Víte, že pokud z plného pracovního nasazení odjedete na dovolenou, trvá až tři dny, než se mozek plně přepne na novou (ne)aktivitu a prostředí? To může znamenat, že velká část tak dlouho očekávaného volna se vyplýtvá na přechodovou fázi. Zachraňte si cenné dny tím, že místo dohánění a odsouvání úkolů si je systematicky zorganizujete a odjedete pryč plni elánu.

Ukliďte si na stole i v počítači

Pokud naše pracovní prostředí vypadá, že se u jednoho stolu střídá pět lidí a najít propisku nám trvá několik minut, pak je jasné, kde začít. Uklidit si kolem sebe nakonec nebude trvat tolik času, kolik ztratíme přehrabováním a podvědomou nespokojeností s chaotickou pracovní plochou.

Ještě potřebnější je ale úklid v počítači a diáři. Stále populárnější metoda práce zvaná „Getting Things Done“ je založena na tom, že mozek není schopný pracovat v chaosu a potřebuje jasný řád úkolů. Tím, že si seřadíme úkoly a schůzky dle důležitosti, případně si jednotlivé body ohraničíme časem, vytvoříme kapacitu na to hlavní – plné soustředění na splnění jednotlivých úkolů ze seznamu. Ušetříme tak spoustu energie a svoje myšlení dostaneme snadněji do pohody.

Rozdělte si velké úkoly na menší

Mnohé rady, jak zatočit s prokrastinací, říkají, že i když se všechny povinnosti zdají jako obrovský a nepřekonatelný slon, dá se pokořit tím, že si ho rozkouskujeme. Kolik ale těch kousků bude? A je nezbytné je všechny zvládnout poslední týden před dovolenou a vyždímat ze sebe maximum? Proto doporučujeme:

  • K jednotlivým činnostem si napsat cíl. Máte se například před dovolenou s někým sejít?

Napište si cíl, kterého schůzkou chcete dosáhnout a neplýtvejte čas tím, že budete diskutovat o něčem, co vám cíl nejen nesplní, ale ještě dá nové podněty k (zbytečnému) přemýšlení.

  • Buďte na sebe hodní a nesnažte se stihnout všechno. Nic není tak horké, jak se zdá a vám se uleví, že seznam není nekonečný.
  • Nastavte si automatickou odpověď den předem. Zbytečné dotazy, které si dotyční můžou vyřešit sami, vás nebudou tolik znervózňovat a v klidu si doděláte, co musíte.
  • Připomeňte kolegům, že odjíždíte pryč a nenabalujte si novou práci.

Pozor na žrouty času

Po obrovském boomu sociálních sítí a sdílení absolutně všeho se dostavuje ranní bolehlav v podobě statistik, jak s naší soustředěností a aktivitou umí zatočit zdánlivě neškodné scrollování na sociálních sítích. Vrátit se do stavu soustředění trvá až 10 minut. Pokud se takto rozptýlíme několikrát do hodiny, výsledek je kusá práce, kterou musíme dokola kontrolovat a opravovat.

Buďte proto „online“, tedy plně vědomi v plnění úkolů, které potřebujete splnit. Opět ušetříte spoustu mozkové kapacity, kterou můžete využít k další práci.

Využijte síly kolektivu

Ať už pracujeme v kanceláři, nebo z domova, většinou máme někoho, komu můžeme část práce delegovat. Komu se ovšem někdy nestalo, že předal práci, která se mu nechtěla dělat a ve výsledku se ztratilo mnohem více času s vysvětlováním? Splníme-li předchozí kroky poctivě, tak máme čistou představu o tom, které dílčí úkoly můžeme poslat dál, aby nám pasovaly do skládačky a delegace byla efektivní.

Tyto čtyři jednoduché kroky – úklid, udělání rozumného to-do listu, odstranění rušivých elementů a delegace nás psychicky připraví nejen na dovolenou, ale připravíme si také kvalitní půdu pro období po dovolené. Poprázdninová deprese tak v prostředí, kde je řád, nebude mít šanci.

Ještě poslední rada. Když máte volno, tak ho mějte. Hlavně neodpovídejte na e-maily a nebuďte hlavou stále v práci.