Silná vize a velké cíle jim zůstaly dodnes – se svými nadčasovými a designovými produkty míří hlavně do USA a západní Evropy. A čím že jsou jejich interkomy jedinečné? 

2N Telekomunikace pokrývají asi šestinu trhu s IP interkomy a do roku 2020 se plánují dostat na 25 %. „Nic z toho bychom nedokázali, nebýt našich zaměstnanců. Ti dělají práci, která je baví a dává jim smysl, my se na oplátku snažíme dát jim k tomu ty nejlepší podmínky,“ říká Oldřich Stejskal, generální ředitel firmy


Interkom jako nedílná součást chytré domácnosti

Všechna zařízení, která firma vyrábí, jsou uživatelsky přívětivá a plně integrována do systému chytré domácnosti. Spolupracují s ostatními zařízeními bez ohledu na to, o jakého výrobce nebo operační systém se jedná. První IP interkom firma uvedla na trh už před deseti lety a od té doby se interkomy dočkaly značných technologických i designových změn. Nejnovější interkomy lze propojit s televizí, vnitřní odpovídací jednotkou, integrovaným tabletem nebo mobilním telefonem pomocí aplikace od 2N. 

Kamera, Bluetooth nebo snímač otisků prstů jsou samozřejmostí. „Když k vám někdo přijde na návštěvu a zmáčkne zvonek, rozezvoní se vám telefon a hned vidíte, kdo venku stojí. Jedním stisknutím tlačítka můžete dotyčného pustit dovnitř nebo s ním začít komunikovat. Vše funguje i na dálku – pokud zrovna nejste doma, můžete pustit pošťáka, aby vám nechal zásilku za dveřmi,“ popisuje praktické využití interkomů Oldřich Stejskal.


Bezpečnost a komfort na prvním místě

Interkomy a vstupní systémy mají řadu dalších vychytávek: díky tomu, že pořád poslouchají a dívají se, dokážou detekovat případné hrozby. Rozpoznají zvuk praskajícího skla nebo výstřel, snímají předem určený okruh a informují uživatele prostřednictvím e-mailu nebo SMS, že se někdo pohybuje na jeho pozemku, nebo že před bránou zastavila dodávka. 

Vestavěné Bluetooth dokáže na dálku detekovat mobilní telefon a automaticky otevřít vstupní bránu na pozemek, což oceníte například ve chvíli, kdy se vracíte domů s rukama plnýma tašek. Ve 2N si jsou vědomi toho, že telefon vám může snadno někdo odcizit, proto se například u hlavních dveří musíte interkomu v kombinaci s Bluetooth modulem dotknout, aby se dveře automaticky otevřely a u vstupu do bytu se pak prokázat otiskem prstu. 

Všechna zařízení se pravidelně hlásí v centrálním systému pokud se nezahlásí, jsou pravděpodobně nefunkční a uživatel je o tom neprodleně informován.

Kromě IP interkomů a vstupních systémů jsou v nabídce 2N také vnitřní odpovídací jednotky, pomocí kterých je možné zobrazit hovor z interkomu, ale je jimi možné ovládat i osvětlení, hudbu, venkovní žaluzie. 

V portfoliu produktů najdeme i audio systémy, jako např. repro bedny a hlásiče. „Takový na dálku ovládaný reproduktor umístěný například na trafostanici dokáže v 80 % případů zabránit úrazu nebo kriminálnímu činu,“ říká Oldřich Stejskal.

Nejen funkční, ale i designové

Zařízení 2N Telekomunikací nejsou jenom technologickou vychytávkou, mají i propracovaný uživatelsky přívětivý design. „Náš první interkom byl sice nadčasový svým designem, ale lidé často neměli ponětí, co zmáčknout. Díky tomu jsme se poučili a uvědomili si, že se na naše produkty musíme dívat očima uživatelů, ne s pýchou nás vývojářů,“ vzpomíná na první interkom Oldřich Stejskal. Dnes má firma propracovaný UX systém, vždy simulují prostředí, ve kterém bude zařízení fungovat a zkoumají, jak uživatel bude se zařízením pracovat. 


Vzhledem k tomu, že se se svými produkty orientují hlavně na kancelářské budovy a luxusní bytové komplexy, velký důraz je kladen na design. To je pro společnost velká výzva, protože interkomy musí odolat všem povětrnostním podmínkám i vandalismu a zároveň vypadat nadčasově a mít takový ten touch, který diktují dnešní telefony. 

„Je těžké udělat zařízení tak, aby se líbilo zákazníkům jak v Evropě, tak v USA,“ dodává k designu produktů Oldřich Stejskal. Zdá se však, že firmě 2N se daří všechny tyto požadavky skloubit. Loni si firma přivezla první místo v kategorii za vysoce kvalitní design se svými výrobky z prestižní designerské soutěže Red Dot Design Award. „Vyrobit podobný produkt umí dnes každý, ale vždy se na něm odráží něco z člověka, který se na jeho tvorbě podílel,“ říká s hrdostí na své zaměstnance Oldřich Stejskal. 

Kam to všechno spěje?

„Všechna zařízení připojená k internetu nám nabízí neskutečný komfort. Překážkou zůstává pouze strach je plně využívat všude jsou kamery a mikrofony, které snímají každý náš pohyb a pracují s velmi citlivými údaji. A ty jsou snadno zneužitelné. Za deset let už bude asi běžné, že za vás bude někdo plnit ledničku nebo pračku a doručí vám balík, aniž byste u toho museli být. A pak budou vítězit právě ty firmy, které vám zajistí nejen komfort, ale především bezpečí,“ zamýšlí se nad budoucností Internetu věcí Oldřich Stejskal.

Pokud se o chytrých interkomech chceš dozvědět víc, mrkni přímo na web firmy