
Lukáš Horák
Pohodový grafoman, vděčný za vynález Internetu a možnost publikovat svoje texty. 30% volného času tráví čtením komiksů a sledováním filmů, 70% bezcílným přemýšlením o nich.
Po ukončení bakalářského studia psychologie na UK se rozhlédl kolem a rozhodl se studovat mediální studia, zase na UK. Kromě psaní pro Proudly se věnuje práci v cestovním průmyslu a svoji kreativitu vylévá na osobní blog nebo do příběhů, jenom tak, do šuplíku. Momentálně se nechává otravovat psem, který chce nějakou dobrotu. Této činnosti se Lukáš věnuje full-time.
Články autora
Nesmí tě minout
3 minuty čtení
Bez obtíží můžeme prohlásit, že prezentace firem veřejnosti je v dnešním digitálním světě mnohem jednodušší než v těžkopádné analogové minulosti. Spolu s množstvím sociálních médií a technologií, na nichž si je lze vyhledat a prohlížet, vyvstává také jeden, zdánlivě nepodstatný, problém.
Univerzita na obrazovce: studuj ekonomii z gauče
Před pohovorem
3 minuty čtení
Přestože se neřadí zrovna mezi nejzábavnější obory, jsou ekonomie a finančnictví nesmírně důležitými oblastmi vědění. Na tom se určitě shodneme. Stejně jako na tom, že ekonomická a finanční gramotnost by rozhodně v arzenálu vzdělaného člověka neměla chybět. Jenže uvědomit si to ale ve chvíli, kdy zrovna v lavici posloucháme nezáživný ekonomický výklad nebývá snadné. Dobrá zpráva je, že své ekonomické mezery můžeš nyní dohnat levou zadní. A Online. Podívej se, jak.
Být zvědavý při pohovoru se vyplatí!
Před pohovorem
3 minuty čtení
Pracovní pohovor vypadá leckdy jako jednostranná konverzace, blízká spíš ústní zkoušce ve škole než čemukoliv jinému. Ve skutečnosti je to ale jen další příležitost, jak se dozvědět více o společnosti, do níž se snažíš dostat. Bývá pravidlem, že na konci každého interview vybízí zaměstnavatel uchazeče k otázkám z jeho strany a, bohužel, bývá také pravidlem, že většina kandidátů takovou možnost přejde, aby měli přijímací pohovor co nejdříve za sebou. Ke své vlastní škodě. Sám jsem si tím prošel, a tak ti teď poradím, jak co nejlépe využít tento moment ve svůj vlastní prospěch.
První pomoc v kanceláři: Zachovej klid a nenech nic náhodě
Nesmí tě minout
5 minut čtení
Asi každý z nás už měl tu čest seznámit se nějakým způsobem s pravidly a principy první pomoci. BOZP prohlášení jsme určitě podepisovali také téměř všichni. Ale ruku na srdce. Kdo z nás by byl doopravdy schopný rychle, rozhodně a správně zasáhnout v případě, že by v naší bezprostřední blízkosti došlo k neštěstí? Společně se podíváme na to, jak se v takové situaci zachovat co nejlépe.
Teambuildingové aktivity, které udělají z kolegů opravdový tým
Nesmí tě minout
4 minuty čtení
Miluji fotbal, ale ne tak, jako normální fanoušci. Mám rád fotbal jako užitečný zdroj metafor. Tak například – kdo skutečně vstřelí gól? I když můžeme opěvovat um konkrétního hráče, ve skutečnosti by se balon do brány nedostal bez úsilí celého mužstva. Každý člen týmu má svou roli a úspěch střelce je vyústěním dlouhodobé snahy velké skupiny lidí. Stejným způsobem lze přemýšlet i o pracovním úspěchu.
Neúspěch není konec cesty, ale její začátek
Před pohovorem
3 minuty čtení
Dosáhnout cílů a naplnit naše ambice je jako vylézt na zdánlivě nezdolatelnou horu. Umožní ti to ohlédnout se zpět za svou životní cestou a shora shlížet na úskalí, která už máš zdárně za sebou. Co se ale stane, když zůstaneš stát na úpatí a tvé kariérní sny zůstanou viset v říše fantazie?
Nenápadný trik, který ti pomůže přehledně plánovat pracovní schůzky
Před pohovorem
4 minuty čtení
Osobní schůzky s ostatními kolegy tvoří nedílnou součást života každé firmy. Od těch, kde se mohou všichni zaměstnanci potkat v jednom výtahu, až k těm, které mají pracovníky po celém světě. Pracovní meetingy slouží především k tomu, aby se na nich domluvily budoucí plány a strategie společnosti. Po dobře připravené schůzce jsou všichni v obraze, co se týče směřování společnosti a nikdo nemá pocit, že jeho hlas zůstává přehlížen.
To je pravda, ale...
Staň se Adastřanem, poznej svět a využij naplno svůj potenciál
Práce snů
3 minuty čtení
Kreativní a energičtí lidé se vyznačují tím, že mají potřebu poznávat nová prostředí, neustrnout na místě a zaměstnávat svoji mysl náročnými úkoly. Skrze úhel pohledu takového lovce výzev může český pracovní trh občas působit jako malý rybníček. Je to ovšem pouhá iluze, protože se u nás dají najít společnosti, které dokáží svým zaměstnancům nabídnout jedinečné zkušenosti a pomoct jim naplnit svůj potenciál. Adastra stojí v čele takových nabídek.
