Dokud není dítě na světě, je představa kombinovat práci a rodičovské povinnosti docela v mlze. To, že deadline důležitého projektu musí stranou, když se bude ložnicí ozývat pláč miminka, asi všichni chápeme. Jak ale fungovat dlouhodobě s minimem času i spánku, zatímco si přejeme a potřebujeme, kromě péče o nově nabytého potomka, nějak kariérně realizovat.

Schopnost improvizace

O tom, že narození dítěte je životní změna, mluví každý rodič. Dokud to ale nezažiješ, tak si nedovedeš představit jaká. Ano, zahrnuje i nevyspání a únavu, ale také velký nával kreativity. Bez větších příprav jsou novopečení rodiče hození do vody a rychle se v ní naučí plavat. Když dítě neusne v postýlce, prostě vezmeš kočárek a jedeš ho houpat ven na kostky. A mezitím vyřizovat emaily. Pak už tě jen tak nezaskočí, že plán A nevyšel, rovnou jdeš zkusit plán B.

Time management

Zapomeň na kurzy, aplikace a speciální diáře. Nic tě nenaučí tak rychle si organizovat čas jako miminko. Když spí, máš hodinu, dvě, tři ale i půl hodiny, během kterých máš šanci si dopřát nejen moment pro sebe, ale i vyřídit vše, co potřebuješ. Věř mi, že efektivněji prožitých třicet minut si bezdětní opravdu nedovedou představit. Chápat vzácnost času svého i druhých lidí je úžasná dovednost a rodičovství ti ji věnuje jako jednu ze svých lekcí. Naučíš se také plánovat jako geniální stratég a během procházky venku obejít všechny své pochůzky, udělat pracovní hovor i koupit dárek na rodinnou oslavu.

Nadhled

Pokud jsi dřív práci prožíval/a, tak najednou díky dalšímu tak podstatnému rozměru, který tvůj život získal, jsi víc v klidu. Neznamená to, že nechceš být skutečný profesionál, naopak. Ale už tě nerozhodí každá kritická poznámka nebo email s negativní zpětnou vazbou. Situaci pozoruješ z většího odstupu a můžeš vnímat nejen svou pozici, ale víc vnímat názory druhých.

Vděčnost

I když tě péče o dítě naplňuje a děláš ji rád/a, na práci se najednou těšíš víc než dřív. Je to forma jiné činnosti, odpočinku, během kterého komunikuješ v dospělém světě a jsi v jiné roli než pouze jako rodič. Právě tahle vděčnost ti umožňuje pracovat ve chvíli, kdy ostatní už večer odpočívají nebo si přivstat brzy ráno.


Konec prokrastinace

S dítětem čas plyne strašně rychle. Ani se nenaděješ a z malého miminka je tu osobnost, která nejen chodí a mluví, ale také projevuje vlastní názor a svou povahu. Najednou chápeš, že žiješ jen jednou a včerejšek už se nevrátí. Proto neodkládáš své sny, které pro tebe mají opravdu význam a rozhodneš se je realizovat hned.

Sebevědomí

S narozením dítěte přichází pocit, který se dá trochu připodobnit tomu, když odevzdáš důležitý projekt a on se povede. Znásob si to ale krát milion, protože tvůj „projekt“ je živá bytost, která tě hodně rychle seznámí se svým vlastním světem. Coby rodič víš, že si poradíš i s komplikovanějšími situacemi než je kritika nebo nespokojenost. Se získaným sebevědomím snadněji odhaduješ své možnosti, takže s klidem odmítneš práci na něčem, co ti nedává smysl a nikam tě neposune.