Budeme jezdit bez nehod?

Moderní doba směřuje k vizi dopravy bez vážných nehod. Abychom toho mohli dosáhnout, je potřeba vybavit automobily různými čidly, senzory a jinými elektronickými zařízeními. Auta o sobě budou vzájemně vědět a budou spolu moct komunikovat, čímž zabrání kolonám a neefektivitě v dopravě.

Zní to hezky, jenže je tu "ale". Hackeři jsou všudypřítomní, proto si na jejich útoky výrobci automobilů i automobilového software musejí dávat pozor. Motivace útočníků může být různá, ať už jde o krádež dat, nebo jen zviditelnění se. 

„Je třeba chránit především bezpečnostní komponenty, jako jsou brzdové systémy," říká Felix Bietenbeck, ředitel divize Chassis & Safety ve společnosti Continental. Tam využívají kybernetického zabezpečení jak na jednotlivé komponenty vozidel, tak na celé výrobní závody.

Boj mezi ochránci a útočníky

Stejně jako v případě "klasických" útoků hackerů na počítače, jde i v případě útoků na naše pojízdné plechové parťáky o nerovný boj. Continental musí neustále hlídat spousty systémů, ale hackeři se můžou zaměřit na jedinou slabinu. „Je to jako nikdy nekončící závod mezi těmi, kdo chtějí chránit systémy, a těmi, kteří se do nich chtějí dostat. A tak jakmile objevíte nějaké slabé místo, je důležité jednat co nejrychleji,“ upozorňuje Dennis Kutschke, manažer programu kybernetické bezpečnosti.

Brzdové systémy Continetal chrání pomocí kryptografických funkcí: využívá pro každé auto jiný bezpečnostní klíč, aby zajistil maximální možnou ochranu před útoky. Firma nenechává nic náhodě. Aby mohla včas podchytit všechny nebezpečné podněty, loni na podzim koupila izraelský start-up Argus Cyber Security, jehož znalostí využívá při vývoji bezpečnostních systémů.

Bezpečnost je v Continentalu zajištěna na několika úrovních – od ochrany jednotlivých elektronických součástek, přes komunikaci mezi systémy ve vozidle, ochranu vnějších rozhraní auta až po data uchovávaná mimo vozidlo – v cloudu.

Otevřít si auto bez klíče

Kromě ochrany aut před kybernetickými útoky pracuje Continental i na dalších IoT řešeních. Brzy si tak budeš moct otevřít auto pomocí virtuálního klíče prostřednictvím aplikace v telefonu. Budeš moct půjčit (nebo spíš virtuálně poslat) klíče od auta kamarádovi, aniž by ses s ním musel potkat. Nebo si třeba vyzvednout auto v půjčovně klidně o půlnoci bez přítomnosti obsluhy. 

A co je nejlepší, nemusíš vlastnit nejnovější model, aby sis tento systém do auta mohl implementovat! Není totiž nutný žádný zásah do elektroniky nebo konstrukce vozu.

Do svého telefonu si kromě virtuálního klíče můžeš nahrát i asistenta správného tlaku v pneumatikách, nebo osobní nastavení vozu – budeš si tak moct nastavit třeba polohu sedadla, klimatizaci nebo přehrávač hudby. Pokud by ti to bylo málo, můžeš z telefonu na dálku pohodlně otevírat či zavírat okna nebo sklápět zrcátka.

*

Možností využití Internetu věcí v automobilovém průmyslu neustále přibývá a my se tak můžeme těšit na čím dál pohodlnější ovládání aut. Je ale potřeba mít na mysli bezpečnostní rizika, která s sebou moderní technologie mohou přinést a firmy se s nimi budou muset vypořádat.