Člověk, který neumí ovládat chytrý telefon a pracovat s počítačem, je v dnešní době prakticky negramotný. S mobilními telefony dnes už totiž umí zacházet i malé děti. (Vyrábí se dokonce i nočníky s dětskými tablety.) Je zřejmé, že smartphony umí v mnoha směrech ulehčit a zjednodušit každodenní život, navíc díky všudypřítomnému připojení je virtuální svět vždy na dosah. Jenže vše má svůj rub i líc a přílišné spoléhání se na výdobytky moderní techniky si možná brzy začne vybírat svou daň na intelektu populace.

Pár příkladů za všechno

Možná ti je povědomá aplikace Tricount. Ta pomáhá s rozpočítáváním společných výdajů – například když organizuješ skupinové výlety, lyžování, výlet do města, dovolenou. Znáš to, jednou někdo zaplatí oběd, potom někdo jiný vlak, třetí platí nákup atd. A rozpočítat to potom ručně je docela peklo. Používat Tricount je pohodlné – hned víš, kolik tě to stálo a co komu dlužíš. Na druhou stranu ale mizí sociální kontakt, domlouvání, protislužby i budování důvěry.

Telefony už dávno nahradily jednoúčelové navigace a pomáhají nám dorazit na libovolné místo bez otravného bloudění. Jenže bezmezná důvěra v techniku bez použití vlastního rozumu už nejednoho dostala do úzkých. Překvapilo by tě, jak častý je případ vytahování auta zabořeného ve sněhu traktorem. Typické vysvětlení potom začíná slovy: „No, navigace ukazovala...“

Své mobily můžeme naplnit i slovníky a aplikacemi k výuce cizích jazyků. Překladače pak okamžitě přeloží jakýkoli text z libovolného jazyka, byť mnohdy dost krkolomně, ale domluvíš se. Je to fajn a bude to čím dál vychytanější, tak proč se cizí jazyky vůbec ještě učit! Nebo snad ne?

Aplikace Socratic udělá domácí úkoly za tebe. Úkol stačí vyfotit, chvíli počkat a máš vyřešeno. Kdo by to nebral, že? Mozek může v klidu zakrňovat dál. Nenápadná kalkulačka – žádný nový objev, ale opravdu potřebujeme, aby za nás stroj spočítal, kolik je třeba 3 x 560? Když nevíš, co na sebe, je tu aplikace Cloth. Nepřemýšlej, spoléhej se na názory druhých, jen se oblékni a jdi.

A co všechny ty apky na běháníkrokoměry? Nedávno jsem to slyšela na vlastní uši: „Ještě 400 kroků a mám dnes splněno.“ Vážně už dnes chodíme běhat jen kvůli kilometrům, krokům, kaloriím a následnému sdílení? Místo do přírody se mnoho z nás dívá spíš na chytré hodinky a prožitek z pohybu samotného vymění za čísla, které se objevují na displeji.

Posledním příkladem, kam může vést slepé spoléhání se na techniku, je antikoncepční aplikace. Ta má ženám pomoct určit jejich plodné dny. Výsledkem je – nepříliš překvapivě – řada stížností těhotných žen, kterým aplikace poněkud zkomplikovala život.

Chytrý mobil = hloupá hlava?

Smartphony nás prý dělají hloupějšími. A to ani nemusí být zapnuté. Telefony jsou sice stále chytřejší, ovšem na inteligenci svých uživatelů nemají zrovna blahodárný vliv. Tak lze kulantně popsat výsledky studie, kterou publikovala University of Texas. Podle výsledků rozsáhlé analýzy nás smartphony činí, když ne rovnou hloupějšími, tak přinejmenším méně pozornými. K tomu prý navíc není nutné s telefonem zrovna pracovat. Jen jeho pouhá přítomnost v našem dosahu snižuje kognitivní schopnosti člověka. Zkrátka když spoléháme na smartphone, nemusíme přemýšlet. Výzkum ukázal, že pokud máme možnost telefony použít v jakékoliv situaci, naše mysl podvědomě odpočívá. Naše reakce jsou pomalejší, jsme nepozornější, čekáme „že to pan telefon vyřeší za nás“.

Mobily negativně zasahují do rozvoje našich kognitivních funkcí – prostřednictvím těchto funkcí vnímáme svět kolem sebe, jednáme, reagujeme a zvládáme různé úkoly. Dávají nám možnost učit se, pamatovat si a přizpůsobovat se měnícím se podmínkám okolo. Zahrnují i koncentraci, pozornost, řeč, rychlost myšlení, schopnost pochopit informace, posuzování a řešení problémů, plánování, organizování…

Technologie jsou super, ale stejně jako všechno špatné je k něčemu dobré, platí to i obráceně. Na svůj mozek bychom neměli zapomínat. Mozek má milionkrát výkonnější hardware i software než nejlepší stroje světa. Když bezhlavě spoléháme na aplikace, jsme zranitelnější. Spoléhejme víc sami na sebe a budeme odolnější, silnější i chytřejší!