Chytrý klíč, který otvírá nové možnosti

Určitě se ti to už stalo. Přijdeš k autu a zjistíš, že klíč leží doma na poličce, nebo jsi ho vytrousil neznámo kde. V takové chvíli si pravděpodobně představuješ, jak pohodlné by bylo otevřít auto pomocí aplikace v telefonu. Máme pro tebe dobrou zprávu!

Odpovědí na tvoje problémy je systém Mov‘InBlue™ od firmy Valeo. Tato technologie ti umožní jednoduše odemknout nebo zamknout auto (a případně jej i nastartovat) pomocí několika jednoduchých kliknutí na tvém smartphonu.

Představ si, že chceš půjčit auto svému kamarádovi, ale zrovna nemáš čas se s ním potkat a předat mu klíče. Tak proč mu neposlat dočasný virtuální klíč do aplikace v telefonu, kde se zároveň dozví stav nádrže i přesnou lokaci auta? Jakkoliv to může znít neuvěřitelně, Valeo už na vývoji virtuálních klíčů intenzivně pracuje.

Tato technologie, která je kompatibilní s více než 95 % současných modelů vozidel, se v blízké budoucnosti se stane běžným vybavením automobilů. Jedná se o bezpečnou technologii využívanou především ve fleet managementu, tedy v oblasti správy vozových parků, která byla vyvinuta ve spolupráci se společností Capgemini.

Jednodušší půjčování a sdílení aut

Také půjčovny aut technologii Mov‘InBlue™ jistě uvítají. Mohou totiž nabídnout svým klientům novou úroveň služeb: zásadní výhodou je fakt, že už není potřeba osobního kontaktu zákazníka s pracovníkem půjčovny. Odpadá tedy čekání ve frontě na auto, optimalizuje se pracovní doba a v neposlední řadě je podstatně urychleno i hledání, kde je vybrané auto zaparkované. Nebude tedy problém půjčit si auto klidně o půlnoci. To by mohlo půjčovnám umožnit tvořit nové cesty ve svém podnikání, jako například hodinové pronájmy automobilů.

Tuto novinku jistě uvítají i zaměstnanci firem, kteří si půjčují firemní vozidla mezi sebou – aplikace jim poskytne efektivnější sdílení aut, například využitím plánovacího kalendáře a správy klíčů.

Auto, které se zaparkuje samo

Valeo také pracuje na vývoji produktu Cyber Valet Services, který ti umožní zaparkovat auto bezpečně a zcela samostatně – bez řidiče na palubě – na datově propojených parkovištích. Princip je jednoduchý, i když to možná zní trochu bláznivě: před vjezdem na parkoviště vystoupíš ze svého auta, na svém smartphonu aktivuješ automatický parkovací systém a auto se samo zaparkuje. Jakmile ho budeš znovu potřebovat, dáš mu opět pomocí svého smartphonu vědět a ono tě během několika minut vyzvedne.

Senzory ve vozidle společně s informacemi poskytnutými vybavením parkoviště (videosenzory atd.) umožňují autu zmapovat datové parkoviště, předvídat a vypočítat svou dráhu. Auto je tak schopné se na parkovišti pohybovat přesně, a to i v garážích s více podlažími.

Tuto vychytávku určitě ocení zejména dámy, pro které je parkování na přeplněných parkovištích často noční můrou (ověřeno na dámské části redakce Proudly).