Zapomeň na počasí, na své zdravotní problémy a v žádném případě nevytahuj fotky příbuzných. Zkus našich 6 témat, které "umlčí" trapné ticho!

Dobré jídlo a pití

Na firemním večírku, při obchodním jednání v restauraci, na svatbě kamarádů, u kadeřnice, v kuchyňce s kolegy. Tam všude můžou přijít na přetřes dobré pokrmy. Stále nevíš, o co jde? Dotazy "Už jste ochutnal ty výborné sépie?", "Mohl byste mi doporučit místní specialitu?", "Už jste navštívila novou pekárnu naproti?" nebo "Co to tady tak pěkně voní?" nikoho neurazíš. Ba naopak. Kdo by neměl rád dobrý dlabanec.

Komplimenty

Ať už pořadateli firemního večírku pochválíš výzdobu a občerstvení, obchodnímu partnerovi počítač nebo dámě nové boty, rozhodně tím zaboduješ a uvolníš atmosféru. Pokud se druhá strana chytí, máte na pár minut vystaráno. Dej si ale pozor, abys to nepřehnal. Nikdo nechce ztrácet drahocenný čas zdlouhavým vysvětlováním, kde sehnal tak příjemné hostesky.

Sport

Vypadá tvůj konverzační partner na sportovního fanouška? Pak směle do toho! Vyber si ale téma, které všechny české fandy stmeluje. Třeba poslední zápas Petry Kvitové nebo hokejové reprezentace. Rozhodně nevybaluj domácí fotbalovou ligu. Může dojít i na bitku, pokud se potká Slavista se Sparťanem.

Novinky z tvého oboru

Baví tě tvoje práce? Pak určitě sleduješ nejrůznější nové trendy. Neboj se je vytáhnout, až zase potkáš kolegu v autobuse cestou do práce, na školení nebo na obchodní schůzce. Zapomeň ale na poučování a pohrdavé pohledy, pokud novinky druhý neví. Když si vybereš dobrý způsob podání, budeš za profíka, co se vyzná a co ho práce baví.

Co se děje

Všiml sis, že ve vašem městě otevřeli pěkný nový bar? Příští týden bude zatmění Slunce? V místním klubu vystoupí světová hvězda? To všechno jsou skvělá témata na úvodní konverzaci. Vyhni se ale kontroverzní a rozsáhlým tématům. O uprchlících, politice, náboženství, situaci sexuálních menšin nebo tunelu Blanka se můžete hádat celé hodiny.

Historie, umění, literatura, cestování... zkrátka něco sofistikovaného

Jsou ti tahle témata blízká? Klidně do nich. Zejména když uznáš, že proti tobě stojí sečtělý společník. Ale jen zlehka. Rozhodně ale neblafuj a nevybaluj témata, o kterých moc nevíš. Pokud vedle tebe stojí navíc zajímavý, kreativní společník, zkus netradiční otázky. Dotazy typu „Kdybyste se teď mohl teleportovat mrknutím oka, kam by to bylo?“ nebo „Jaký spisovatel byl podle vás nejšťastnější?“ z tebe udělají zábavného a neotřelého společníka.

Když už jsi úplně v koncích:

Akce, na které se nacházíš

Možností je mnoho. Můžeš se zeptat, odkud zná dotyčný hostitele nebo třeba jak se mu líbí konference. Jsi na firemním večírku, kde se ani jedna otázka nehodí? Rozhlédni se okolo a okomentuj aktuální dění. Pozor ale na urážky, pomlouvání a přílišné klevetění. Co když je ten připlešatělý opilý chlápek manželem tvojí konverzační společnice?

Otázky na práci

Výborné téma hlavně na konference, semináře a networking. Díky odpovědi hned poznáš, jestli je pro tebe tento člověk nějak pracovně zajímavý. A když není? Nevadí. Můžeš navázat otázkami, jak je v dané práci dlouho a jak se mu v ní líbí.

A jak to nemá vypadat?

Rozhodně nevytahuj osobní problémy a soukromé záležitosti. Nikoho nezajímá, že už rok nemůžeš najít partnera, máš kožní problémy, že bereš patnáct tisíc nebo že tvojí dcerce rostou zuby. Stejně tak nepokládej příliš osobní otázky.