1. Pusť se do pátrání

Přistála ti v mailové schránce pozvánka na pohovor? Super! Pokud panikaříš, co si v den D vzít na sebe, tak zapátrej po tom, jaká v dané firmě panuje ústrojová kázeň. Projdi její web, sociální sítě nebo se poptej známých. Outfit se snaž, pokud možno ne křečovitě, sladit s informacemi, které se dozvíš. Pokud pátrání nebude úspěšné, použij selský rozum – vzít si na pohovor do banky conversky a rozervané džíny asi nebude nejlepší nápad. A naopak – v kreativní a free společnosti si v obleku a lakýrkách možná budeš připadat lehce nepatřičně.

2. Mysli na to, že méně je více

Pravda, trochu fádní poučka, ale co naplat – v jednoduchosti je prostě síla. Ať už podle situace zvolíš formální oděv nebo víc casual model, ohlídej si, aby výsledek nebyl příliš překombinovaný. Určitě se budeš chtít ukázat v co nejlepším světle, ale to neznamená, že se budeš snažit ze sebe udělat něco, co nejsi. Proto ze šatníku vylov jednoduché a nadčasové kousky, které k sobě ladí. Nemusíš být za šedou myš, ale pokud se budeš snažit za každou cenu vynést to nejlepší, co tvá skříň ukrývá, může výsledek působit překombinovaně a strojeně.

3. Vsaď na zajímavý detail

Osobitost a rafinovanost v oblékání ještě nikomu neuškodila. Naopak. Pokud podle bodu výše zvolíš klasické a minimalistické kousky, získáváš prostor pro uplatnění nápaditého detailu, kterým podtrhneš celkový vzhled. Může se jednat o originální šperk, hodinky či brýle neokoukanou kabelku nebo aktovku nebo třeba výrazné ponožky. Pokud se ale rozhodneš pro výrazný a nepřehlédnutelný doplněk, měl by být jen jeden. Jinak hrozí, že výsledkem bude nesourodý rádobyoriginální paskvil.

4. Vyčnívej, ale s mírou

Je určitě fajn přimět prostřednictvím vzhledu personalistu k tomu, aby si tě zapamatoval lépe než ostatní uchazeče. Tvým cílem je logicky zaujmout v pozitivním smyslu slova. Pokud se na pohovor do společnosti, kde se běžně chodí v obleku či kostýmku, dostavíš v tričku odhalujícím rozsáhlé tetování, které je tvou pýchou, personalista na tebe určitě nezapomene. Ale pravděpodobně ne proto, že by byl fanouškem kérek. Podobné pravidlo platí i pro přehnanou vyzývavost. Zvýraznit decentně přednosti? Proč ne. Nicméně výstřihy až do pasu patří spíš do nočních podniků, ne na pracovní pohovor.

5. Využij další pár očí

Pokud módní policie nefiguruje mezi tvými oblíbenými rubrikami, neznamená to, že hned musíš zoufale běžet za stylistou. Při výběru oblečení se spolehni na kritický pohled někoho, kdo tě dobře zná a dokáže posoudit, jestli tvůj výběr není trochu mimo. Pokud dotyčný není úplný módní ignorant (nebo se ti nechce pomstít), můžeš získat cenný pohled zvenčí. A třeba díky tomu zjistíš, že v kombinaci tvořené jasně červeným svetrem a mechově zelenými džínami ze všeho nejvíc připomínáš vánoční stromek.