Kdo jsou cestovatelé a kdo naopak patrioti?

Obecně platí pravidlo, že lidé v nestabilních nebo ekonomicky neprosperujících zemích přichází o příležitosti a často odcházejí do vyspělejších států.

Lidé ze zemí s vysokou životní úrovní jsou naopak mobilní mnohem méně. Takoví Švýcaři se za prací nestěhují skoro vůbec. Když se zeptáš Švýcara, který se přestěhoval do zahraničí, proč to udělal, většinou odpoví, že si toužil rozšířit obzory a zkusit žít v jiné kultuře.

Existuje však spousta výjimek – například u Španělů bychom očekávali, že se kvůli slabé ekonomice státu vydají za prací jinam. Přesto neodchází. Španělsko je koneckonců hezké místo k životu, a to i přes ekonomické problémy.

Nicméně existují i vcelku extrémní varianty v zemích se silnou ekonomikou. Více než 90 % dotazovaných francouzských a nizozemských uchazečů o zaměstnání uvedlo, že by se chtěli přestěhovat do zahraničí. U německých a dánských uchazečů to bylo méně než 50 % a jen 35 % Američanů by uvažovalo o pohybu. Asi nikoho nepřekvapí, že stěhovat se chtějí převážně mladí lidé.

Co říkají statistiky

Analýza OECD ukázala, že jeden ze šesti lidí narozených v Irsku žije v zahraničí (ze všech zemí OECD má právě Irsko nejvyšší procento svého původního obyvatelstva žijící v zámoří). Jen v roce 2014 opustilo zemi 40 700 Irů!

Po Irsku, kde jsou čísla skutečně obrovská, patří do první pětky Nový Zéland a Portugalsko, kde téměř 14 % původního obyvatelstva žije v zahraničí. Následuje Mexiko s 12,2 %, Lucembursko 12,1 % a Island, který uzavírá „top 5“ s 11,7 % obyvatel v zahraničí.

Jak si ve statistice stojíme my? Slovensko má 5,6 % a Česká republika 4,1 % obyvatel žijících a pracujících mimo svou rodnou vlast.

Vždy je ale třeba dívat se na statistiky s jistou rezervou. Čísla mohou být trochu matoucí, protože země s velkým počtem obyvatel jako je Brazílie, Spojené státy, Čína i Japonsko mají také mnoho obyvatel žijících v zahraničí - zde ovšem procenta nejsou vzhledem k celkovému množství populace tak vysoká.

Globalizace se nedá zastavit

Podle studie OSN se nacházíme se v době, kdy v zahraničí žije a pracuje víc lidí než kdykoliv předtím. Uvádí, že 232 milionů lidí, neboli 3,2 % světové populace, žilo v roce 2013 mimo svou zemi původu. Pro srovnání v roce 2000 to bylo 175 milionů lidí a v roce 1990 jen 154 milionů.

Navzdory tomu, že Spojené státy jsou stále nejoblíbenější destinací na světě, Evropa a Asie společně hostí téměř dvě třetiny všech mezinárodních migrantů.

Jedním z největších trendů zaznamenaných ve zprávě OSN je silný pohyb občanů z oblasti jižní Asie do zemí západní Asie. Příčinou je obrovská stavební činnost v západní Asii, která způsobuje, že se lidé z rozvojových zemí, jako je Bangladéš, Srí Lanka nebo Nepál, stěhují do západních oblastí. Lidé často odcházejí, protože se cítí být ve své zemi pracovně zneužíváni.

*

Podle dostupných zdrojů se v Česku nemáme špatně. Stojíme tak někde uprostřed. S prací v zahraničí je to podobné asi jako se vším – buď se v tom najdeš a už se nebudeš chtít vrátit, nebo ti bude vždycky nejlíp v důvěrně známé české kotlině.