Kniha Sedm principů spokojeného manželství začíná být zajímavá ještě dřív, než ji rozečteš, a to díky svému autorovi.

Není to žádný samozvaný vztahový guru, life-kouč ani nic podobného, ale emeritní profesor psychologie na Washingtonské univerzitě, jehož práce stojí na tvrdých datech získaných z výzkumu započatého už v roce 1992, kterého se zúčastnilo na 700 novomanželských párů.

Na základě důkladné analýzy 15 minutové videonahrávky interakce každého páru dokázal John M. Gottman se svým týmem předpovědět s 91% přesností, jestli spolu ti dva vydrží dalších 10 let.

Jak se mu povedlo s takovou trefou „předvídat budoucnost“ zrovna v tak nevyzpytatelné oblasti, jako jsou vztahy? Zjednodušeně řečeno na základě poměru pozitivních a negativních slov, která během partnerské interakce zazněla. Dobrý, ne?

Baví mě číst a doporučovat tituly, které staví na hlavu silně zakořeněná a zažitá přesvědčení, o jejichž mylnosti se kvůli jejich rozšíření nepochybuje. A tenhle titul jeden takový stereotyp vyvrací. Totiž ten, že vzájemnou komunikací vyřešíte každé vztahové trable. Nevyřešíte. Zní to depresivně? Neboj. Autor vzápětí nabízí i řešení.

Kromě oněch 7 principů, jimiž se vyznačují spokojená a šťastná manželství, na tebe v knize čeká celá řada testů a cvičení, na nichž si oba ověříte, jak na tom váš vztah je, kde je potřeba přidat a co by bylo dobré změnit nebo udělat pro to, aby se váš vztah stal jedním z těch „navždycky“. Nebudete jen zjišťovat, jak dobře se znáte, dostanete se i k tak praktickým záležitostem, jako jsou řešení aktuální krize, sladění chodu domácnosti, nastavení finančního rozpočtu či milostného soužití po několika letech.

  • Dozvíte se, že některé (a které) problémy je fakt lepší dát k ledu a nezabývat se jimi.
  • Naučíte se předpovědět výsledky vaší hádky do 3 minut (což vám v budoucnu ušetří hodně času i pár vrásek).
  • Zjistíte, jak zatočit s emocionálním odcizením, které se časem mezi partnery často nepozorovaně vplíží.
  • Odhalíte všechna slabá místa ve vztahu a naučíte se na nich programově pracovat.

Ale nejen to, je toho tolik, že kdybych to měla všechno vyjmenovat, tak tu recenzi asi nikdy nedopíšu.

Celou knihou tě budou zároveň provázet příběhy vztahů zkoumaných manželských párů. Díky reálným příkladům zjistíš, že vyřešit se dá téměř každý „mráček“. Důležité je ale vědět, z jakého konce začít. A s tím ti kniha pomůže úplně na 100%.

Určitě to není vhodné čtivo jen pro ty, kteří aktuálně řeší nějaké závažné vztahové problémy. Na vztazích (stejně jako na svém employer brandu, promiň mi tu deformaci prací) je důležité, nutné a nevyhnutelné pracovat kontinuálně. Vždycky je co zlepšovat, kam se rozvíjet. A to i v době, kdy zrovna v žádném vztahu nejsi.

Kniha je opravdu informačně hodně bohatá a navíc děsně čtivá, takže těch 328 stránek dáš s chutí za 4 večery a je dost možné, že vašemu vztahu prospěje daleko víc než párová terapie. A to se za těch přibližně 270 kaček určitě vyplatí zkusit.

Za mě je to jedna z investic, která se mi bude vracet ještě hodně dlouho.