Staň se v práci nepostradatelným
Před pohovorem
4 minuty čtení
"Uděláš chybu a letíš! Na tvoje místo se stojí fronta, tak si to laskavě uvědom." Ano, i tak může vypadat motivační projev shora. A uznej, že pod takovou taktovkou se nepracuje příliš dobře. Proto, když ti pocit jistoty v práci nedokáže nabídnout šéf, si musíš umět poradit sám. Jednou z cest je udělat ze sebe nepostradatelnou pracovní sílu. Někoho, koho bude šéf potřebovat, ne naopak.
Nechuť k práci: Víš, co doopravdy za ní stojí?
Před pohovorem
4 minuty čtení
Stává se ti, že přijdeš ráno do práce s čistou hlavou, nadšením, touhou a odhodláním ukousnout ten den velký kus povinnostního koláče, který tě čeká, ale pak při odchodu zjistíš, že se tvá práce téměř nepohnula z místa? Důvodů k tomu můžeš mít nespočet, ale já bych se klidně vsadil, že většina z nich spadá do několika málo kategorií, které jsem pro tebe sepsal.Po jejich přečtení dokážeš ten svůj důvod lépe odhalit, pojmenovat a zařadit. A když se k tomu ještě trochu zasnažíš, zvládneš i sám zmírnit dopad těch zabijáků produktivity, které ničí zrovna tebe.
Kerio a umění najít ty správné kandidáty
Pracovní pohovory jsou nezbytnou součástí hledání té správné kariérní cesty i snahy zaměstnavatele utvořit nejlepší možný pracovní tým. Ne vždy se ale jedná o tu nejpříjemnější součást. Špatný pracovní pohovor zkazí náladu minimálně na celý den a vede člověka k nízkému sebehodnocení. Přitom stačí málo, aby se i z interview, které nevede k zaměstnání, nestala pro jednoho člověka otravná rutina a pro toho druhého tiché utrpení. O tom, jak to provést, se s námi podělili experti z Keria.
Jiří Rašner z TNS SERVIS: Když to nedokáže jeden robot, hledá se další
Práce snů
6 minut čtení
Dobrá firma má mnoho společného s kvalitně sestrojeným strojem. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že kromě efektivních mechanismů je ve firmě potřeba i hodně kreativních a nadšených lidí. TNS SERVIS je dlouholetou špičkou v oblasti sériové montáže, zejména pro automobilový, světelný a elektronický průmysl. O tom, co činí z TNS SERVISU výkonnou mašinu, jsme si povídali s jedním z jejich kreativních nadšenců, Dr. Ing. Jiřím Rašnerem, vedoucím divize aplikované robotizace.
Jsou práce a láska jako Romeo a Julie?
Ó pracovní romance - proč musíš být pracovní? Pohybovat se dennodenně ve společnosti někoho, kdo ti rozumí, přitahuje tě a navíc tvoje pocity opětuje - všichni romantiko-matematikové si umí dát jedna a jedna dohromady, takový stav povede minimálně k pozvání na schůzku. Mnoho zaměstnavatelů se ale na kancelářské románky netváří příliš nadšeně a někteří je přímo zakazují (samozřejmě všichni víme jaké ovoce chutná nejlépe - zakázaný grapefruit). Jaká mají tedy intimní vztahy na pracovišti pozitiva a negativa? Podívejme se spolu na to, co musíš zvážit předtím, než se vydáš na skleničku s jedním ze svých kolegů.
Co se můžeš naučit z neúspěchů lidí, kteří se dostali na vrchol
Před pohovorem
3 minuty čtení
V každém oboru existují lidé, jejichž jména se stala synonymem absolutní špičky a úspěchu. Někdy to může působit, jakoby se mezi námi pohybovaly nadpozemské bytosti, u nichž nepřipadá v úvahu jakékoli zaškobrtnutí. Proto je dobré si občas připomenout, že i ti nejúspěšnější lidé zažívají pády, frustrace a musí překonávat překážky. Vybral jsem několik příběhů tak, abychom si společně uvědomili, že dosahování cílů není jenom pro polobohy. Zvládnout to může každý, ale musíš se připravit na pořádnou dávku nemilých překvapení a strmých pádů, než se ti podaří vzlétnout. A hlavně si uvědomit, že motivace, nadšení a schopnost vytrvat, jsou ty nejlepší startéry pro cestu směrem vzhůru.
Stres a jak na něj 2:
Stres a paměť
Před pohovorem
4 minuty čtení
V prvním díle našeho seriálu jsme si pověděli o tom, jak stres negativně ovlivňuje naši fyzickou schránku. Oddělovat myšlení od ostatních biologických mechanismů je vytváření umělé linie, která ve skutečnosti neexistuje. Naše duševní procesy představují výsledek práce mozku, který potřebuje energii stejně tak, jako ostatní orgány. Vlastně jí spotřebovává ze všech suverénně nejvíc, protože se jedná o hlavní kontrolní stanici organismu. Ani mozku se proto nevyhne záplava hormonů, kterým říkáme “glukokortikoidy”. Jak už jsme si řekli, glukokortikoidy při stresové situaci mají za úkol podporovat ty absolutně nejdůležitější procesy nutné k přežití. Jeden z nejdůležitějších procesů v mozku, je ukládání informací. Jakým způsobem tedy stres ovlivňuje naši paměť?