Proč odjíždět?

Lidi, co jedou na Erasmus, k tomu mají spoustu odlišných důvodů. Chtějí se zlepšit v cizím jazyce, naučit se něco nového, poznat kamarády z celého světa, k nimž by v létě mohli jet na prázdniny, nebo prostě jen opustit stereotyp, který mají doma. Moje původní motivace byla zdrhnout a dát si to v hlavě dohromady. Ta se ale v průběhu zařizování, které trvá několik měsíců (na to se připravte), dost změnila. Než jsem odjela, srovnala jsem si to docela dobře. A ještě něco: zamilovala jsem se. Ale i přesto jsem se rozhodla, že pojedu. Kvůli zkušenostem. Ono není na škodu opustit svou komfortní zónu v momentě, kdy se v ní konečně cítíte dost sebejistě.

Tak kampák, Kuzmo Kuzmiči?

Kdy a kam pojedete, je vlastně jedno. Můžete podat až 3 přihlášky. Takže ideální je vybrat si 3 žhavé kandidáty a projet si studijní plány daných univerzit, jelikož vaše škola vám s tímhle nepomůže. Vlastně vám nepomůže skoro s ničím. Jasně, nemusí to tak být vždycky, ale prostě je lepší si všechno nastudovat a připravit se, protože nakonec to bude stejně úplně jinak. Člověk míní, život mění. Tak to prostě funguje. A zvažte zapsání na kurzy meditace, protože ty se rozhodně budu hodit.

Obsah mého kufru. Ano, to růžové sou šaty a ne, nepoužila jsem je. Takže bacha na to, co balíte.

 Obsah mého kufru. Ano, to růžové jsou šaty a ne, nepoužila jsem je. Takže bacha na to, co balíte.

Nejeď na Erasmus, zachráníš strom

Papírování se prostě nevyhnete. Musíte podat přihlášku, udělat k ní CVčko a průvodní dopis, pak to všechno milionkrát tisknout a pak si na to založit samostatný šanon. Když jsem si šla pro finální smlouvu, která byla roztažená na několik stran, postěžovala jsem si ze srandy úředníkovi, že jsme právě zabili několik stromů. On jen pobaveně zvedl obočí a řekl: „A tohle je ještě ta kratší verze.“ Prostě úřední šiml (někdy možná doprovázený aktivisty z Greenpeace) vám bude pořád v patách. Hlavně si všechny ty papíry schovávejte, i když nemáte páru, na co jsou. Ti lidi za přepážkou to tuší. Ale vám to nikdy neprozradí…

Některý úřednický požadavky jsou navíc dost nesmyslný. Nejvíc mě dostávalo, že k získání stipendia jsem potřebovala účet, který se zakládá JEN u KB a je JEN eurový. Takže pro člověka, co jede do země, kde mají libry, je užitečné asi tak jako sáňky v létě. Ve výsledku ale nezbývá nic jiného, než si účet založit a ve finále prostě mít míň peněz, protože kurz eura vůči libře prostě není 1:1. No, snad za ty promrhaný peníze někdo alespoň nakrmí toho šimla.

Po bitvě a před Erasmem je každý generál

Připravte se na to, že každý bude o vašem pobytu vědět víc než vy, a to ještě před tím, než odjedete. A všichni vám budou chtít poradit - nejčastěji ti, kteří sami nikde nebyli déle než pár týdnů. Dozvíte se, že tři měsíce jsou jen chvilka, že si to určitě prodloužíte, a že si tam určitě někoho najdete. Poslechnete si spoustu legend o tom, jak se někdo na Erasmu šíleně zamiloval, nebo naopak nezamiloval, jak se vztahy kvůli Erasmu utužily i rozpadly a tak podobně. Ale jo, poslechněte si to, jen to všechno berte s rezervou. Nakonec to stejně budete vy sami, kdo si sbalí kufry a vyrazí do světa. Prostě váš Erasmus je váš Erasmus a určitě bude boží. Vtip je jen v tom, že každému připadají boží úplně, ale úplně jiné věci.

And that’s all, folks! Pro dnešek. V dalším díle se mimo jiné dozvíte, proč je fajn občas neposlechnout maminku a proč je někdy nutnost kupovat si infantilní zbytečnosti.