Komu by se nelíbilo vzít svého nezbedného andílka s sebou ráno do práce s vědomím, že se o něj bude celý den dobře postaráno? Řeč je o firemních školkách. Ty se v posledních letech stávají jedním z nejoblíbenějších benefitů především u žen. Dostat dítě do některé z přeplněných veřejných školek je totiž čím dál těžší. Jak firemní školky fungují a proč by tě to mělo zajímat taky?

Win-win

Firemní školky motivují matky (či otce) vrátit se po rodičovské zpět do původní práce, a to mnohdy i dřív než po třech letech. Navíc taky řeší obavy nadcházejících rodičů o svou budoucí kariéru ve firmě po návratu z rodičovské – co si budem povídat, ne vždycky na tebe čeká úplně stejná pozice, jakou jsi opustil/a. Díky firemním školkám zaměstnanci neztratí kontakt s prací a mnohem líp se jim vrací. Win-win!

Vlastní firemní školku má třeba ADP v Plzni. Tam se děti učí stejným věcem jako jejich vrstevníci v klasické mateřské školce. Navíc si díky mezinárodnímu prostředí v ADP už odmalička zvykají na cizí jazyk a diverzitu. Rodiče platí jen minimální měsíční příspěvek a jídlo. Mluvili jsme s maminkou Andreou, která v ADP pracuje už přes deset let. Ve firmě má na starosti školení pro nováčky a překládá i školí většinu odborných témat z oblasti německého mzdového účetnictví.

Andreo, co pro vás firemní školka znamená?

Pro mě je hodně důležité, že jsem se mohla vrátit do práce dřív, byť jen na několik hodin měsíčně. Už po pár měsících doma jsem totiž vnímala, že moje komunikační schopnosti jdou prudce dolů. A návrat po třech letech by pro mě byl z hlediska odborných znalostí taky mnohem těžší. Teď mám tříhodinový úvazek, ale zhruba za rok, až bude mladší dceři něco přes dva roky, plánuju úvazek o něco navýšit.

Takže vás možnost dát dítě do firemní školky motivovala vrátit se dřív?

Určitě. Znám paní učitelky a vím, že to s dětmi opravdu umí. Mám jistotu, že svěřuju svoje dítě do správných rukou. Dětí ve školce není tolik, paní učitelky se jim můžou věnovat individuálně. Hodně s nimi tvoří, chodí na cvičení, do solné jeskyně a tak podobně.

Mluvíte o menším počtu, kolik je tedy ve školce dětí?

Školka, respektive jedna dětská skupina, má kapacitu 12 dětí. A to je skvělé. Nedovedu si představit dát některou ze svých holek do školky s třiceti dalšími dětmi. Ten individuální přístup učitelek v naší firemní školce je pro mě klíčový. Dětí je zpravidla přes školní rok ve školce míň, ale během prázdnin pak bývá úplně plná.

Jak staré jsou teď vaše dvě dcery? Chodí obě do firemní školky?

Starší pětiletá Deniska chodila do Adépáčku dva roky a ráda se tam vrací na různé akce, které školka pořádá. Mladší Pavlínce je 17 měsíců. Do školky už jsem ji párkrát vzala a vypadala tam spokojeně, tak doufám, že jí to vydrží, až tam bude sama nastupovat.

Chodila jste se na Denisu občas během dne podívat, nebo jste si ji vyzvedávala až po práci?

Ano, s Deniskou jsem to na začátku dělávala, ale nebyl to úplně dobrý nápad. Děti mají režim a program jako v klasické školce a rodiče by do toho neměli zasahovat. Ale je určitě výhoda, že mám dítě pro jakýkoliv případ blízko. Já osobně navíc vnímám obrovský rozdíl v komunikaci učitelů s rodiči ve státní školce a v Ádépáčku. Máme zde skvělé paní učitelky, které nám vychází vstříc a na tom školka staví.

*

Mrkni na volná místa ADP nejen v Plzni, nebo si přečti o těch nejvýstřednějších benefitech, co dnes firmy nabízejí!