Přes značení lyžařských tras až na magistrát

Jana Stará se při studiu humanitních studií a andragogiky přihlásila do dobrovolnického programu Think Big (dnešní program SmartUp), který zaštiťuje Nadace O2. Program umožňuje mladým lidem realizovat jejich zajímavé nápady, které mají za cíl zlepšit něco ve svém okolí. Jana a její přátelé dostali nápad – chtěli zpřístupnit lyžařské cesty v Jizerských horách. Nadace O2 jim poskytla potřebné finance a školení a projekt byl na světě.„I když je dobrovolnická činnost neplacená, přišlo nám to jako skvělá možnost, jak realizovat naše sny, možnost, kterou většina lidí nemá. Nedělali jsme to kvůli penězům, ale kvůli tomu, že nás to prostě baví. Klasická práce by nám něco takového zřejmě neumožnila,“ vypráví Jana.

Po skončení projektu se Jana dále podílela na činnosti programu Think Big a stala se jeho ambasadorkou. „Jako ambasadorka jsem prošla spoustou školení a seminářů zaměřených především na osobní rozvoj. Na některých jsem později i přednášela,“ pokračuje Jana. Odtud už měla jen krůček k projektovému managementu, kterým se živí dnes. „Později při hledání zaměstnání jsem mohla sklízet další plody své spolupráce s Nadací O2. Díky tomu, že jsem se naučila kooperovat v různých situacích s různými lidmi, nebo třeba správně napsat a administrovat projekt, získala jsem svoji nynější práci projektového manažera na magistrátu,“ usmívá se Jana.

Projekt Uplatni.se pomohl najít práci i jeho autorovi

Také Tomáš Trávníček pracoval na svých projektech již při studiích. „Nikdy jsem nepatřil ke studentům, kteří si přednášky na vysoké jen pasivně odsedí. Snažil jsem se získat nějakou sebereflexi, a proto jsem vyjel na Erasmus do Německa. Tam jsem poznal spoustu lidí, kteří byli cílevědomí a perspektivní. Došlo mi, že je třeba obklopovat se lidmi, kteří mají podobné cíle, přestat jim závidět jejich úspěchy a začít jim na cestě za úspěchy naopak pomáhat,“ začíná svůj příběh Tomáš. Tomáš měl štěstí, že měl na vysoké škole spolužačku, která byla ještě ambicióznější než on sám. „Zrealizovali jsme spolu projekt Uplatni.se v rámci programu Think Big, který měl za úkol zprostředkovat na univerzitě studentům stáže a kontakt s konkrétními firmami, které mají blízko k jejich oboru,“ dodává Tomáš.

Projekt Uplatni.se úspěšně pokračuje dodnes a nejenže je zájem studentů o projekt enormní, také Tomáš z něj vytěžil maximum. „V rámci našeho projektu jsem se seznámil se zástupci společnosti Agrotec a již během školy jsem nastoupil jako první trainee do této společnosti, kde mi také později nabídli místo produktového manažera,“ pokračuje Tomáš. Po čase dostal nabídku od firmy Alltech, kde pracuje dodnes. „Program Think Big mi tak vlastně pomohl nastartovat moji kariéru a určitě bych ho vřele doporučil i dalším studentům,“ dodává Tomáš.

Můžeš to mít taky

Zaujaly tě příběhy Jany a Tomáše? Rozhlížíš se okolo sebe stejně jako oni? Podobný příběh můžeš mít i ty. Máš-li zajímavý nápad, ale na jeho realizaci nemáš prostředky, přihlas se do letošního ročníku SmartUp. Více o našem programu se dozvíš zde. A třeba právě tvůj projekt nakonec podpoříme až 190 tisíci korunami. Víme totiž, že zajímavé nápady nepatří do šuplíku, ale mezi lidi. Sestav 2 – 5ti členný tým ve věku 15 – 26 let a nejpozději do 14. 10. 2016 nám pošli přihlášku. Podmínkou je, že alespoň jeden člen týmu musí být starší 18ti let. Nemáš co ztratit, můžeš jen získat a to je nabídka, která se prostě nedá odmítnout. Tak už dál neváhej a využij svou šanci změnit svět k lepšímu.