Obsah by byl, ale co forma?

Představit svoje nápady, odprezentovat zásadní zjištění, vysvětlit postup, o něčem poreferovat, zaujmout pozornost. Jedna věc je mít o čem mluvit, neméně důležité ale je umět to „podat“. A ruku na srdce, kdo z nás má formu projevu opravdu vychytanou?

Minutový řečník, kurz prezentačních dovedností, je tu pro ty, co už mají nějaké to mluvení před lidmi za sebou, i pro ty, kteří se nervují jen když mají na poradě sdělit kolegům, co že to dělali minulý týden.

240 minut, proč tedy minutový?

Mohlo by se zdát, že kurz bude za chvíli odbytý, rychlovka na pár vteřin. Není tomu tak, kurz trvá celkem 240 minut, tedy 4 hodiny. A proč minutový? Jednoduše proto, že je proložen cvičeními na 60 až 90 sekund, kdy účastníci stojí před ostatními a jak by se dalo čekat: řeční. 4 hodiny by tě mohly vylekat, obzvlášť jestli se ti z představy, že máš vystoupit před ostatními a něco povídat, dělá úzko. Není se ale třeba bát, atmosféra je příjemná a uteče to nečekaně rychle.


Kamarádi tě jakoby na chyby neupozorní.

Prvním krokem je z projevu (určitě možná tak úplně) odstranit parazitní slůvka. A že o ně v češtině není nouze. Víš, jaká jsou ta tvoje? Možná seš si jich vědom/a, možná by tě překvapila, protože není zas tak snadné je zjistit. Nejčastěji a nejvíce uvolněně mluvíš pravděpodobně před kamarády. Ti si tě rádi vyslechnou, nicméně konstruktivní a kritickou zpětnou vazbu na tvůj projev ti spíš nedají. Na MŘ ti pomůžou ostatní účastníci, vetřelce společně vychytáte, a ještě si u toho zacvičíš. V průběhu minutového cvičení totiž za každé nevítané slovo uděláš klik nebo dřep.

Ruce, nohy, oči a … ticho.

Paraziti zneškodněni, ale co postoj? Také se někdy před lidmi kroutíš jako paragraf a nevíš, co s rukama? Pokud jsi introvertnější povahy, možná, stejně jako já, očima vyhledáváš únikový východ, nebo nějaký pevný bod, který by tě ukotvil a trochu zmírnil touhu uplavat někam hodně daleko.

K vyladění postoje, gest a očního kontaktu slouží další cvičení. Na MŘ ti pomůžou se stabilním a jistým postavením a ukážou ti rámec, v němž se můžou tvoje ruce pohybovat tak, aby to vypadalo přirozeně. V jednom ze cvičení navíc dostáváš okamžitou zpětnou vazbu na udržování očního kontaktu s ostatními účastníky. Ti se totiž na malou chvíli stanou květinami, a pokud je nebudeš „zavlažovat“ svým pohledem, zvadnou.

Navíc se dozvíš, jak důležité je pracovat s tichem a získáš tipy na to, čím při každém výstupu před lidmi začít. A když se začátek povede, rázem zmizí nervozita a jsi uvolněnější.


Není čeho se bát.

MŘ je tu pro tebe, pokud chceš na svých prezentačních dovednostech zapracovat – ať už máš s vystupováním před lidmi nějaké zkušenosti, nebo ses mu zatím vyhýbal/a jako čert kříži. Zkus překonat strach. Jasně, že se ti může stát, že se zamotáš nebo zasekneš a dojdou ti slova, ale všichni to pochopí. Na MŘ je skvělá atmosféra, ostatní se ti snaží pomoci a neboj se, že tě budou jen kritizovat. Najde se určitě i něco, co se ti v projevu daří. Třeba o tom vůbec nevíš a příjemně tě to potěší. Kromě skvělých rad a dobrého pocitu, že jsi udělal/a něco pro sebe si odneseš i záznamy tvých vystoupení a na vlastní oči uvidíš, kde se můžeš zlepšit. Po absolvování MŘ už budeš vědět, jak na to.

*

Taky chceš zapracovat na svém projevu? Zaregistruj se na MŘ a nech si poslat dostupné termíny. Za Proudly vyzkoušeno a můžeme doporučit.