PyLadies se to snaží změnit. Jde o neziskovou mezinárodní aktivitu na dobrovolnické bázi, jejímž cílem je „přiblížit IT ženám a ženy k IT“. A to vytvářením příjemného prostředí, kde se dámy učí zábavnou formou základy programování v jazyce Python.

V rámci české komunity je „specialitou“ dlouhodobý kurz Pythonu pro úplné začátečnice, kterého se právě účastním.

PyLadies pro ty, které se rozhodly později

Už na střední mě bavilo, když jsem mohla sama přijít na kloub řešení nějaké slovní úlohy. Matika pro mě nebyla nepřítel. Přesto, „když jsem se rozhodovala, co dál dělat“ a přemýšlela, kam se na gymnáziu směřovat, technický obor mě ani nenapadl. Učitel matiky na střední ve mně budil pocit, že to není nic pro mě a já si raději vybrala cestu, kde se budu potkávat s méně arogantním jednáním. 

Ale přišla chvíle, kdy jsem téhle volby začala litovat. Pohybuji se v oblasti datové analytiky, kde by se mi techničtější základ (a alespoň základní orientace v programování) hodil. Začala jsem pátrat, kde bych si mezeru doplnila, a narazila jsem na PyLadies. V první řadě mě potěšilo, že bych si pro začátek vystačila s „notebookem, motivací a dostatkem času“. Počkala jsem tedy na otevření přihlašování do dalšího kurzu a k mojí velké radosti jsem byla přijata.

Pythoní komunita, co pomůže

Z kurzu jsem nadšená! Základy Pythonu se učíme přijatelnou a zábavnou formou a když si některá z nás neví rady, vždy je po ruce některý z koučů a rád pomůže. Po společné dvouhodinovce vyrážíme do nejbližší hospody, kde probereme čerstvé dojmy a nabyté znalosti.

Jak je jazyk Python univerzální, se ukazuje na rozmanitosti zaměření účastnic i koučů – v jedné třídě (a později u jednoho stolu u piva) se tak sejde třeba bioložka, advokátka, datová analytička, markeťačka a maminka, která by se po mateřské chtěla uchytit v IT. A začít kariéru v IT po absolvování kurzu vůbec není nereálné, je mnoho absolventek kurzu, které se programování nyní věnují na denní bázi.

Další sympatická výhoda Pythonu je otevřená komunita, o níž jsem do teď vůbec neměla tušení. Její členové si navzájem radí, pomáhají řešit úskalí svých projektů, pořádají nejrůznější setkání a workshopy.

Těším se nejen na každé další společné setkání na kurzu, ale i na víkend, kdy vyrážím s notebookem do oblíbené kavárny a pracuji na domácích projektech. A můžu znovu zažívat tu radost, když přijdu na řešení nějaké úlohy.

Díky, PyLadies! Nikdy mě nenapadlo, že si večer k vínu otevřu i tmavou obrazovku a budu si jen tak pro radost zkoušet něco naprogramovat.