1. Pohodlí toho, co známe

Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. Výplata chodí pravidelně a každý rok trochu vyroste, už víš, komu se vyhnout v kuchyňce, kdo ti rozchodí počítač a kde mají v okolí nejlepší polední menu. Svoji agendu máš pod kontrolou a nic tě nepřekvapí. Prostě klidné vody. Proč je opouštět a riskovat stres jinde?

Tohle je nepochybně dobrý důvod, proč zůstat tam, kde jsi. Zároveň ale taky ten nejzhoubnější. Čím déle totiž budeš na místě sedět, tím hůř se bude odcházet. Je to jako udržovat vztah čistě ze setrvačnosti, z nostalgie ke společně prožitým chvílím a taky proto, že už znáš rodiče.

Cítíš, že ve své práci jen hybernuješ a nenabízí se možnosti to změnit uvnitř té samé firmy? Nemusíš hned vyrazit s výpovědí za šéfem. Třeba prostě pro začátek sleduj nabídky jinde a zajdi zkusmo na nějaký pohovor. To, co se tam dozvíš, třeba bude tím impulsem, který potřebuješ, aby ses konečně pohnul/a z místa. 

2. Špatná zkušenost/nihilismus

Nadšeně jsi měnil/a svůj život a kariéru už několikrát, ale vždycky to bylo z deště pod okap? Pak je celkem pochopitelné, že cítíš frustraci. Už víš, že tráva není vždycky jinde zelenější. Že ne všechny společnosti dodrží to, co slíbí při náboru, že ne všude je tolik prostoru pro realizaci, jak se zpočátku všichni tváří a že někde taky pracují ti protivní lidé, které vídáš denně v metru…

Možná si připadáš jako Bridget Jones na poli trhu práce. Nicméně to nevzdávej. Nechceš se tentokrát spálit? Pokud máš v merku pracovní nabídku, která zní tak dobře, až tomu nechceš věřit, zkus třeba na LinkedInu napsat někomu, kdo ve firmě na obdobné pozici skutečně pracuje. Posléze zkus najít někoho, kdo ve firmě pracoval v minulosti – nicméně jeho odpověď ber s rezervou, však ty víš proč. Informuj se a zkus minimalizovat faktor negativních překvapení. Jednou to prostě musí vyjít. 

3. Mnoho psů zajícova smrt

Říkáš si, že by nebylo špatné udělat změnu, ale při zadání parametrů pozice, kterou hledáš, na tebe z hlubin internetu útočí stovky inzerátů, které často nejsou relevantní, a firmy, které ti nic neříkají? Strávíš u toho pár hodin a už ztrácíš přehled, které inzeráty už jsi viděl/a a jestli jsi na ně odpověděl/a?

Jdi na to jinak! Zkus třeba vybírat podle firem – projdi si (samozřejmě) profily na Proudly a když narazíš na firmu, které se ti líbí, podívej se, koho právě hledají. Netajíš se tím, že hledáš změnu? Napiš výzvu na LinkedIn a nech si doporučit od svých známých – vždycky někde někoho hledají a pokud už ve firmě někoho znáš, mohl/a bys získat spolehlivé informace o tom, jak to ve společnosti chodí. Nebo třeba oslov recruitera, vysvětli mu svoje požadavky a nech si jen posílat nabídky. Možností, jak se vyhnout džungli pracovních inzerátů je víc než bys čekal/a.

4. Kariéra je na vedlejší koleji

Existují momenty, kdy jde prostě práce stranou. Lidé stabilně řeší buď vztahy, práci nebo bydlení, potažmo zdraví. Ten správný účes je hned v závěsu. A občas se stane, že některá z těchto oblastí prochází drobným či větším zemětřesením a není čas a energie zaobírat se těmi ostatními. A tak se stane, že si nestihneme ani všimnout, že v práci to za nic nestojí, protože se tak nějak netěšíme momentálně nikam a na nic.

Není práce tvojí prioritou? To není žádná ostuda. A ačkoli se dnes “nosí” svoji práci milovat, nemusí se tě to nutně týkat. Nad tím, jestli ji vážně musíš “žrát”, jsme se zamýšleli dříve.

Možná si myslíš, že ani neexistuje pracovní místo, které by tě totálně nadchlo, ale není od věci to zjistit. Pořád v práci trávíš nemalou část svého života a tak by bylo fajn, kdyby tě (pokud netěší) alespoň neštvala.