Jana pracuje jako datová analytička. Někdy se celý den nehne od monitoru, jindy běhá po schůzkách – a podle toho musí vybírat i svoje oblečení. Teď se věnuje hlavně oblasti automotive, kde je to s dresscodem trošku volnější. Zkušenosti má ale i z bankovního prostředí, a tam si na formální odívání opravdu potrpí. „Naštěstí nemám tolik alternativ, protože nejsem v oblékání zas tak divoká. Prostě si vezmu bílej rolák, černý kalhoty, černý sako a černý boty. Občas vyměním bílej rolák za šedivej a někdy jdu třeba celá v černým,“ směje se Jana. Řídí se pravidlem, že když člověk nosí neutrální barvy a nekombinuje žádný šílený vzory, většinou nic nezkazí. Prostě taková nenápadná elegance v severským stylu. Korporátní dresscode bere a přijde jí, že to ke korporaci prostě patří.

Mimo práci se Jana drží tmavých barev, ale jinak ji baví volnější oblečení – hlavně ty roláky a huňatý svetry – a roztrhaný džíny. Nakupuje většinou v zahraničí, ale absolvuje to maximálně jednou, dvakrát do roka. Obíhání obchodů moc nemusí. Občas zabrousí i na internet, tam pak jde vždycky na jistotu a sáhne po svých oblíbených značkách. Online shání hlavně boty, v kamenném obchodě si je prý naposledy koupila tak před pěti lety. Nejradši má polobotky nebo chelsea boots, kterých má doma slušnou sbírku. Podpatky Jana nenosí ani do práce – naštěstí nemusí.

Matej je konzultant ve finančních službách. Pohybuje se v oblasti, která je co se týče oblékání hodně sešněrovaná pravidly. Velkou výhodu má prý v tom, že předtím pracoval ve firmě, která mimo jiné spoluvlastnila krejčovství. Na vzhled se tak hodně koukalo, všichni nosili obleky a košile na míru, takže si Matej na formální dresscode poměrně rychle zvykl. V Accenture je naprostou většinu pracovního času v kontaktu s klienty, a podle toho taky vypadá jeho outfit.

„Na první meeting většinou přijdu oblečený co nejformálněji. Pak si obhlídnu, co se u nich ve firmě nosí, a přizpůsobím se tomu. Někdy je to dokonce součástí diskuse, při které se nastavují parametry projektu. Jedno z témat, co s klienty okrajově probíráme, je právě dresscode,“ říká Matej. „Ptáme se, jestli chtějí, abychom nosili oblek, kravatu a bílou košili, nebo jestli to vůbec neřeší. Radši to vždycky takhle dopředu ověřuju, protože vím, že někteří z nich ty kravaty fakt vyžadují. Není to ale zase tak častý. Poslední dobou spíš pozoruju, že se ten trend trošku hýbe a dresscode se pomalu uvolňuje. Naštěstí,“ usmívá se Matej.

Business casual se ale v Accenture většinou dodržuje i v kanceláři, ne jen na schůzky s klienty. Všichni Matejovi nadřízení chodí v obleku s kravatou, takže ani ostatní zaměstnanci by neměli moc vybočovat. V džínách můžou přijít maximálně tak v pátek, kdy je Casual Friday, jinak panuje klasický korporátní dresscode. Matej to občas trošku pokouší, ale ne nějak dramaticky. Vrcholem rebelie prý byly Conversky, které si do kanceláře přes léto občas obul – a i tak se párkrát setkal se zdviženým obočím. Po pracovní době si k nim rád vezme právě ty zapovězené džíny, volné tričko a kšiltovku.

Na focení si Matej přinesl světlé plátěné chinos a bílou košili. K té jsme mu doladili tmavě modrý crewneck dánské značky Wood Wood. Její oblečení je k vidění i na světových přehlídkových molech, takže by nad ním šéf určitě přimhouřil oko. Na nohou má decentní béžové tenisky adidas Originals Iniki. Jana si oblékla svůj oblíbený top a černé Levisky. Legendární model 501 ve skinny variantě je zajímavou alternativou klasických business kalhot. Přes ramena ležérně přehodila černé sáčko a model vyšperkovala polobotkami Dr. Martens, které si pomalu, ale jistě vyšlapaly svoji cestičku i do streetwearu.

Oblečení: Queens

Styling: Daniela Bacíková

Make-up: Evženie Habron

Foto: Roman Nguyen

Text: Klára Pačesová