Řešení problémů ve 21. století

Je obdivuhodné, jak rychle se toto město, které čelilo problémům s tak základní potřebou, jako je dodávka pitné vody, vypracovalo. Skoro každé město na světě bojuje s hlukem, Barcelona navíc bojuje se silně znečištěným vzduchem. Míra znečištění je tak vysoká, že nesplňuje množství oxidu uhličitého doporučené Evropskou unií. Proto Španělé bouchli do stolu a začali uskutečňovat radikální změny.

Jeden z nejpalčivějších problémů byla přemíra automobilové dopravy. Vyřešili to prostě – omezili vjezd aut do ulic a místo parkovišť vysázeli lavičky a květiny. To bylo možné díky unikátnímu členění Barcelony - při pohledu z výšky je vidět, že celé město je rozčleněno do pravidelných bloků. Jenomže tím, že uzavřeli ulice a zrušili parkoviště, otevřeli problém nový – kde parkovat. A tady přichází chvíle Smart city technologií.


Aplikace vás dovede na prázdné parkovací místo

Pokud bychom šli pod povrch, našli bychom stovky kilometrů optických kabelů, které jsou napojené na senzory nad nimi a následně na samotné přenašeče dat - pokud jsi někdy Barcelonu navštívil, možná sis všiml malých plechových krabiček zabudovaných v zemi. Tyto „plechovky“ posílají data do aplikace, která rychle najde nejbližší parkovací místo, a dokonce tam řidiče navede. Zařízení pracují na principu detektoru kovu, ale ne vždy je na ně 100% spoleh. Například pokud jsi zrovna v dopravní špičce, místo se možná zaplní dřív, než k tobě data doputují.

Na podobném principu pracují také detektory zabudované v popelnicích. Senzor kontroluje množství odpadu v popelnici a podle toho řídí trasy popelářských vozů, aby byly co nejefektivnější. Ušetřený čas a prostředky jsou na světě!


Lampy, které o vás ví vše

Při pohledu zblízka na barcelonské lampy je hned jasné, že je tu něco jinak. Lampy v sobě mají zabudovány senzory, které plní hned několik úkolů najednou. Jednak jsou vybaveny wi-fi hotspotem, který zajistí připojení k internetu zdarma, jednak jsou v nich instalována čidla zvuku. Pokud se tedy v noci odehraje nějaký incident, policie se to dozví dřív, než vytočíte jejich číslo. 

Tato čidla také sbírají data o intenzitě dopravy, měří, kolik lidí se nachází v okolí nebo jak moc je okolní vzduch znečištěn. Těchto senzorů je ve městě více než tři miliony a díky efektivitě, s jakou jsou využívány, je Barcelona považována za nejchytřejší město na světě. Mnoha lidem tato modernizace usnadnila život a přispěla k lepšímu životnímu prostředí.


Co s daty, která se sesbírají?

Říkáš si, kdo má přístup k tomu obrovskému množství dat, která se denně sesbírají? Barceloňané na to jdou ryze demokraticky: všechna data jsou přístupná všem, i když zatím pouze v testovacím režimu. Vize do budoucna je jasná - analýzy z těchto dat by měly pomoct vládě i soukromým podnikům, vyvíjet služby a produkty přesně dle potřeb občanů, případně si všimnout vznikajících problémů a včas je řešit. 

Ovšem tohle je zatím hudba budoucnosti a až praxe ukáže, jakým směrem se nakonec Barcelona rozhodne jít. Přeci jen sbírání informací a tvorbu analýz může leckdo brát jako nevítaný zásah do soukromí. 

Zajímá tě téma Internetu věcí a chytrých měst? V Barceloně se každoročně koná konference IoT Solutions World Congress, kde se dozvíš spoustu zajímavého o nových technologiích, inovativních řešeních nebo třeba zmiňované tematice sdílení a ukládání dat.