Kreativita je přirozenou vlastností každého člověka. Není to dar, není to něco, co bychom zdědili po rodičích. Každý ji máme v sobě, jenom jsme zapomněli, jak s ní pracovat. Známý psycholog Brian Batesen říká: “Kreativita není talent, ale způsob vašeho myšlení.”

Pokud na sobě cítíš, že ti v životě něco chybí, ale stále ne a ne přijít na to, co to je, zkus zatřepat hlavou a probuď svou pravou hemisféru. Začni tvořit! Že nevíš co? Tak třeba tady najdeš nespočet inspirací a nápadů :-).

Mandala ovládla svět

Slovo “mandala” pochází z Indie, ale do našeho slovníku se dostalo díky psychologovi C.G. Jungovi. Můžeme ji chápat jako nadčasový symbol jednoty a rovnováhy. Možná i proto se práce s mandalou stala oblíbeným nástrojem sebepoznání, relaxace, ale i léčení a získávání ztracené energie. Při tvoření mandaly se mně osobně osvědčilo několik tipů a triků:

 • Vlož do své mandaly to, co z ní chceš později získat, třeba energii.
 • Barvy ber tak, jak ti přijdou pod ruku - nepřemýšlej, jestli se k sobě hodí.
 • V okamžiku tvoření buď tady a teď, soustřeď se na přítomnost - to je důležitější než samotný výsledek.
 • Čím více se budeš snažit, tím bude výsledek horší a ty nespokojenější.

Pokud si chceš vytvořit svou vlastní mandalu, doporučuji navštívit kurz, na kterém se dozvíš mnohem více informací. Jeden, který proběhne 22. dubna najdeš přímo tady.

Dej starému nábytku nový kabát!

Proč? No protože si to zaslouží! Jen si představ, kolik síly a energie stálo dříve truhláře vyrobit jednu komodu, křeslo nebo šatní skříň! Nevyhazuj staré věci, raději se zamysli nad tím, jak jim vdechnout nový život! Jedním z oblíbených způsobů je patinování. Jedná se o techniku, kterou lze použít jak na starý, tak na nový nábytek. Pokud se chceš opravdu "vyřádit", patinování tě nadchne! Dovol své fantazii tvořit - bude to dokonale nedokonalé! Na skvělý workshop, který proběhne už 15.4. se můžeš přihlásit zde.

Miluju a maluju…

Povedlo se ti někdy namalovat ve škole místo ovocného zátiší něco, co s jablkem a hruškou nemělo vůbec, ale vůbec nic společného a hned to bylo špatně? Říkali ti, že "malováním se asi neuživíš"? Mnozí z nás (včetně mě) tomu tenkrát uvěřili - malovat prostě neumím. Nemělo by ale právě malování být prostředkem sebevyjádření, ať už před nás postaví kedluben nebo banán? Co vlastně dělá dobrý obraz dobrým? Zkus následující tipy:

 • Uvolni se a přestaň se kontrolovat.
 • Nauč se jednu výtvarnou techniku.
 • Zapomeň na to, že malovat neumíš - umíš!
 • Maluj a maluj a maluj :-).

Nejbližší kurz kreativního malování (bývá rychle naplněn) najdeš tady.

Věčná a krásná mozaika

Úžasné barvy a nádherné obrazce, z nichž přechází zrak. To je mozaika. K vytvoření vlastní mozaiky nepotřebuješ žádné drahé vybavení, stačí chuť a špetka trpělivosti. A výsledek? To je čistá nádhera.

Pár tipů, kde všude to mozaice moc sluší:

 • Obrázky na zeď - krásná ozdoba tvého domova nebo skvělý dárek.
 • Rám zrcadla - s radostí se v něm budeš vzhlížet :-).
 • Koupelna - tam se můžeš opravu realizovat, meze jsou dané pouze prostorem.
 • Nábytek - různé stolečky, židle, komody - originalita zaručena!
 • Květináče a truhlíky na kvítí - terasa ti rozkvete dřív než se naděješ!

Pokud se chceš pro začátek nechat vést zkušenou rukou akademické sochařky Magdaleny Štorkánové, přihlas se na jednodenní workshop zde.

Přeji ti, aby se kreativita stala součástí tvého života a nikdy víc tě neopustila. 

Pro ty, kterým nestačí jen “klouzání po povrchu” doporučuji letní prázdninové kurzy nebo semestrální kurzy (začínají na podzim), které člověka provedou danou činností od nelehkého začátku až do úspěšného konce. Poznáš lidi, kteří jsou na stejné vlně jako ty a kdo ví, třeba se ti otevřou dveře do nového světa... Tak, směle do toho! :-)