Svätopluku, tvůj náramek začíná získávat na popularitě. Jaký z toho máš pocit?

Jak se to vezme. Každá firma by měla být na popularitu připravená. A to my jsme na začátku vůbec nebyli. Když o nás vyšel první článek, neměli jsme ještě ani web. Neměli jsme vlastně vůbec nic. Takže nám to tehdy bohužel moc nepřineslo.

Jak na vás média přišla?

Vyhrál jsem s náramkem Media Award v Jihomoravském inovačním centru (JIC) v Brně, to bylo tuším v únoru. Chvíli nato o něm jako první napsaly Hospodářky. Potom se přidalo VUT a už to šlo ráz na ráz.

 

Studuješ na VUT v Brně. Má tvoje studium souvislost s tím, co děláš?

Dřív jsem studoval biomedicínskou techniku a bioinformatiku, taky na VUT. Nějakou dobu jsem pracoval v CEITECu v Brně – díky tomu jsem zjistil, že práce vědce není pro mě. Už při škole jsem začal tvořit vlastní projekty a brzy jsem zjistil, že víc než biomedicína mě láká stavět roboty a podobná zařízení. Proto jsem přešel na robotiku a automatizační techniku. Mohl jsem tedy spojit znalosti z biomedicíny a robotiky a vytvořit něco, co pomůže lidem s podobným problémem, jako mám já.

Už odmalička máš nebezpečnou alergii na včelí bodnutí. Co se děje, když tě včela píchne?

Většinou cítím zvýšený tep, trochu úzkost, jsem celý červený, mám problémy s dýcháním, zvětší se mi jazyk, ucpe hrtan a nemůžu dýchat. To už je potom zlé, začnu se dusit.

Jak vznikl nápad s náramkem? Nic podobného k dispozici nebylo?

Ten nápad vznikl nejen kvůli mé alergii, ale i mojí babičce. Je nemocná, a protože bydlím daleko od ní, nemám možnost zkontrolovat, jestli je v pořádku. Ve stejné chvíli jsem si uvědomil, že ani já se nechci bát jít do lesa, protože by se mi mohlo něco stát. Potřeboval jsem mít jistotu, že pokud mě štípne včela, někdo mi přijde na pomoc. Proto jsem začal zjišťovat, jestli existuje nějaké zařízení, které by bylo určeno čistě jen na pomoc v krizové situaci a zároveň za rozumnou cenu. Nic jsem nenašel, a tak jsem zkusil něco vymyslet.

Představ mi ho trošku. Co umí monitorovat?

Náramek umí měřit srdeční frekvenci, saturaci kyslíku, frekvenci dechu, teplotu ruky, detekovat pád, určit lokaci. Je tam tlačítko na kontaktování rodinného příslušníka a k náramku se dá připojit i přes počítač nebo mobilní aplikaci. Zatím jsme ve fázi, kdy ho veřejně testujeme. Náramek bude plně funkční a volně v prodeji od února příštího roku. Jsem rád, že se mi pořád daří se s každým člověkem, co náš náramek testuje, potkat osobně. Je to pro mě hodně důležité, protože ti lidé nám zakoupením náramku důvěřují se svým životem.

 

Jak se těchto dat dá potom využít?

Náramek má v sobě „kartu“ pacienta, takže pokud se stav vymkne normálu, náramek odešle SMS s daty lékaři. Ten hned zjistí, co se stalo, proč ho náramek kontaktuje. Bude taky vědět, kde se pacient nachází. Lékař tedy například zjistí krevní skupinu pacienta ještě před tím, než na místo vůbec vyrazí. Náramek má dvě úrovně notifikací – umí zavolat blízkou osobu, nebo záchranku. Například v případě pádu záleží na tom, jestli se pacient hýbe a má snahu se postavit – to se volá blízká osoba. V opačném případě rovnou záchranka.

Jak funguje odesílání informací?

Náramek má uvnitř standardní micro SIM kartu a připojuje se k síti 4G. Brzy bude doladěna i komunikace se serverem.

Jak řešíte bezpečnost dat pacientů?

Data o pacientovi se budou analyzovat přímo v náramku a výstup bude jsem OK/nejsem OK. Data jsou šifrována do takové míry, že i kdyby se k náramku připojil někdo cizí, nemá šanci se k nim dostat. K tomu by musel mít vygenerovaný klíč. Ten má pouze ta osoba, která náramek nosí, případně osoba, která nad ní má dozor. Data jsou šifrována tak, že jsou zakódována přímo v náramku. Na to, aby data mohla být odkódována, je potřeba token a ten se každou chvíli mění. Jediný způsob, jak data získat, by byl znát matematickou rovnici změny bezpečnostního klíče, která je dost složitá. Trvalo by dlouho, než by na ni i výkonný počítač přišel. Takže jediný bezpečnostní problém by mohl nastat se vzdáleným přístupem – když dáte přístupové heslo někomu jinému. Tak jako je to s každým heslem.

O náramku říkáš, že bude umět nebezpečí i predikovat. Jak?

Náramek funguje na principu neuronových sítí – tedy algoritmu, který se sám učí na základě průběhu, který trvá určitou dobu. Pokud se tento průběh změní, dokáže náramek detekovat i malou odchylku. Pokud nastane problém třeba se srdcem nebo dýcháním, náramek to identifikuje dřív, než to zjistí sám pacient. Dobře to funguje například u Parkinsonovy nemoci – pokud se v čase zvyšuje třes rukou, můžeme informovat lékaře, že je třeba dávat pozor, změnit léčbu a podobně.


Komu se náramek hodí?

Je dělaný hlavně pro důchodce, lidi se srdečními problémy, epileptiky, alergiky a nemocné Alzheimerovou chorobou – ti, když se ztratí, si můžou sami přivolat blízkou osobu.

Vyrábíte si náramky sami?

Výrobu plošných spojů jsme outsourcovali, ale zbytek si skládáme sami. Tím, že ho zatím neprodáváme, není počet vyráběných kusů tak velký, abychom to nezvládli. Později budeme řešit výrobní linku.

Kdy půjde do prodeje a kde se bude dát koupit?

Začátkem příštího roku. Nejspíš si založíme vlastní eshop, nebo se domluvíme s jiným internetovým obchodem.

Kolik bude stát?

Přibližná cena je 6 500 Kč. Chceme, aby byl dostupný i pro seniory, proto plánujeme cenu držet co nejníž. Do budoucna máme ještě spoustu nápadů, co by do náramku šlo zakomponovat. Přeci jen náramek sbírá spoustu dat, se kterými se dá dál pracovat, třeba uzpůsobit náramky pro sportovce a podobně.