Pro pořádek, existují influenceři a takzvaní micro-influenceři. Zatímco ti první jsou obvykle zahrnuti placenými spoluprácemi různých značek a nezřídka je tato činnost i z podstatné části živí, micro-influenceři jsou o něco autentičtější skupina. Jedná se o ty, kdo mají na Instagramu či YouTube pár tisíc sledujících. Oslovují sice tak menší komunitu svých fanoušků, zato ale mají mnohdy na tuto skupinu reálnější vliv. Většina toho, co dělají, totiž není placená reklama a jedná-li se o spolupráci, pak spíše výměnou za produkt či recenzi. Nemálo marketingových specialistů sázelo před pár lety právě na ně. (Zajímá tě víc?)

1) Budovat osobní značku je klíč

Bez své osobní značky by influenceři nebyli influencery. To je snadné. Aby se někdo stal influencerem - ať už tím velkým nebo malým - musí mít cit pro to, co zajímá jeho sledující, být autentický, vtipný, najít svůj styl. Jedni se profilují hlavně skrze módu, jiní skrz cestování, sport, jídlo, design, kulturu nebo knihy… Optimální je pak mít svůj vlastní mix podle toho, jakým životním stylem skutečně (nebo alespoň přibližně) žijeme.

V čem se můžeme inspirovat? Každý influencer moc dobře ví, že pokud chce dostávat na recenzi kosmetiku nebo volné vstupy do fitka, nemůže se profilovat jen přes jídlo a kafíčka. Podávat o sobě jednoznačnou zprávu, to je jedna z věcí, které influenceři prostě umí a pomáhá jim to nejen v práci, ale i v životě. Prostě se mrkneš a zhruba tušíš, s kým máš tu čest. A to není na škodu.

2) Práce je životní styl

Život nezačíná, když máš padla. O většině influencerů víme, čím se živí, nebo na jakých projektech právě pracují (výjimkou můžou být ti opravdu velcí a spolupráce na kampaních). Nemalému počtu z nich pomohly jejich aktivity na sítích získat i práci v milovaném oboru. Například velká část skupinky “knižních influencerů” dnes pracuje pro různá česká nakladatelství či knižní e-shopy. Ještě před pár lety tomu ale tak rozhodně nebylo.

Profilace na sítích může vést k různým pracovním nabídkám nebo spolupracím na projektech. Dobře komunikovaný dlouhodobý zájem o určitou oblast může být pro některé zaměstnavatele lepším základem, než vzdělání v oboru. Influenceři nám prostě každý den dokazují, že pracovat v oblasti, kterou sis zamiloval/a, je možné a sociální sítě ti při tom můžou nemálo pomoct.

3) I práce se dá fotit a může být cool a sexy

Občas si asi říkáš, jestli dotyčný vůbec pracuje. Za den totiž vychrlí hned několik instastories z různých pražských či brněnských kaváren nebo podniků. Pracovní den zahájí schůzkou v Cafe Fin, potom zvládne dopolední flow a lehkou zdravou baštu ve Spižírně 1902, potká se na poradu s kolegy v Coffee Corner Bakery, zvládne pár pracovních věcí v terénu a večer už zase razí na nějakou akci (ideálně s prací spojenou) a zakončí drinkem v ruce v Jerichu.

Buďme fér. Občas se dočkáme i nějaké fotky z kanceláře a vůbec nechceme tvrdit, že dotyčný nepracuje. Tohle je jen způsob, jak i nemálo těch influencerů, kteří jsou zaměstnaní, dokáží vzbudit dojem, že jsou na volné noze. To, co v práci totiž často hledají, je flexibilita a možnost nesedět na místě. Výjimkou pak není, že pracují i o víkendech a všechny o tom informují. Být jejich šéf musí být vlastně boží. Většinou máš poměrně jasnou představu o tom, kde asi je a co tam dělá. A vytěží z toho i jejich sledující - bezva fotky a tipy na super podniky každý den!

4) Digitální nomádství není jen pro hipíky

Populární “digitální nomádství” není jen pro ajťáky surfaře, kteří tráví rok ve svém Volkswagen mikrobusu T1. Čím dál častěji s trochou té práce odjinud koketují i jinak zcela standardní zaměstnanci. Jestli totiž něco influenceři umí, pak využít levných letenek a ničit nás i několikaměsíčním pobytem v teplých krajích, který nezřídka zahrnuje každodenní práci z baru na pláži.


*

Čím inspirovali influenceři v práci tebe? Zamysli se. Možná to bude nový impuls nejen pro tvůj Insta-profil.