Životní styl jen pro odolné

Elon jen velmi zřídka stráví v posteli více než šest hodin. Snídaně pro něj nepředstavují nijak výrazně důležité jídlo, a tak je většinou přeskakuje. Velmi nerad zvedá telefon, považuje ho za zbytečnou komplikaci. Práci si rozděluje na krátké pětiminutové segmenty, během nichž dokáže svou koncentraci vybičovat na úplné maximum, a pak si dá krátkou pauzu, takže se mysl zvládne rychle začít soustředit na další úkol. (Pro porovnání: pro obyčejného smrtelníka se uvádí jako nejefektivnější třicetiminutové intervaly.) Elon Musk si ale nestěžuje. Naopak stále pracuje na tom, jak by mohl svůj čas ještě více optimalizovat a zefektivnit.

V pondělky a pátky pracuje ve společnosti SpaceX v Los Angeles, zatímco v úterky, středy a čtvrtky směřuje do Bay Area, kde tráví čas v Tesle. Drtivou většinu pracovní doby mu seberou úkoly spojené s inženýrstvím a designem, takže musí ovládat i umění multitaskingu. Vedle toho zvládá pracovat na vývoji umělé inteligence v neziskové organizaci OpenAI.

Osobní život Elona Muska zůstává zahalen tajemstvím. Má šest dětí a je přesvědčený, že se jim dokáže efektivně věnovat. Nicméně už má za sebou tři rozvody, přičemž dva dokonce s jednou ženou.

Žít jako Elon Musk

Elonův běžný režim by většinu lidí odvezl do nemocnice na kapačky. Dlouhodobý nedostatek spánku a velké pracovní nasazení má za následky ztrátu koncentrace a náš mozek funguje podobně, jako bychom byli opilí. Možná tento stav znáš z období zkouškového, kdy rozhodně nespíš tolik, kolik by bylo potřeba. S tím můžou přicházet i halucinace nebo pocity euforie. Naše tělo rychleji stárne a nestíhá regenerovat. Pokud jedeme nadoraz a přetěžujeme se, klesá naše produktivita i kreativita. Asi to znáš – ty nejlepší nápady přichází, když jsme odpočatí.

Aby Elon Musk vydržel nespat, pil jeden čas tři litry coly denně a k tomu nějakou tu kávu. Překračoval tak dlouhodobě množství kofeinu, které je lidské tělo schopné zvládnout. Výsledkem bylo, že dočasně ztratil periferní vidění.

Nenápadný Elon žije svůj sci-fi příběh

Muskovi spolužáci o něm tvrdí, že býval nevýrazný. Někteří z nich si ho prý z dob studií ani nepamatují, přestože se s ním ve školním prostředí míjeli denně. Při veřejných projevech bývá nesmělý, mluví tiše a často se zadrhává. Působí plaše a nekonfliktně. Ale jeho představa o světě se dost liší od zbytku světa.

Své vizi o kolonizaci Marsu bezmezně věří a dává tomu 10 až 20 let. Je si natolik jistý úspěchem svých projektů, že dokáže podstupovat obrovská rizika. Už od dob studií neuznával odpověď, že něco nejde. „Když Elona něco zaujme, projevuje pak o věc v porovnání s jinými lidmi extrémní zájem. Tím se odlišuje od zbytku lidstva. Je to Elonův svět a my ostatní v něm žijeme,“ potvrzuje jeho bývalá manželka Justine.

Sám sebe nikdy nepovažoval za vizionáře, investora či dokonce obchodníka. Vznik jeho projektů nebyl primárně poháněn myšlenkou na zbohatnutí. Jeho cílem bylo a je pomáhat světu. Muskovým cílem je kolonizací Marsu zachránit lidstvo. Často hovoří o potenciálním nebezpečí umělé inteligence, označuje ji za „nejvážnější hrozbu pro přežití lidské rasy“. Navzdory tomu Musk investuje do firem vyvíjející umělou inteligenci a podílí se na jejím výzkumu. Obhajuje to tím, že tyto aktivity jsou potřeba kvůli dohledu na současný stav vývoje umělé inteligence.

Elon jako zdroj inspirace

„I když jste ti nejlepší z nejlepších, vždycky je šance, že neuspějete. Proto byste měli mít svou práci opravdu rádi,“ radí Musk začínajícím podnikatelům. Elon dále upozorňuje, že rozjíždět a vést byznys není pro každého. Ne každý má dostatečně vysoký práh bolesti na to, aby překonal „počáteční“ potíže. Je potřeba značná dávka odhodlání, energie, času a financí. „A i přesto, že jste ochotní tohle všechno obětovat svému záměru, často to nevyjde. Důležité je se v tomto bodě nevzdávat, být houževnatý a vytrvat,“ dodává Elon ke své radě. Podle Muska se také právě v tuto chvíli ukáže, jak moc opravdu věříte svým idejím.

Elon Musk nás ještě určitě dokáže hodně překvapit a posunout lidstvo zase o kus dopředu.