Dnešní věda poskytuje odpovědi na velmi širokou škálu otázek, které si klademe. Třeba jak dlouho by měla trvat ideální dovolená. Odpověď zní: aspoň 7 dní. Protože 7–10 dní je ideální doba, po kterou si dovolenou užiješ nejvíce.

Teď víš, kolik času je vhodné na dovolené strávit. Ale na rovinu, budeš se věnovat jen dovolené? 44 % lidí i na dovolené odepisuje na e-maily a jeden z deseti lidí kontroluje elektronickou poštu každou hodinu. Je to lepší než v kanceláři, kde denně strávíme až 2,5 hodiny e-mailovou komunikací, ale pořád to není žádný zázrak.

Tento přístup je celkem pochopitelný, nikdo z nás se nechce vrátit z dovolené (nebo na to myslet po cestě domů) k poštovní schránce, která obsahuje několik stovek nevyřízených zpráv. To ti s největší pravděpodobností zvedne hladinu stresu a hned první den se všechna tvoje dobrá, odpočatá nálada vytratí.

Odpovídání na e-maily na dovolené je riziko nejen pro tebe a tvé soukromí, které tím pádem přestane existovat, ale také pro firemní kulturu. Jakmile se totiž ve firmě zruší volný čas a soukromí zaměstnanců, začnou být postupem času více a více znepokojeni, protože se to bude dotýkat i dalších oblastí jejich života. Z toho navíc plyne větší tlak na odpovídání ihned a nevrlost v případě, že to někdo nesplnil.

Pojďme se tedy podívat, co můžeš udělat, aby tvoje dovolená byla skutečně dovolenou, a ne jen neplacenou pracovní dobou u moře.

Vypni si notifikace

V prvé řadě si vypni notifikace ze všech pracovních aplikací. Ať už je to Slack, Skype, e-mail, WhatsApp či cokoliv dalšího. Všechno ztlum, abys měl/a klid. Pokud bude v práci něco skutečně hořet, kolegové ti zavolají.

Deleguj svoje e-maily

Pokud máš ve firmě někoho, kdo zná tvou pracovní agendu a umí tě alespoň částečně zastoupit, domluv se s ním, že všechny tvoje e-maily budou chodit do jeho inboxu. On ti pomůže s jejich vyřízením a ty mu podobnou laskavost oplatíš, až se dovolenkové role obrátí.

Domluv si mazání e-mailů během dovolené

Je to odvážný krok, ale nebudeš první. Existují firmy, které už to dělají. Když zaměstnanec odjede na dovolenou, všichni, kdo mu napíší, dostanou automatickou odpověď, že zaměstnanec je na dovolené, ať se ozvou někomu jinému. A e-mail se poté smaže. Po návratu do kanceláře ti úsměv na tváři ti vydrží o něco déle, protože zasednout k prázdnému inboxu je skvělý pocit. Zkus to šéfovi navrhnout.

Nastav si automatické odpovědi

E-mailů na tebe po příjezdu z dovolené nejspíš bude čekat hodně. Díky automatické odpovědi ale nikdo nebude očekávat odpověď dřív než po tvém návratu, a ty si tak budeš moct v klidu vychutnat své mojito.

Pozor i na sociální sítě

Nejen e-maily a případné telefonáty, ale i sociální sítě a čas strávený na nich ti může dost ubrat z dovolené a připravit tě o jedinečné okamžiky. Popřemýšlej, jestli je nechceš taky omezit. Vypnout data a na wifi se nepřipojit. Pokud hledáš způsob, jak čas strávený telefonu zredukovat, máme pro tebe 7 tipů, jak toho dosáhnout.

Po návratu vyřiď e-maily co nejefektivněji

Pokud nemáš tu možnost, že se ti e-maily během dovolené budou mazat, najdi si způsob, jak se s nimi co nejrychleji vypořádat. Projeď si odesílatele a zjisti, kteří jsou nejpodstatnější a vyžadují vyřízení. Založ si složku a hoď je tam. Vrhni se na ně hned po třízení a odepiš na ně jako první. Ostatní si dej do složky na vyřízení a postupně z té složky ukrajuj, dokud nebude vyřízena celá. Určitě tam najdeš neurgentní e-maily, jež nevyžadují okamžitou odpověď a které už počkaly 14 dní a další týden tak určitě ještě zvládnou.

*

Když si nastavíš pravidla, aby tě nerušila pošta na dovolené, je to už jen krůček k tomu, abys to zvládl/a i po pracovní době. Přece nechceš, aby ti večeři anebo prostě jen odpočinek s dobrou knížkou rušila řada e-mailů, které vlastně vůbec nejsou podstatné.