1. Jdi do firmy, kde se můžeš učit od ostatních. 

Za pět minut zjistíš to, co bys jinak dlouho googloval.

Každý vývojář si jistě vybaví situaci, kdy řeší nějaký zapeklitý programátorský problém a jde pro radu ke kolegovi. Nemusíš mu nic složitě popisovat, přesto tě kolega rychle pochopí a navrhne řešení. Už jen samotná diskuze tě nesmírně obohatí. Z kolegy cítíš obrovskou zkušenost a máš respekt k jeho znalostem. Jsi rád, že ti rozumí a že máš takového člověka nablízku. Respekt ostatních i dobré peníze získáš, pokud ostatní uvidí, co skutečně umíš. Ne o čem jen mluvíš.

2. Najdi si svůj směr, drž se ho a jdi do hloubky. Nestačí o věcech jenom číst. 

Google a programátorská fóra jsou prima, ale základy musíš mít pořádně zažité a vyzkoušené.

Abys věci pochopil, nezaměřuj se jen na hledání odpovědi na otázku "Jak?" , ptej se také "Proč?". Postavil jsi projekt na Spring Data a React? Napsal jsi webservisy pomocí Spring WS nebo Apache CXF? Detailní popis si může každý přečíst na webu. Ale proč jsi je použil zrovna v tomto konkrétním případě? Jaké to má pro projekt výhody a nevýhody? To jsou otázky, které tvé znalosti dokonale prověří. Když tohle dokážeš ostatním srozumitelně vysvětlit, máš vyhráno.

Hluboké technické znalosti se cení. Jestli je IT obor něčím specifický, tak je to jeho neustálý rozvoj. To s sebou nese nutnost učit se nové technologie. V jedné oblasti můžeš být architekt, ale v mnoha jiných se vůbec neorientuješ a ani nevíš, jak správně položit otázku, aniž by ses ztrapnil. V některých věcech funguješ jako učitel, něco jiného se naopak učíš od ostatních.

3. Buď aktivní, uvažuj dopředu, hledej zlepšení.

Nejdůležitější pro tvůj rozvoj je možnost učit se od ostatních. Prostředí firmy, něco, čemu se říká firemní kultura, je dáno tím, jaké lidi si vybírá. Lidé a jejich znalosti jsou největší hodnotou firmy. Musí se přirozeně vzájemně posouvat kupředu. V Cleverlance vítáme lidi s potenciálem k růstu, s pozitivním přístupem, s hrdostí na svůj kód.

4. Skutečně dobrý programátor není sólista, respekt si získáš sdílením znalostí v kolektivu. 

Že něčemu opravdu rozumíš, zjistíš tak, že to dokážeš naučit ostatní.

Neméně důležité je ale vnímání individualit jednotlivců. Každý máme jinou povahu, každý procházíme jinou etapou své kariéry. Vhodná volba projektu je silným akcelerátorem tvého rozvoje. Vyžaduj zohlednění svých cílů a potřeb, ale zůstaň týmový, chápej a akceptuj potřeby projektu a firmy, pro kterou děláš.

Preferuj firmy, jejichž DNA zahrnuje lidský přístup. Do práce chodíme (do značné míry) kvůli penězům. Když už tam ale trávíme tolik času, proč si to neudělat zábavné.

5. Neodříkej se aplikační podpory. Pokud jsi junior, je to ideální startovací projekt. 

Dostaneš se po odborné stránce mnohem dál, než když tě semele projekt, na který nestačíš. Schopný člověk se rychle vypracuje.

Velkou roli hraje u vývojářů prostor pro vlastní invenci, pro nápady. Pravidla totiž mají pomáhat, ne omezovat. Objevil jsi zajímavou API knihovnu? Domluv se v týmu a můžete ji na projektu použít. Zvýší to tvou chuť do práce i osobní prestiž v týmu. Nejlepší výsledky budeš mít na projektu, který tě baví.

Programování je intelektuální činnost a přemýšlení bolí. Aby mozek pořádně pracoval, potřebuje i pořádnou motivaci. Při vývoji často dojde na souboj člověk versus počítač… Něco ti nejde zkompilovat, aplikace nepracuje správně, čas běží, termíny se blíží. Není větší satisfakce, než porazit všechny bugy a odevzdat hotovou aplikaci do produkce. Tuhle bojovnost musí mít vývojář v sobě. A já mohu s klidem říct, že v tomto mám ke všem vývojářům v Cleverlance nejvyšší důvěru.

Hlavní je být autentický a dělat to, co tě baví. Rozvíjej svou odbornost. Ne vždy uvidíš přímou návratnost, ale buď si jist, že v dobrém prostředí jsou tvé výkony vidět. Ocenění dříve či později přijde.

Autor: Tomáš Koutný

Tomáš má dlouholeté zkušenosti z oblasti IT architektury. V Cleverlance je téměř od jejího vzniku a podílel se na zakládání kompetence vývoje v technologii Java. Rád se věnuje zkoumání možností nových technologií a udržuje si osobní kontakt s aktuálními trendy. Patří mezi hlavní leadery technologického rozvoje v Cleverlance.