DB Schenker je globální lídr na trhu a v oblasti logistiky působí už 140 let. Za tu dobu už inovací zavedl velmi mnoho. V současné době se snaží přicházet na svět s novými vylepšeními pro své stálé klienty i zaměstnance. Vybrali jsme pro vás 5 nejlepších vychytávek, které již měly tu čest poznat světlo světa.

Autonomní kamiony

Není to ani půl roku od chvíle, kdy firma DB Schenker ve spolupráci s MAN Truck & Bus vyslala na silnice první samovolně řízené autonomní kamiony, které se daly do pohybu díky technologii „platooning“. Tato nová technologie spočívá v automatizovaném a digitalizovaném řízení více vozidel. První vozidlo určuje směr a rychlost, zatímco ho další ve vzdálenosti cca 15 metrů následují. Ptáte se a co řidiči? Ani na řidiče nebylo zapomenuto a stále budou klíčovou součástí řízení. Nákladní automobily budou stále vyžadovat technickou asistenci a speciální znalosti, díky čemuž naberou dovednosti řidičů zbrusu nový směr.

Inteligentní rukavice

Zaměstnanci DB Schenker v českých Strančicích nebo německém Echingu si nemohou vynachválit nové inteligentní rukavice ProGlove, které automaticky skenují čárové kódy na produktech. Na rukavicích je umístěn senzor, který zaznamenává čárové kódy během vyskladňování zboží. Přečtená informace je nejen ohlášena pracovníkovi, ale také je přenesena do skladového systému, kde se online sleduje množství. Klasické, těžko ovladatelné scannery tak mohou zaměstnanci odložit. Šikovná inovace umožní práci oběma rukama, a navíc se tím ušetří až 40 % času.

Kamiony na elektrický pohon

Osobní auta na elektrický pohon jsou již poměrně častým dopravním prostředkem, co ale takové elektro kamiony? Přepravu nákladu zejména na delší vzdálenosti obvykle vyhrávají dieselového kamiony už s ohledem na to, že u elektro kamionů by bylo potřeba časté nabíjení. Situace se ale má brzo změnit. iHub ve spolupráci s DB Schenker připravili projekt využití elektrických kamionů v městské logistice. Inovace spočívá ve vytvoření inteligentního systému, který by sledoval stav nabíjení baterie a zvolil pro elektro kamion nejefektivnější trasu, díky čemuž by se elektro kamiony vyrovnaly klasickým dieselovým kamionům a možná je v mnohém i předčily.


3D tiskárny

Jako první logistická společnost na světě nabízí 3D tisk, který může být efektivní alternativou k přepravě zboží. Stačí udělat objednávku a poslat ji na online portál eSchenker. Zatím se nejvíce vyrábí produkty z nerezové oceli či plastu, avšak poptávka na trhu roste hlavně po náhradních dílech vyrobených z kovů, proto se do budoucna připravuje tisk i například z titanu a kombinací jiných materiálů. Proč posílat plastové součástky přes celý svět, když je můžete vyrobit téměř na místě? To je budoucnost.


I vzdělávání může být inovativní

A protože je DB Schenker na trhu dost dlouho na to, aby věděl, že nesmí zapomínat na své zaměstnance, nabízí pro ně inovace i této v oblasti. Společně s experty Fraunhoferova institutu vyvinuli přelomový program pro interní vzdělávání zaměstnanců a zaměřili se na balicí a vychystávací procesy. Zaměstnanci DB Schenker si nyní mohou nasadit 3D brýle, vstoupit do virtuálního světa a vyzkoušet si spoustu běžných úkonů, což zvyšuje efektivitu, kvalitu i rychlost zácviku.

*

Jsi rád/a v čele pelotonu, pokud jde o technologické vychytávky, inovace a novinky? Mrkni, koho zrovna hledají v DB Schenker, pobočky mají po celé republice a rozhodně s nimi nezaspíš.