V době, kdy jsme se u nás s bitcoiny teprve seznamovali, ve světě už se jimi platila nejen káva nebo členství v coworkingu, ale dokonce i mzdy vyplácely některé firmy v bitcoinech. A co teprve obchodování na burze!

Přestože se zatím může zdát, že bitcoin je prakticky to samé jako kterákoliv jiná měna, věř, že rozdílů mezi bitcoinem a klasickou měnou je mnohem víc. Ale neboj se to zkusit! Zamiluješ si to.

Na bitcoin si nešáhneš

V případě bitcoinu na libozvučné cinkání či šustění peněz rovnou zapomeň. Bitcoin je virtuální měna, kterou máš k dispozici neustále na svém virtuálním účtu. Ten si zvládneš založit dřív než řekneš kryptoměna.

Na rozdíl od klasického bankovního účtu, při jehož zřizování tě čeká otravné papírování a čekání, bitcoinový účet si můžeš založit v mobilu a hned s ním začít platit. Stačí si stáhnout jednu z mobilních aplikací, které slouží jako virtuální peněženka. Vybírat můžeš například z těchto: Blockchain, Mycelium nebo Copay. Je jich ale mnohem víc.

Skoro anonymní

Hlavní rozdíl mezi bankovním účtem a virtuální peněženkou je v identifikaci uživatele. Když platíš kartou nebo skrze IB, odesílají se nejen peníze, ale i všechny tvé osobní údaje. Při placení bitcoinem jsou všechny tvé transakce identifikovány jen pod tvou unikátní adresou složenou ze 34 znaků. Žádná jména ani jiné osobní údaje.

Pokud by však někdo tento řetězec 34 znaků znal a věděl, že je tvůj, snadno k němu přiřadí všechny tvé transakce. Ty se totiž ukládají ve veřejné databázi, v níž lze dohledat veškeré transakce podle adresy tvé peněženky. Z databáze ale nikdo nezjistí, za co ani kde jsi bitcoiny utratil.

Všem dobře známé logo virtuální měny.

Transakce bez poplatků

Poplatek za výběr z bankomatu. Poplatek za odeslání peněz do zahraničí. Poplatek za poplatek… Ač se říká, že bitcoin je zcela bez poplatku, není to úplně pravda. Poplatky jsou ale natolik zanedbatelné, že ani nestojí za řeč. Proto jsou bitcoiny čím dál oblíbenější mezi těmi, kteří pravidelně řeší mikroplatby, za něž si většina bank účtuje až směšně vysoké poplatky.

Plně decentralizovaná měna bez prostředníků

Co znamená, že je bitcoin plně decentralizovaná měna? S bitcoinem se nedá tak snadno manipulovat, nepodléhá regulacím ani EET a zvýšení úrokových sazeb neovlivní výši kurzu. A právě proto leží bitcoin v žaludku tolika lidem, kteří usilují o jeho zrušení.

Bitcoin je navíc bez prostředníků. Těmi v běžném životě bývají banky, které tvé bankovní příkazy nejdříve zpracují a teprve pak pustí peníze dál do světa. V případě bitcoinu tomu tak není. Peníze, které teď pošleš, příjemce hned dostane.

Placením přes internet o sobě dáváš vědět možná víc, než bys chtěl.

Být součástí je k nezaplacení

V neposlední řadě je tu TEN pocit, když jsi součástí bitcoiní rodiny. Tahle měna vzbuzuje určitou dávku rebélie a chuti dělat věci jinak, touhy trochu si zageekovat a rozšířit obzory. Nejsilněji je kombinace těchto emocí cítit přímo v Paralelní Polis v Praze, kde jinak než bitcoinem prostě nezaplatíš.

Míst, kde to „smrdí“ bitcoinem, v tom pozitivním smyslu slova, je ale v ČR mnohem víc a lze jím platit všechno možné od potravin, přes oblečení až po různé služby.

Také můžeš za bitcoiny bez ostychu prodávat, např. na blešáku, který sem tam pořádá Paralelní Polis - a věř, že to je teprve to pravé dobrodružství!

Užitečné odkazy

  • Kde v ČR zaplatíš bitcoinem? Koukni na Coinmap.
  • Hledáš automat na bitcoiny? Možná díky Coin ATM Radar najdeš jeden hned ve vedlejší ulici.
  • Převod bitcoinu na českou korunu i naopak? Preev ti to spočítá.
  • Sleduj, jak to v bitcoin světě žije. Prohlédni si veřejnou databázi Blockchain.