Jaké jsou tvé pocity?

Udělej si chvilku a zkus si vybavit, jak jednotlivé pohovory probíhaly. Jaké byly tvé pocity během návštěvy dané společnosti? Dokážeš si vzpomenout, jak vypadali tví potenciální kolegové a jaký jsi měl/a z nich dojem při procházce kanceláří? Možná se ti to nezdá důležité, ale právě potlačované pocity a emoce můžou nadělat pořádnou paseku. Neber proto nabídku, i když třeba s lepšími platovými podmínkami, pokud se při komunikaci s danou společností necítíš dobře, nebo ti zkrátka něco nesedí.

Co přesně je náplní práce?

Projdi si také pořádně nabízené pozice. Je něco, co tě výrazně láká zkusit? Máš možnost se v dané pozici ve svých zkušenostech posunout, nebo budeš pořád na tom samém bodě? Neboj se zariskovat a vzít místo, které tvoje současné dovednosti trošku převyšuje. Znamená to, že daná společnost v tebe věří a můžeš se tak posunout nejen profesně. 

Sepiš si zároveň i činnosti, které tě tolik nebaví a zvaž, z jak velké části se jim v potenciálním zaměstnání budeš věnovat. Takto ucelený přehled ti udělá skvělou službu.

Jak dlouho budeš do práce dojíždět?

Opravdu na tom záleží. Každodenní dojíždění do práce, které je delší než 40 minut, prý člověka stresuje stejně, jako kdyby jel k zubaři (a ten pocit známe všichni). Vzpomeň si, jaké to bylo, když jsi jel/a na pohovor. Je opravdu nutné být každý den vystresovaný či naštvaný z toho, že do práce není dobré spojení a vstávat kvůli tomu mnohem dříve? Dobře si spočítej, kolik tě času tě cestování stojí a porovnej s druhou nabídkou. Není to jenom o tom, že ušetříš pár minut. Je to také o tom, že si ušetříš spoustu energie a dobré nálady.

Chci mít jenom další zářez v CV?

Teď je na řadě zhodnocení tvých dosavadních zkušeností. Ubíráš se nějakým směrem ve svém profesním životě? Je daná nabídka prohloubením, nebo úplně vybočuje z toho, co jsi dělal/a dosud? Ano, někdy zvučné jméno stabilní společnosti udělá v životopise velkou parádu. Mnohem větší službu ale udělá jméno menší firmy, ve které jsi nějakou chvilku zůstal/a, a práce tě opravdu bavila i naplňovala. 

Pokud půjdeš do zaměstnání jenom kvůli dobrému jménu zaměstnavatele, dosavadní nadšení během pár měsíců vyprchá a budeš se muset opět prodírat kolečky pohovorů.

Jaká je pracovní doba a prostředí firmy?

Rozvržení pracovní doby je důležité zejména tehdy, pokud ještě studuješ. Věř, že pružná pracovní doba se ti může parádně hodit, pokud budeš mít například zkouškové. Homeoffice je skvělá pro ty, kteří si občas rádi udělají euro víkend a nevadí jim vzít notebook s sebou. Klasické sezení v kanceláři od-do bez možnosti změnit prostředí se ti za chvilku může okoukat, proto tyto benefity ber rozhodně v potaz. 

S tím také souvisí prostředí kanceláře. Měj na vědomí, že do daného prostředí se budeš vracet skoro každý den, a pokud ti už během pohovoru nebylo příjemné, můžeš s tím mít za nějakou dobu problém. To platí také v případě, máš-li například čtyřnohého miláčka. Mnoho firem nabízí dog-friendly kanceláře a byla by škoda toho nevyužít. Přítomnost tvého zvířecího přítele ti může skvěle zpříjemnit pracovní den.

*

Udělat jakékoli významné rozhodnutí se může zdát na první pohled těžké. Rozvrhni si systematicky všechna pro a proti, zahrň odpovědi na otázky, které jsme ti nastínili a výsledné rozhodování bude mnohem snazší. Koneckonců podobnou praktiku pokládání otázek sám sobě můžeš aplikovat na jakékoli rozhodování – vyhneš se unáhleným závěrům, které by ti mohly v budoucnu zavařit.