Lidé, kteří se považují za šťastlivce, jsou totiž daleko otevřenější k příležitostem všeho druhu. Věří zkrátka, že mají štěstí a že tyto příležitosti existují a prostě si je najdou. Naproti tomu „věční smolaři“ jsou tolik přesvědčeni o své smůle, že si ani nepřipouští, že by se jim mohla naskytnout zajímavá příležitost, a tak po světě chodí se skloněnou hlavou a klapkami přes oči a příležitosti kolem sebe jednoduše přehlížejí. V jednom z experimentů se od sebe oddělily skupinky smolařů a klikařů a každý z nich dostal za úkol spočítat fotografie v novinách. Noviny uvnitř obsahovaly jednu stranu s informací o celkovém počtu stran. Šťastlivci tedy deník ihned zavřeli a oznámili uvedenou cifru, zatímco smolaři počítali dál. Buď si té stránky vůbec nevšimli a nebo jí prostě nevěřili. Počítání jim přitom v průměru zabralo zhruba 2 minuty, zatímco šťastlivcům jen pár vteřin.

Nikdo neříká, že smůla na světě neexistuje. Existuje úplně stejně jako její protiklad štěstí. Jde tedy pouze o to nastavit svou mysl směrem ke štěstí a v dobrém slova smyslu z něj čerpat, stejně jako se slunečnice otáčejí za sluncem. Dobrou zprávou je, že klíčové vlastnosti klikařů se podle vědců dají naučit. Tak na co si dát pozor a co dělat?

1. Mysli otevřeně.

Buď otevřený všem alternativám, nezaměřuj se pouze na „jediné a správné“ řešení.

 2. Mysli pozitivně. 

Pozitivních výsledků dosáhneš jedině s pozitivními očekáváními. Aneb jak pravil klasik: „Vše, co je myšleno, se stává realitou“.

3. Pojď štěstí naproti! 

Svět je plný různých událostí, stačí se dobře dívat a využívat je.

4. Vytvářej si náhody!

Nechoď na party s tím, že tam najdeš partnera svých snů. Raději to nech otevřené a třeba narazíš na nového parťáka.

5. Uteč stereotypu.

Myšlenkovému stereotypu! Smolaři se neradi otevírají novým alternativám, protože nezapadají do jejich přímočarého myšlenkového schématu. Klikaři vidí v nových věcech vždy šanci, spíš než ohrožení a riziko.

6. Všechno zlé je pro něco dobré.

Ujel ti autobus, jsi naštvaný a nervní, že nestíháš schůzku? Třeba se rozhodneš zvolit jinou (inovovanou) rychlejší cestu a potkáš člověka, kterého si jednou vezmeš.

7. Nenech se odradit.

Buď vytrvalý. Základní definicí náhody je její nepředvídatelnost a na to bys neměl zapomínat. Úspěch klikaře nespočívá v tom, že mu vyjde všechno, ale v tom, že se rychle oklepe a už rovnou hledá cestičky, jak to příště vymyslí líp. Smolař se ale nechá odradit a zklamaně si říká: „dopadlo to jako vždycky, nemá smysl se snažit“.

8. Buď otevřený k lidem.

Komunikace a předávání informací mezi lidmi patří k nejzákladnějším lidským charakteristikám. Tak toho využij a sbírej novinky, třeba se dozvíš, kde hledají nového kolegu!