piano, umět udělat jídlo michelinské kvality a po večerech se věnovat objevům na poli kvantové fyziky.

Měř si výsledky

Větší motivaci budeš mít, pokud svůj závazek odprezentuješ veřejně a budeš chtít po lidech, aby se tě ptali, jak v dané věci postupuješ. Hůře se ti pak bude končit. Ideální pak je, když se o to, že danou věc dotáhneš do konce, vsadíš o nějakou sumu, o kterou nechceš přijít. To ovšem není scénář pro každého.

Pro sebe si můžeš vzít třeba měsíční kalendář a za každý den, kdy věc, v které chceš něco zlepšit uděláš, si zaznačíš do kalendáře velký červený kříž, druhý den to samé a budeš je navazovat na sebe v jeden dlouhý řetěz. Když pak uvidíš, že 30 dnů v kuse máš svůj trénink nepřerušený, nebude se ti to z lenosti chtít přerušit. Takhle lehce si můžeš měřit to, jak ve svém snažení postupuješ.

Začni jindy než na nový rok

Dali jsme ti pár tipů, které můžeš udělat, abys lépe svých cílů dosahoval. Taky jsme řekli, že nemáš začínat na nový rok, statistika ti totiž ukazuje, že to nedopadne nejlépe. Nemusíš ale zoufat. Příležitostí k začátku je spousta. Pokud si novoroční předsevzetí dáš, tak můžeš v případě neúspěchu přece začít znovu. Když neuspěješ a nemusíš čekat zase na prvního ledna.

Začít můžeš na nějaké významné datum ve tvém životě a s větší pravděpodobností uspěješ, než kdybys začal třeba ve středu 15. května.

Začít můžeš ideálně třeba na svoje narozeniny, svůj svátek nebo v den nástupu do nové práce. Ve vztahu můžeš začít věci zlepšovat třeba s výročím prvního rande nebo podle data svatby. Cestovat můžeš začít víc třeba s datem, kdy jsi dokončil školu nebo odešel z práce. Najdi si zkrátka významné datum nějakého nového začátku a s ním začni.

Co dělat tedy na začátku roku?

Tuhle otázku si určitě kladeš, když teda nemáš začít s předsevzetími. Přece nebudeš jen zahálet.

S přelomem roku je ideální čas na to rekapitulovat. Podívat se na to, co se povedlo rok minulý, co se nepovedlo. Ale stojí za to podívat se i na to, kam si se posunul, co se změnilo a co zůstalo při starém.

Zkrátka udělat si dobrou kávu/čaj, vzít si talíř se zbytky vánočního cukroví a zamyslet se. Podívat se, co ti jde, co ti naopak opravdu nejde. Kde je potřeba zabrat a kde naopak ubrat.

Takováto retrospektiva ti pak může ukázat lépe to, co je opravdu potřeba v životě změnit a že to třeba zas tak není horké s tvojí váhou, ale musíš zabrat třeba v oblasti financí.

Pokud tě zaujala myšlenka, že se dokážeš naučit něco nového během 20 hodin, tak ti v tom může pomoct tento Ted Talk.

*

Hledáš ke své změně praktického pomocníka? Zkus to s Dollerem. Motivačním diářem, který tvůj život nemusí měnit od 1. 1., ale kdykoli. Oč jde? Poslechni podcast se zakladatelem!