Exkurze jako způsob reprezentace

Hned po příjezdu do jihlavské společnosti obdržel každý návštěvník ochranný oděv. Bílý plášť a speciální obuv jen napomohly k tomu, lépe se vžít do atmosféry fungování tohoto světelného giganta. V zasedací místnosti měli studenti možnost posilnit se snídaňovou nabídkou a s hrnkem kávy či čaje se vrhnout do prvního bodu programu. Úvodním slovem přivítala celou skupinu ředitelka personálního oddělení Marcela Brožová, která zájem studentů o exkurzi velmi ocenila. „Můžeme jim ukázat fungování Automotive Lighting, prezentovat se před nimi a zažehnout v nich jiskru další potenciální spolupráce,“ uvedla.

Následovalo několik krátkých přednášek o firmě, technologických postupech a výrobě, během nichž si studenti pozorně prohlíželi funkční modely světlometů. Nechybělo ani několik doplňujících dotazů ze strany největších zvědavců, na které bylo vstřícným způsobem odpovídáno. „Nejvíce mě na prohlídce zaujala otevřenost firmy a interakce se studenty. Sama jsem se doptávala různých projektových manažerů na jednotlivé projekty a rizika,“ popisuje Anna, studentka managementu na VUT. 

Studenti se nenechali zahanbit

Kromě teorie připravili organizátoři exkurze také praktický úkol. V několika skupinách měl každý šanci se blýsknout a sestavit pomocí stavebnice mechanismus, který rozpohybuje světlo a pomocí počítače jej naprogramovat. Ostudu si neutrhl nikdo. Naopak. Studenti ukázali svou kreativitu, schopnost spolupráce a dokázali, že i s takovým zadáním si poměrně snadno poradí. „Interaktivní úkol byl úplně nejlepší. Vždycky je super, když můžete projevit nějakou iniciativu a zapojit se. Mimo to se mi líbí, jak to tady vše funguje na dobré úrovni. Není to jen o výrobě, zabývají se tu i vývojem a technologiemi. Jsem v pátém ročníku a za chvíli si budu vybírat zaměstnání. Práce technika nebo vývojáře by mě bavila,“ říká Aleš, student strojního inženýrství na VUT. 

Před odpolední prohlídkou výroby nás čekal ještě oběd v místní jídelně. Vyvářet pro tisíce zaměstnanců deset druhů jídel každý den, musí být nepochybně náročné, a přesto to místní kuchaři a kuchařky zvládají na jedničku. Jak snadno zde člověk zapomene na existenci univerzitních menz.

Spolupráce s absolventy má význam

Posledním bodem programu byla samotná exkurze montážní linkou, kde se studenti setkali nejen s jednotlivými fázemi výrobního procesu, ale měli i možnost poznat práci s 3D skenerem a jeho plné využití v praxi. Zpestření přidal i netradiční způsob pohybu po hale. Celý prostor je protkaný semafory a silničními a pěšími zónami, kde má zcela paradoxně přednost vozidlo a ne člověk.

Studentům je v této firmě umožněna spolupráce na několika stupních. Ať už se jedná o pomoc při zpracovávání témat diplomových prací, nebo o formy stáží, kdy je každý vysokoškolák připravován na pozici potenciálního trvalého zaměstnance. „Jsme připraveni pracovat s absolventy. Přirozený mix mladistvých a zkušených může být dobrá základna pro efektivní fungování celé společnosti,“ dodává Marcela Brožová.