Práce z domova totiž nemá přirozené limity. Přece jen když odejdeš z kanceláře, necháváš práci za sebou a zbytek dne máš volno. Když pracuješ z domova, nic takového se neděje. Pak už je jen na tobě stanovit si hranice. A hlavně je dodržet, což může být nakonec ještě těžší.

Po pár dnech práce z domova se ti totiž může klidně stát, že ve 3 hodiny odpoledne zjistíš, že na sobě máš ještě pyžamo. A až se zbytek rodiny začne navečer vracet domů, ty budeš pořád uprostřed pracovních úkolů a jejich konec v nedohlednu.

Protože tohle všechno sami moc dobře známe, přinášíme ti několik tipů, aby se z práce z domova nestala noční můra.

1. Obleč se

Zní to skoro jako vtip, ale vylézt z pyžama je při práci z domova základní pravidlo. Je to jakýsi pomyslný předěl mezi volným a pracovním časem. Vezmi si na sebe něco pohodlného, v čem se ti bude dobře pracovat. Ber to tak, že odcházíš do práce, i když to bude třeba jen do vedlejší místnosti. Uvidíš, že to bude první krok k větší produktivitě.

2. Urči si pracovní místo

Vyber si místo, které bude plnit úlohu tvé kanceláře. Pokud máš dost prostoru, ideální je celá místnost, kde se budeš moct zavřít a odstřihnout se od domácích povinností. Ne každý má ale takové štěstí, takže ti klidně postačí i pořádný stůl a kvalitní židle. Uprav si své pracovní místo tak, aby ti u něj bylo příjemně a nic neodvádělo tvou pozornost.

3. Najdi si svůj režim

I když si slova „režim” nebo „rutina” s prací z domova možná nespojuješ, bez toho to nepůjde. Člověk nedokáže být produktivní, když ho z práce neustále vyrušuje Facebook, hromada špinavého nádobí ve dřezu nebo štěkající pes. Naplánuj si svůj denní režim a tím se řiď. Záleží na každém, kdy se cítí nejvýkonnější. Myslí ti to víc ráno, nebo jsi spíš noční sova? Podle toho si naplánuj čas, který věnuješ práci. V té době se ale opravdu soustřeď jen na pracovní záležitosti. Vypni sítě, pohodlně se usaď ke stolu a nenech se ničím vyrušovat.

4. Sepiš si seznam úkolů

Začni pracovní den tím, že si sepíšeš seznam toho, co je potřeba udělat. Je totiž mnohem jednodušší se daných úkolů držet, když je vidíš napsané před sebou. Aspoň přibližně odhadneš, jakou dobu ti práce zabere a v kolik hodin zaklapneš počítač. Navíc snad neexistuje lepší pocit, než si jednotlivé úkoly postupně odškrtávat a sledovat, jak se jejich seznam krátí.

5. Dělej si přestávky

Doma s tebou nejsou žádní kolegové, se kterými prohodíš pár slov v kuchyňce, dáte si v klidu odpolední kávu nebo tě vytáhnou na oběd. To je všechno ve tvé režii, proto se může snadno stát, že si zapomeneš dát pauzu a budeš koukat do počítače několik hodin v kuse. Není divu, že pak produktivita upadá a ty se cítíš, jako by tě přejel parní válec.

Pravidlo tedy zní: zařazuj do pracovního dne pravidelné přestávky. Ideálně každou hodinu se protáhni, v poledne si udělej čas na plnohodnotný oběd a třeba se i projdi – aspoň kolem bloku. A vyzkoušet můžeš i léty ověřenou techniku pomorodo.

 

6. Nauč se vypnout

Práce z domova (a dnešní doba obecně) na nás klade nároky být neustále online. Máme pocit, že bychom měli být k dispozici 24 hodin denně. Je sice důležité s kolegy pravidelně komunikovat, ale všechno má mít své meze. Stejně důležité je umět vypnout a užít si čas, kdy nemyslíš na práci. Domluv si s kolegy časové rozmezí, kdy jim budeš k dispozici. Ale ve chvíli, kdy se rozhodneš vypnout počítač, se od pracovních záležitostí skutečně odstřihni. Jen tak totiž zabráníš přepracování a pozdějšímu syndromu vyhoření.

7. Vyraz mezi lidi

Práce z domova může velmi snadno sklouznout k tomu, že třeba několik dní v kuse neopustíš svůj byt. Obědy si přece můžeš nechat doručit, jógu si taky klidně zacvičíš doma a veškerou komunikaci se světem zvládneš prostřednictvím sociálních sítí. Na to si ale dej velký pozor! Sociální kontakt je pro každého z nás velice důležitý a po čase se začneš cítit osaměle, smutně a bez energie.

Pokud pracuješ téměř výhradně z domova, pravidelně do svého režimu zařazuj aktivity, které tě donutí jít ven. Může to být posezení s kamarády, hodina aerobiku nebo cokoli jiného, co tě bude bavit. Prostě vyraz ven.