V čem jsou introverti lepší?

Efektivita. Svou práci většinou berou skutečně vážně a nebudou si dělat tolik pracovních přestávek. I proto, aby se vyhnuli bezduchému tlachání s kolegy.

Přátelskost. Ne každý introvert je jak mílius, ale jelikož introverty obtěžují zbytečná dramata na pracovišti a neprofesionální jednání, nebudou ani úmyslně vířit konflikty mezi kolegy. Mají větší touhu pracovat v prostředí, které je klidné a přívětivé. A fakt, že nejsou tak společenští, přece nevadí.

Uvážlivost. Introverti obvykle nejednají hlava nehlava. Nedá se to aplikovat na každého introverta, ale ti hloubaví se snaží nad svými kroky přemýšlet a vzít v potaz, jaké dopady by mohly mít na okolí kolem nich. I právě v práci.

Kreativita. Určitě to není tak, že by extroverti nebyli kreativní. Ale tak jako je pro extroverty snazší si budovat sociální síť, pro introverty je snazší svou kreativitu zapojovat v mnoha aspektech života a neustále s ní pracovat.

Lepší dlouhodobá paměť. Podle studie, kterou vytvořil psycholog Greg A. Grove, mají introverti o něco lepší dlouhodobou paměť než extroverti. Existuje mnoho profesí, kde je lepší dlouhodobá paměť velké plus, takže se toho neboj využít.

Trpělivost a schopnost koncentrace. Silnou stránkou těchto lidí je jejich trpělivost a výdrž. Nemají problémy s hlubokou koncentrací a poctivým plnění úkolů.


A co introvertům vadí?

Small talk. Introverti, jak je známo, bývají méně hovorní. Preferují konverzaci, která je účelová a smysluplná. Na pracovišti jim obvykle vadí „small talk“, neboli bezduché tlachání, na tom se shodne většina z nich. Introverti se shodují, že je tenhle typ konverzace pro ně vyčerpávající a výrazné problémy se small talkem mívají, možná paradoxně, introverti s vyšší inteligencí. Je jim to nepřirozené a bohužel pro okolí jsou za asociály, či arogantní ledovce. Pokud dáš introvertovi možnost mluvit o tématech, které jsou mu blízké, budeš svědkem neuvěřitelné proměny.

A kde je pointa? Někteří introverti se shodují, že nemají rádi, když se jednoduché a jasné instrukce utopí v záplavě nepodstatných informací a omáčkoidních řečí. Bez okolků jim řekni, co od nich chceš a potřebuješ.

Neprofesionální jednání a konflikty. Introverti jsou obecně citlivější povahy, takže jsou i hypersenzitivní na prostředí okolo nich. Nemají rádi, když se lidé kolem nich chovají neprofesionálně a lidově řečeno buransky. Rozhodně se nevyžívají v konfliktech, zvlášť v těch, které jsou uměle vyvolané a malicherné.

Skákání do řeči. Jak už bylo zmíněno, introverti jsou citlivější povahy. Nemají rádi, když jim někdo skáče do řeči a sami mají problémy skákat do řeči jiným. Připadá jim to trapné a hrubé. Pracovní prostředí, kde se dbá na soutěživost, která se projevuje i tím, kdo si dřív uloví slovo, je brzy zničí. Pozor na to.

Open space. Introverti potřebují pro zvýšení efektivity svůj klid. Open space kanceláře je pro většinu z nich noční můra, především, pokud se v nich i telefonuje - call centra jsou obvykle mezi introverty nenáviděná. Pokud je to možné, dopřej introvertům vlastní koutek.

*

Na druhou stranu je důležité si uvědomit, že rozdělování pouze na dva odlišné typy je nepřesné a zavádějící. Většina z nás jsou ambiverti; máme namixované vlastnosti a schopnosti z obou typů, které nám umožňují lepší přizpůsobení v životě. Čistí introverti, i čistí extroverti jsou v populaci menšina, proto pozor na škatulkování, aby ses nedostal k sebenaplňujícímu proroctví.

A co ty? Připadáš si spíš jako introvert, extrovert, nebo ambivert?