Lepší kanceláře znamenají lepší výkony

Značná část firem má stále sklon přemýšlet o svých kancelářích jako o pouhém nákladu. Ruku v ruce se stoupajícími nájmy se zaměřují na jednoduchý poměr počtu zaměstnanců a pronajatého prostoru. A ten se zhoršil. Podle dat společnosti Cushman & Wakefield vyjde na zaměstnance v České republice zhruba 10 m2 prostoru, což patří k nejméně příznivým hodnotám v Evropě. S tímto přístupem mohou společnosti snadno přehlédnout důležitou rovinu: finance potřebné k vytvoření a udržení skvělého pracovního prostředí nejsou náklad, ale investice. 

Starostí o to, v jakém prostředí Vaši zaměstnanci pracují, budujete svůj employer brand, lépe přilákáte a udržíte talentované zaměstnance (pro koho je to při aktuální extrémně nízké nezaměstnanosti jednoduché, ať se přihlásí), pomáháte zachovat fyzické a duševní zdraví svých zaměstnanců a zlepšujete jejich schopnost pracovat produktivně a plnit vytyčené cíle. A to se dříve nebo později promítne do finančních výsledků. Například natolik přirozená věc, jako je zajištění přístupu k dennímu světlu po celém pracovním prostoru a přidání interiérových rostlin, podle zprávy Human Spaces Report zvyšuje kreativitu o 15 % a produktivitu o 6 %. A přesto zhruba polovina kanceláří na světě toto zaměstnancům neposkytuje.


Jsme na dobré cestě, ale je potřeba přidat

Nechceme tvrdit, že jsou okolo nás jen průměrné nebo dokonce špatné kanceláře. Tak to není. Společnosti jako Accenture, Avast, ČSOB, innogy, Microsoft a mnoho dalších investovaly do svých sídel a právem přitahují pozornost potenciálních zaměstnanců. Pravidelně se konají soutěže o nejlepší kanceláře a další události, které toto téma zviditelňují. Také certifikace WELL, která prosazuje architekturu zaměřenou na lidi a jejich zdraví, získává pozornost. Nicméně my ve Walk the Room bychom rádi viděli, aby postupně všechny firmy, nehledě na velikost nebo odvětví, následovaly tento trend a orientovaly se na své zaměstnance. Koneckonců to přináší výhody i pro společnosti samotné.

Každý krok vpřed - i malý - se počítá

Co tedy můžete udělat? Mějte na paměti, že na kancelářích záleží. Toto mentální nastavení je důležitý začátek. V závislosti na své situaci a rozpočtu, ambicích a výzvách, kterým čelíte, můžete zlepšení svých kanceláří naplánovat od několika malých úprav po kompletní proměnu. Není nutné čekat, až bude možné podniknout větší investice. Do některých úprav se můžete pustit sami, pokud se vcítíte do svých zaměstnanců a budete jim naslouchat. Upřímně, kolik z Vás sbírá zpětnou vazbu na fyzické pracovní prostředí jako součást pravidelného zaměstnaneckého výzkumu? A kolik podle ní jedná? Vyhněte se běžným chybám, jako je orientace stolu, díky které musí člověk čelit oslnění nebo mu za zády prochází kolegové, nevhodná intenzita či barva osvětlení nebo umístění hlasitých prostor, jako je kuchyňka, příliš blízko pracovní zóny. Poskytněte zaměstnancům možnost volby mezi různými pracovními prostory; přestože spolupráce je pro většinu společností klíčová, každý potřebuje čas od času klidné místo, kde se bude moci soustředit. Vdechněte svému pracovnímu prostředí trochu života pomocí barevných akcentů, vnitřní „džungle“ nebo uměleckých děl.


Nechte si poradit

Pokud si nejste jistí, jak k těmto změnám přistoupit, nebo je úkol před Vámi složitější, doporučujeme Vám vyhledat pomoc odborníků na pracovní prostředí. Nechte je zanalyzovat Vaši situaci a připravit pro Vás plán na míru, který bude jak reflektovat specifické potřeby Vaší společnosti, tak využije jejich odborné zkušenosti a znalosti. To Vám zajistí interiér, který bude nejen atraktivně vypadat, ale bude hlavně funkční a produktivní. Rovněž navrhujeme s kancelářemi pracovat průběžně, abyste v dnešním neustále se měnícím světě dosáhli jejich maximálního potenciálu a udrželi jej. Přejeme hodně štěstí a rádi s vámi probereme více!