A co je vlastně Master of Crystal?

Soutěž Master of Crystal je určená všem mladým kreativcům, studentům a absolventům středních nebo vysokých škol nejen uměleckého zaměření, kteří chtějí reálně zhmotňovat své nápady. Protože žijeme na rozhraní digitální revoluce, v době mobility, volného přenosu dat a informací, tématem letošního, už 11. ročníku bylo: IN and OUT.

Úkolem bylo vytvořit unikátní světelný objekt, který lze přenášet. IN and OUT totiž není jen záležitostí trendů, neznamená pouze cestu mezi historií a modernou, ale také cestu, kterou absolvuje každý z nás. Ztělesňuje životní cestu, na které neustále přecházíme z jednoho období do druhého. Měníme se my sami a mění se i naše okolí. Věci, lidé a příběhy přichází, některé zůstanou, jiné zase odchází. Jak by tedy měl vypadat světelný objekt, který nám na téhle cestě bude společníkem, oporou, pomůckou nebo nástrojem? Kde je hranice mezi světlem a tmou, může tu být jedno bez druhého? Nebo snad existuje něco jako světlo na rozhraní? Kdy jsme IN a kdy OUT?

Zajímá tě, jak si s tím letošní účastníci poradili? Přijď se podívat! Příští rok můžeš stát mezi vítězi i ty. 


Loňská vítězka Tereza Drobná

Proč se přihlásit?

Soutěž Master of Crystal je skvělá příležitost, pokud chceš o sobě dát vědět a prezentovat světu své originální nápady. Soutěží už prošla řada mladých talentů, ze kterých se později stali uznávaní designéři. Tereza Drobná byla letos nominovaná na Objev roku Czech Grand Design za svítidlo GEM. Mezi porotci, kteří letos hodnotili přihlášené projekty je i Jan Salanský, vítěz Master of Crystal z roku 2014, který nejenže navrhnul letošní cenu, ale stal se také interním designérem Preciosy.

Můžeš taky vyhrát finanční odměnu 30.000 Kč, protože dobrý design je nad zlato. Preciosa tvůj vítězný návrh vyrobí a budeš se navíc pyšnit titulem Master of Crystal 2019. Podíváš se na vybranou designovou akci v Německu, Francii nebo v Itálii, o tvém díle se bude psát a ty budeš zkrátka zářit.

Vítězný šperk pro rok 2015

Vítězný šperk pro rok 2015

Tohle jsem já!

Master of Crystal se plánuje i pro rok 2019. Tentokrát se ale neponese ve znamení osvětlení, ale šperku! Zvažuješ, že se přihlásíš?

Obohať svět designu novými myšlenkami a neotřelými nápady. Navrhni šperk, který tě dokonale vystihne a vyjádří tvoji individualitu. Šperk, ve kterém se zrcadlí tvoje já a který prozradí tvoje nejskrytější přání, touhy i obavy. Neomezuj se, kombinuj materiály, barvy, styly a symboly. Vytvoř dílo, které světu řekne: "Tak tohle jsem já!"

Jizerský šperk, který zvítězil v roce 2014

Tvůj návrh pak bude hodnotit porota složená z odborníků na poli designu. Mezi nimi jsou letos například Jakub Berdych, přední český výtvarník a designér a zakladatel studia QUBUS, Michael Vasku, člen architektonického studia Vasku&Klug a kreativní ředitel společnosti Preciosa Lighting nebo Petr Nový, hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Důležitá je kreativita, originalita, ale třeba taky využitelnost v praxi.

Přijď se podívat osobně na letošní vyhlášení a přesvědčit se o tom, že křišťál může být IN. Všichni máme totiž spoustu nápadů... a nastal čas, aby jeden z nich dostal šanci vyrůst v něco většího! Staň se příštím vítězem ty!

Chceš si to nechat projít hlavou? Sleduj Master of Crystal na Facebooku a nic ti neunikne!