Když zahlédneme, jakou průměrnou mzdu berou lidé například v Dánsku, Nizozemsku, Velké Británii, Německu nebo Švýcarsku, které se řadí mezi země s nejvyšší minimální mzdou, asi všichni zatoužíme žít v zahraničí.

Někteří z nás proto Česku dávají sbohem a odcházejí za hranice. Podle reportu OECD má Česká republika dokonce "the toughest minimal wage", tedy nejtvrdší minimální mzdu ze zkoumaných 26 vyspělých zemí.

Jak ale nejspíš tušíš, nemůžeme hodnotit životní úroveň jen na základě výše mzdy. Tam, kde bývá výdělek vyšší, bývají logicky vyšší i ceny a náklady na život. Česká republika totiž patří k těm levnějším zemím, což sem táhne zejména turisty. Jak je to jinde?

Bez počtů se neobejdeme

Zkusme si spočítat průměrnou mzdu po zdanění a náklady na život v Praze. K tomuto účelu poslouží stránka numbeo.com, kde se dají porovnat nejen ceny v různých zemích.

Průměrná mzda po zdanění v České republice byla ke konci loňského roku 26 895 Kč (v Praze je to dokonce o 24 % víc). Do nákladů na život jsme při výpočtu započítali:

  • měsíční pronájem bytu 1+1 mimo centrum města,
  • měsíční kupón na MHD,
  • náklady na internet,
  • luxusnější večeři v restauraci.

Dostali jsme se na 13 730 Kč. Zůstane nám tedy téměř polovina výplaty. Podívejme se, jaké rozdíly jsou v jiných státech Evropy!

Pro další města počítáme stejné životní náklady - tedy nájem, MHD, internet a jídlo v restauraci.

Londýn: Životní náklady v Londýně vycházejí na 40 225 Kč, zatímco průměrný plat je 69 630 Kč. Život v Londýně tedy vůbec není výhodnější!

Ženeva: Švýcaři v Ženevě potřebují k dosažení na životní standard v přepočtu 37 543 Kč. Průměrný měsíční plat je 117 097 Kč. Jak je známo, Švýcarsko je benevolentní, co se týče výše platů. To se ale kompenzuje drahým bydlením, kde se při pronájmu většího bytu plácneš pořádně přes kapsus

Paříž: Život v Paříži vychází přibližně na 25 215 Kč, zatímco průměrný plat Francouze je 60 903 Kč. V Paříži je rozdíl mezi výplatou a základními životními náklady větší.

Berlín: Člověk žijící v Berlíně utratí měsíčně přibližně 32 240 korun a vydělá v průměru 52 032 Kč. Vzhledem k dalším finančním útratám jako jsou potraviny, které jsou dražší, a kulturnímu vyžití, je rozdíl v Německu přibližně stejně velký jako v Praze.

Kodaň: V Kodani se základní balíček pro přežití vyšplhá ke 26 804 českým korunám a průměrný plat je zde 72 386 kč. I Dánům tedy zbyde více peněz k útratě.

Amsterdam: Život v Amsterdamu vyjde na 32 987 českých korun a průměrný čistý plat je 64 425 Kč.

Ve všech zmíněných zemích jsou samozřejmě i ceny potravin o něco vyšší než jsou v naší domovině. Obecně se dá říci, že lidé za hranicí Čech si vydělají v průměru více a zbyde jim i více peněz, na druhou stranu v některých městech (například v Londýně) nejsou rozdíly tak zásadní, jak se někteří domnívají.

A co genderová vyváženost?

Co se týče životní úrovně a podílu životních nákladů na mzdě, v Česku se nemáme tak špatně. Hluboce zamyslet bychom se ale měli nad gender equality. Podle serveru techloop.io v Česku v technologických oborech existuje největší propast mezi platy žen a mužů z 23 zkoumaných evropských států!

Když zahrneme všechna odětví - nejen IT - nevycházíme z toho o moc lépe: ČR je v rozdílu mezd žen a mužů na 21. místě z 23 evropských zemí.

Češi chudí nejsou

Podle statistik britských úřadů má Česká republika dlouhodobě nejnižší míru chudoby i tzv. přetrvávající chudoby (tedy takové, ze které se člověk nedostane během dvou let). V tomto ohledu si tedy naopak vedeme velmi dobře.

*

Pořád platí, že vždy jde o konkrétní profesi a konkrétní město. V globálu se ale v Česku nemáme vůbec špatně (nižší platy zase dokáže snadno vyvážit jedno z nejlepších zdravotnictví vůbec).

Zkušenosti ze života v zahraničí jsou ale rozhodně k nezaplacení! Jedině tak zjistíš, že si tu občas vlastně stěžujeme na hlouposti.