Stačí přitom pochopit a aplikovat pár základních pravidel finanční gramotnosti a mít trochu selského rozumu. Často totiž nepřemýšlíme nad takzvanými náklady ušlé příležitosti a ve snaze ušetřit se pouštíme do nesprávných rozhodnutí, která nás v konečném důsledku vyjdou dráž.

Sečti si všechny příjmy i náklady

Začni si psát nebo jinak zaznamenávat všechny tvé náklady během měsíce, ať víš, za co utrácíš. Pokud si takovou statistiku sám pro sebe nebudeš vést, nikdy nezjistíš, kde máš prostor pro levnější a efektivnější řešení. Utrácíš třeba 15 % z tvé výplaty za kávu ze stánku? Přitom si ji můžeš připravit doma, vzít si ji s sebou do kelímku a dát za ni jen 5 % z výplaty. To ale nezjistíš, dokud si to nesečteš.

Nezapomeň do záznamu útrat zahrnout i všechny trvalé platby – nájem, internet, telefon, pojištění. I tam ti může unikat nějaká ta koruna, která není na první pohled vidět. Aby statistika byla úplná, ber v úvahu také všechny příjmy, i ty vedlejší.

Odkládej si a zvaž i investování

Urči si částku, kterou si budeš každý měsíc dávat bokem. Může to být třeba 10 % z tvého příjmu. Uskromni se, aby se ti podařilo vyjít s tím, co ti zbude. Vyplatí se ti to. Až jednou přijde nějaký nečekaný výdaj, ať už půjde o nový počítač, nebo třeba o rozšíření vzdělání, budeš připraven/a. Tahle záloha se vždy hodí. 

Stejně tak přijde vhod mít nějakou rezervu na svém běžném nebo spořícím účtu, kam můžeš vždy sáhnout. Na většině spořících účtů se tvé finance ale úročí jen minimálně (nebo dokonce vůbec) a úspory tak podléhají inflaci. Můžeš zvážit i investování v řádech tisíců či desetitisíců skrze různé investiční nástroje. Ať už se jedná o ty konzervativnější, jako jsou termínované vklady nebo podílové fondy, nebo o rizikovější platformy. V úvahu přichází i P2P půjčky (Zonky či Bondster), dluhopisy (Dluhopisy.cz) a další investiční nástroje, jako jsou Roger nebo Portu.

 

Stanov si své investiční priority

Plánuješ si pořídit nové auto? Chceš si v budoucnu postavit dům? Rozšířit si vzdělání nebo rozjet podnikání? Stanov si plán a šetři na něj.

Nespoléhej na to, že vyhraješ loterii nebo snad Účtenkovku. Peníze ti s největší pravděpodobností jen tak ze dne na den na účtu nepřistanou. Šetři si část příjmů, které pak budeš moct do svých priorit a snů investovat. Když zjistíš, že utrácíš třeba 30 % platu za krátkodobé požitky, když bys mohl/a 15 % z toho ušetřit a investovat do plnění svých snů, budeš mít podstatně větší motivaci optimalizovat své náklady.

Nepodléhej reklamám a slevám

To se samozřejmě snadno řekne. Reklama je všude kolem nás a někdy je opravdu těžké jí nepodlehnout. Nicméně můžeš přemýšlet nad tím, jestli nenakupuješ pod vlivem emocí, neuváženě, impulsivně a neutrácíš tak zbytečně za něco, co vlastně nepotřebuješ a nevyužiješ.

Akce 1+1 zdarma je sice super, ale pokud se vztahuje na produkt, který ti k ničemu není, utratíš o celých 100 % víc, než jsi původně zamýšlel/a!

Možná je ti to povědomé: jdeš nakupovat, máš hlad a nakonec odejdeš s mnohem větším počtem věcí, než bylo původně v plánu. Základní pravidlo proto zní: Nechoď nakupovat, když máš hlad.

Zvaž, jestli opravdu potřebuješ tolik věcí

Šetřit se dá i na oblečení. 1/3 z něj se zpravidla stane odpadem už po druhém použití. Podívej se, jestli nemáš věcí zbytečně moc a jestli se ti na spoustu z nich nepráší. Zvaž jestli minimalismus není životní styl i pro tebe.

Spoustu věcí, které nevyužíváš, můžeš prodat nebo vyměnit. Odlehčíš tak své skříni a o něco málo se obohatíš.

Rozšiř své příjmy

Máš volné odpoledne a nějaký přivýdělek by nebyl od věci? Zkus si najít nějaký částečný úvazek nebo brigádu v oboru, který ti jde. Mrkni, jestli v okolí nehledají někoho na doučování předmětu, v němž záříš. Ve volnějších chvílích můžeš také psát články, překládat, něco vyrábět, vzdělávat se v tom, co tě zajímá, nebo pracovat na vlastním podnikání. V dnešní době je tu celá řada způsobů, jak si přivydělat.

Nedělej věci, které neumíš

Potřebuješ něco udělat, ale víš, že to neumíš, nebo ti to nejde? Prostě to nedělej! Raději zaplať někomu, kdo je v tom kovaný a hravě to zvládne. Ať už jde o úklid nebo o vyplnění daňového přiznání, ty můžeš věnovat čas tomu, abys dělal/a to, co ti jde a v čem jsi opravdu efektivní.